Türkiye'nin Geleceğini Değiştirecek Ruha Sahip 11 Küçük Mucit

 > 
2.4bPAYLAŞIM

Geleceğin Mucitleriyle Tanışın!

Şimdiki çocuklar bir harika! Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin düzenlediği, Samsung desteğindeki Geleceğin Mucitleri Bilim Yarışması’nda çocuklar, kendilerinden büyük işlere imza atıyor, başta Türkiye olmak üzere dünyanın geleceğine katkıda bulunuyor. 

Aşağıda göreceğiniz 11 harika icat "Çocuğum şimdi icat çıkarma" sözünü hiç ama hiç dinlememiş küçük mucitler tarafından geliştirildi. Onlar soru sordular, merak ettiler, araştırdılar, tartıştılar ve ortaya tamamen kendi beyinlerinin ürünü bu harika icatları çıkardılar. İyi ki de çıkardılar çünkü sayelerinde gururlandık, geleceğe dair umudumuz arttı.

1. Görme engelli bireyler bankayı nasıl bulacak? Bass Ton Projesi

Görme engelli bireyler için tüm kaldırımlara sarı şeritler yerleştirdik ama hiç düşündük mü bu yolların sonu nereye varacak diye? 

Niğdeli Şehri Sude Kahraman düşünmüş. Kaldırıma sıralanan tüm kurumların ismini okuyan özel bastonlu bir sistem geliştirmiş. Böylece görme engellilerin aradıkları yeri bulabilmek için etraftan birilerine sormalarına hiç ama hiç gerek kalmayacak!

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

2. Lavaboda müzik keyfi! Müzikli Sıvı Sabunluk Projesi

Niğdeli mucit Rabia Yıldız tam bir hijyen savaşçısı. El yıkamayan çocukları temizliğe teşvik etmek için düğmesine basınca müzik çalan sıvı sabunluk geliştirmiş. Bizce bunu sadece çocuklar değil herkes kullanır. Lavabodan çıkmadan şöyle iki oynasak fena mı olur? Ne stres kalır ne bir şey.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

3. Adeta bir ikinci göz! Akıllı Bileklik Projesi

Görme engelli bireyler için bir proje de İzmitli Eray Aktoktuk'tan geliyor. Cihaz kısaca ortamdaki ışık seviyesini algılayarak adeta gören bir göz oluyor. 

Böylece giyinirken ışığı kapatmak gibi basit günlük hayat problemlerine ve trafik ışıklarını algılayarak karşıdan karşıya geçiş gibi güvenlik sıkıntılarına çözümler sağlıyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

4. İnşaat dünyası bunu gör! Marifetli Usta Projesi

Bir yerin düz olup olmadığını belirlemek için kullanılan su terazilerini hatırlıyorsunuz değil mi? İşte Ankaralı Ali Kemer sayesinde o teraziler tarih oldu. Özel sistemi ile dümdüz duvarlar, zeminler ve aynı seviyede kapı pencereler artık mümkün! İnşaat dünyası buna çok sevinecek.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

5. Çilekli anahtar! Kokunun Şifresi Projesi

Görme engelli vatandaşlarımızı düşünen bu kadar genç arkadaşımızın olması ne kadar sevindirici. Ankaralı Bengüsu Koçak'ın icadı basit ama bir o kadar da etkileyici. 

Aynı anahtarlıktaki anahtarların birbirinden ayrılabilmesi için üzerlerine farklı meyve kokularındaki stickerları yapıştırıyorsunuz. Sürekli karanlıkta anahtar arıyorsanız siz de kullanabilirsiniz. Harika değil mi?

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

6. Kemerinizde bir kulak! Duyamıyorsan Hisset Projesi

Sırada işitme engelli dostlarımızın hayatını kolaylaştıracak bir icat var. Ankaralı Avni Bora Yayla'dan bir titreşim kemeri. Bu kemer hayatınızı tehlikeye sokacak sesleri algılıyor ve titreşimle sizi uyarıyor. Sürekli kulaklıkla müzik dinleyenler için de hayati önem taşıyabilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

7. Anne eli gibi! Ateş Ölçer Projesi

Çocuğunuz biraz hasta gibiydi ama okula göndermek zorunda kaldınız. Aklınız onda. Ya ateşi çıkarsa? 

İşte sanıyoruz evhamlı ebeveynlerin çocukları olan Altar Özoğlu ve Selin Aluç annelerin yüreğine su serpecek bu cihazı geliştirmişler. Çocuğunuza giydiriyorsunuz ateşi yükselirse alarm veriyor. Gerçekten mantıklı.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

8. "Öğretmenlerin arkasında gözü vardır" Aynalı Tahta Projesi

Her öğretmenin hayali gerçek oldu, hem de iki parlak öğrenci sayesinde. Ankaralı mucitler Egemen Görkem Özdil ve Eylül Çavlan öğretmenler arkalarını dönüp tahtaya yazdıkları sırada bile sınıftan gözlerini ayırmasınlar diye aynalı tahta projesi geliştirmişler. Sanıyoruz seneye okulların ilk siparişi bu olacak.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

9. Sondalara özgürlük! Sonda Pantolonu Projesi

Şu mucitlere bakın hele, sonda kullanan insanları bile düşünmüşler. Kullanan bilir sonda insanın hareket özgürlüğünü kısıtlayan kullanımı son derece zahmetli bir şeydir. Bir şeydi, ta ki Mersinli Emre Demirez ve  Mustafa Berk Orhan sonda dostu pantalonu geliştirene kadar!

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

10. Kutu kutu bilim! Science Box Projesi

Tüm icatlar ihtiyaçtan doğar. İstanbullu Deniz Yumurtacı ve Elif Sude Nacak fen dersini çok seven ama tüm alet edevatı taşımaktan yorulan iki mucit. Tüm ihtiyaçları tek bir kutuda birleştirmek de onların fikri. Öyle sanıyoruz ki insan bu tatlı kutuyu hiç yanından ayırmak istemez.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

11. Fesleğen asıl şimdi anlam kazandı! Fesleğen Sallayan Projesi

Sıra geldi şahsi favorimize: Karşınızda fesleğen sallama makinesi. Fesleğenlerin yanından geçerken şöyle bir kafalarını okşayıp sallanmalarını sağlıyordunuz ya artık ihtiyaç kalmadı. Çünkü Manisalı mucitler Berk Tunç  ve Mert Turhan Alver fesleğeni kendi kendine sallayacak bir makine geliştirdiler. Yaşasın sonsuz fesleğen kokusu. Şimdi sivrisinekler düşünsün.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karakulakozge

editörün derdine bak sivrisinek olmuş. 1.3.5 şaşkınlıkla yazıyorum ki beyniniz birçok insandan daha iyi çalışıyor. en azından 8 hariç gerisi çöp diyen gerizekalıdan.

gkmnbrs

8 hariç gerisi çöp. Mucit dediğin öğrenerek yapar. Ezbere değil. Ezberci eğitim sisteminin sonuçları işte.

monkeydozge

:) . . .

soloturks

Bu çocuklar bir harika dostum.

Görüş Bildir