Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Memleket Meselesi Haline Gelen Eurovision Maceramızdan 18 Şarkı

 > -

Türkiye'nin Eurovision ile İmtihanı

Şimdiye kadar çok konuşuldu, üzerinde çeşitli yorumlar yapıldı , kah hor görüldü , kah el üstünde tutuldu. ABBA , Celine Dion gibi isimler Eurovision sayesinde Dünya'ya açıldı. Patricia Kaas , Dolly Parton gibi büyük isimler hala Eurovison'da yarışıyor. Kimisi Eurovision'un popülerliğini yitirdiğini düşünse de benim gibi bir çok kişi de şarkıların her sene kalite oranının arttığı bir platform olarak görüyor bu yarışmayı. 

Fakat hepimizin içten içe kabul edebileceği bir durum var ki o da Eurovision'un olumlu veya olumsuz Türkiye gündemini belirli aralıklarla kurcaladığı. Seneye tekrar Eurovision'a katılacağımızın da haberini almışken ve şimdiden temsil edecek isimler üzerinde yorumlar yapılıyorken sizlerle Türkiye Eurovision tarihine bir bakalım istedim. Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Nilüfer, Candan Erçetin, Nükhet Duru, Sertab Erener gibi divalar, İlhan İrem, Barış Manço, Kayahan, Kurtalan Express, Fatih Erkoç gibi Türk Müziği'ne yön vermiş isimler bu sahneden geçti. Son dönemde Kenan Doğulu, Can Bonomo, Yüksek Sadakat, Hadise, Athena gibi isimlerle çoğu kez başarılı olan isimleri de unutmamak gerekir. İşte sizlere 18 maddede Türkiye'nin Eurovision tarihine kısa bir bakış.

Bilgilerden bazıları Naim Dilmener - Hafif Türk Pop Tarihi kitabından alınmıştır.

1. Nilüfer - Boşver

1975 yılında yapılan ilk Eurovision şarkı yarışmasında finale kalan isimler arasında Nilüfer , Füsun Önal , Nejat Yavaşoğulları (Bulutsuzluk Özlemi) , Cici Kızlar , Yeliz gibi isimler vardır. Her ne kadar Nilüfer'in Boşver isimli şarkısı favori olarak gösterilmiş olsa da şarkının çalıntı olduğu iddiaları yüzünden Nilüfer yarışmadan çekilmiştir. Semiha Yankı "Seninle Bir Dakika" ve Cici Kızlar "Delisin" şarkıları  halk oylaması ve profesyonel jürinin ortak kararıyla birinciliği paylaşmasına rağmen Semiha Yankı'nın Seninle Bir Dakika şarkısı kura sonucu yarışmaya hak kazanmıştır.

2. Semiha Yankı - Seninle Bir Dakika

Semiha Yankı Cemil İpekçi'nin hazırladığı kıyafetle 1975 yılında ilk Eurovision'a katılan isim olmuştur. O dönem sarışın olan Semiha Yankı'nın saçları , "Türk kadını sarışın olmaz" denerek kumrala boyanmıştır. Şarkı ülkemizde hala çok sevilse de ne yazık ki Eurovision'da sonuncu olmuştur.

3. Grup Sekstet - İnsanız Biz

1978 Yılında Türkiye ikinci Eurovision şansını deneme kararını alır ve Sezen Aksu , Ayten Alpman , Füsun Önal gibi isimler ön elemeye kalamadan elenir. Yukarıda dinleyeceğiniz İnsanız Biz şarkısı ilk beşe kalsa da TRT nin "İnsandan hayvan olmaz" itirazı sonucu yarışmadan çıkarılır. Esmeray , Melike Demirağ gibi isimlerden oluşan Grup Sekstet danıştaya başvurur ve şarkı ilk beşe tekrar girer. Yarışmada bizi temsil edecek isimse Nilüfer & Grup Nazar olur ve Eurovision'daki ikinci katılımımızı yine sonunculukla bitiririz.

4. Ajda Pekkan - Olsam

Bu işi Ajda Pekkan becerir düşüncesinden yola çıkılarak 1980 yılında Süperstar ile anlaşmaya varıldı. Ajda Pekkan kayıtsız şartsız seçilen şarkıyı söylemeyi kabul ederek bu anlaşmaya evet demiştir. Olsam şarkısı ile kıyasıya rekabet içinde olan Petrol şarkısı az bir farkla seçilmiştir. Ajda Pekkan Petrol şarkısını okuyacağını duyunca dehşete düşmüştür ve "içinde dolar,mark,frank geçen bir şarkıyla yarışmaya katılmam mümkün değil" dese de anlaşmanın şartları çok açıktır. Petrol 15. olur ve Ajda Pekkan bir iki yıl yurtdışına kaçar. Ajda Pekkan'ın yurt dışına kaçmasıyla yer alan boşluğu dolduracak isim ise Sezen Aksu'dur.

5. Çetin Alp & The Short Waves - Opera

Avrupa'nın Türkçe sözlere pek itimat etmediği var sayılarak Opera şarkısı 1983'de Ülkemiz adına yarışacak isim olarak seçilmişti. Hem de Ayşegül Aldinç , Sezen Aksu , Vedat Sakman gibi isimleri geride bırakarak. Şarkı ana yarışmada sonuncu olmuştur.

6. Sezen Aksu - 1945

Peki Sezen Aksu'nun 1984 yılında katıldığı daha sonra çok sevilecek ve klasikleri arasına girecek 1945 isimli şarkısıyla Türkiye seçmelerinde tekrar elendiğini biliyor muydunuz ? Şarkının elenme sebebi karışık düzenlemesi olarak gösterilmiştir. 1984 yılında Beş Yıl Önce On Yıl Sonra grubu Halay şarkısıyla Türkiye'yi temsil etmeye hak kazanmıştır. Grup 12. lik kazanarak o zamana kadarki en yüksek puanı almayı  başarmıştır.

7. Barış Manço - Dön Desem Döner Misin Bana

1985 yılında Nükhet Duru , Sezen Aksu & Özdemir Erdoğan (Küçük Bir Aşk Masalı) , Nil Burak gibi isimler elenmiş ve Mazhar Fuat Özkan "Aşık Oldum" ipi göğüsleyen grup olmuştur. Barış Manço'da "Dön desem döner misin?" şarkısıyla o yıl elenenler arasındadır. İnsan böyle bir liste görünce o dönemde Eurovision için kıran kırana bir mücadele olduğunu anlıyor değil mi ?

8. Candan Erçetin - Klips ve Onlar (Halley)

1986 yılında Eurovision'a sözlerini İlhan İrem'in , bestesini Melih Kibar'ın yaptığı Halley şarkısıyla katıldık ve ilk kez ilk 10'a girmeyi başardık. Evet mikrofon başındaki isimler Sevingül Bahadır ve Candan Erçetin. Bu defa Türkiye elemelerinde atlattıkları isimlerse Seyyal Taner , Nil Burak ve Nilüfer. Seyyal Taner ile Klips ve Onlar grubunun oyları eşit  olmasına rağmen bu defa şans bu rüya ekibin yüzüne güldü.

9. Kayahan - Melankoli

MFÖ , Emel , Fatih Erkoç gibi isimlerin yer aldığı 1989 yılında Kayahan ve daha sonra çok sevilecek şarkılarından Ve Melankoli ikinci olmuştu. Kayahan 1990 yılında bu defa Gözlerinin Hapsindeyim ile Türkiye elemelerinde birinciliği yakalamıştı. 1989 yılında Kayahan'ı eleyerek yarışmaya hak kazanan ve Vedat Sakman , Arzu Ece gibi isimlerden oluşan Grup Pan Bana Bana şarkısı ile Lozan'da 5. olabilmişlerdi.

10. Sertab Erener - Sen Benimlesin

Sertab Erener'in Everyway That I Can ile ilk defa Eurovision'a katıldığını sanıyorsanız bir miktar yanılıyor olmalısınız. 1990 yılında Kayahan Gözlerinin Hapsindeyim şarkısıyla ülkemizi ana yarışmada temsil etse de o senenin yıldız yağmuru arasında Sertab Erener , İzel , Candan Erçetin , Fatih Erkoç , Sibel Tüzün , Kurtalan Express gibi isimler de yer alıyordu.

11. Şebnem Paker - Beşinci Mevsim

1990 yılından sonra popüler sanatçılar Eurovision'daki yerlerini daha genç isimlere bırakmaya başladı. 1998 yılında Dinle şarkısıyla üçüncü olan Şebnem Paker ondan tam bir sene önce de Beşinci Mevsim şarkısıyla Oslo'da yapılan yarışmada 12. olmuştu. Beşinci Mevsim de en az Dinle kadar iyi olsa da bu defa Dünya müzik dengelerinin değişmesi ve World Müzik türünün yayılmaya başlaması geleneksel enstrümanlarla düzenlenmiş olan Dinle'ye üçüncülük getirdi. Artık Eurovision'a pek bel bağlamayan Türkiye ise bu sonuçtan sonra tekrar yarışmaya sarıldı.

12. Sertab Erener - Everyway That I Can

Ve mutlu son Eurovision'a 13 sene sonra tekrar katılan Sertab Erener ile geldi. O dönemlerde So I Begin şarkısı ile Dünya listelerinde fırtınalar estiren Galleon grubunun yapmış olduğu ufak bir dokunuş remixi ile katıldığımız Eurovision'da birinci olduk. Şarkıyı söyleyen Sertab Erener Demir Demirkan ile yazmış olduğu şarkıyı farklı bir kareografi ile seslendirerek aynı zamanda bir görsel show furyasının da ateşini körüklemiş oldu. Dünyada bomba etkisi yaratan t.A.T.u grubunu bile sollayan Sertab'la giderilen özlem hala aklıllarımızda.

13. Gülseren - Rimi Rimi Ley

Lütfen tüyleriniz diken diken olmasın :) Şarkı tarafımızdan pek beğenilmemiş olup bağrımıza basılmasa da o sene escnation tarafından Dünya genelinde yapılan ankette en orjinal ve renkli Eurovision şarkısı seçildi.

14. Hadise - Düm Tek Tek

2009 Yılında Türkiye'ye dördüncülük kazandıran Hadise, her sene, her katılan isim kadar eleştirilse de, sahnede daha iyi bir performans sergileyebileceği düşünülse de, hak ettiğinden daha düşük bir derece aldığını söyleyenler olsa da, çoğumuzun göğsünü kabartmıştır.

15. maNga - We Could Be The Same

Eurovision'da bize ikincilik kazandıran bir başka başarılı şarkı da 2010 yılında Manga grubundan gelmişti. Şimdiye kadar pek alışkın olmadığımız siyah bir fon ve değişik bir kareografi ile sunulan parça aldığımız en büyük başarılardan birisi olarak hafızalarımıza kazındı. Ayrıca pop ve oryantalist tınılar dışında farklı müzik tarzlarının da üstesinden gelebileceğimizi de kanıtlamış olduk.

16. Athena - For Real

Dördüncülük kazandığımız 2004 yarışmasında temsil bizi temsil eden Athena, Türkiye'nin en başarılı derecelerinden birini kazanmıştır.

17. Yüksek Sadakat - Live it Up ( Eurovision Yarı Final )

2011 yılında yarı finalde elenen Yüksek sadakat grubundan daha çok şeyler bekleyenler de vardı, neraden çıktı bu grup diyenler de. Finale bile yükselememesi Türkiye'nin Eurovision'da ki başarısız yıllarından biri olarak tarihe geçmiştir.

18. Can Bonomo - Love Me Back

Eurovision'a katıldığımız son şarkı Can Bonomo'nun Love Me Back şarkısıydı. Yarışmayı yedincilikle tamamladı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
r.tunca.tutkun

SENİNLE BİR DAKİKA efsane şarkı ama Semiha Yankı'nın ışığının olmamasından kaybetti bence. DİNLE benim için gelmiş geçmiş en büyük Eurovizyon başarısı, sıfır tanıtımla ve Türkçe şarkıyla benim için hala favoridir. GÖZLERİNİN HAPSİNDEYİM ikinci favorim İKİ DAKİKA ve BANA BANA çocukluğumda danslarını çok yaptığım için burnumu hünk hünk ettiren şarkılar... Sertab'ın Sen Benimlesin'i muhteşem ama bence sertab elektriğe çarpılmış gibi yoluk yoluk saçları yüzünden seçilemedi :D :D (ay ne fenaydı o saçları) :D

r.tunca.tutkun

KENAN DOĞULU - SHAKE IT UP SHEKERIM 'de LİSTEDE YOK :)

r.tunca.tutkun

Benim için Eurovizyon denilince ilk 3: 1 - DİNLE; 2- GÖZLERİNİN HAPSİNDEYİM; 3-İKİ DAKİKA

r.tunca.tutkun

Sibel Tüzün'ün Superstar şarkısını es geçmişsiniz. Oldu mu şimdi? :)

degrasse

Mor ve ötesi harika bir grup ve solistinin sesi bence çok güzel. Toplumda iyi bir yer görememesinin sebebi çoğu şarkısının sistem karşıtı ve aşırı anlam yüklü, düşündüren şarkılar olması. Eurovisiondaki şarkısı da çok iyiydi ama tarzı yarışmaya uygun değildi buna rağmen sırf iyi bir derece için tarzından ödün vermemesini de ayrıca kutluyorum

Görüş Bildir