Türkiye’nin En Eğitimli İlçeleri Belli Oldu: Kadıköy, Beşiktaş ve Çankaya

 > -

Ülkemizde nüfusun hayatı boyunca kaç yıl okula gittiğini gösteren eğitim haritası, ilçeler bazında ilk kez çıkarıldı. Pamukkale Üniversitesi, ilçelerde 25 yaş üzeri kişilerin ortalama kaç yıl eğitim aldığını araştırdı. Araştırma sonuçlarına  göre Kadıköy listenin zirvesinde. Kadıköy'ü, Beşiktaş ve Çankaya takip etti. 

📷 Bülent Kılıç / AFP

Prof. Dr. Ensar Yeşilyurt ve Prof. Dr. Oğuz Karadeniz ile bir araştırma grubunca, 25 yaş üzerindeki kişilerin kaç yıl eğitim aldığını gösteren ortalama okullaşma yılı araştırması, ilçeler düzeyinde gerçekleştirildi.

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun aktardığı bilgiye göre ortaokuldan mezun olma süresine denk gelecek şekilde ortalama eğitim süresinin 8-9 yıl olduğu ilçe sayısı 7’den 37’ye yükseldi.

En yüksek okullaşma oranına sahip üç ilçe, İstanbul’da Kadıköy ve Beşiktaş, Ankara’da ise Çankaya olarak belirlendi.

Bu ilçelerde ortalama eğitim süresi 8.5 yıldan 9.3 yıla çıktı. Yani ortalama eğitim Lise 2’nci sınıf düzeyinde.

En düşük okullaşma oranına sahip ilçeler ise Doğu ve Güneydoğu’dan...

Van, Siirt, Adıyaman ve Erzurum’a bağlı Bahçesaray, Pervari, Gerger, Tekman ve Karaçoban’da 25 yaş ve üzerindekilerin okulda geçirdiği süre 2009 ile 2015 kıyaslandığında asgari 1.8 yıldan 3.3 yıla çıktı. 

Bu ilçelerdeki eğitim düzeyi ise ilkokul-4 düzeyinde.

Kadınlarda durum daha kötü

Erkek nüfusun okullaşma yılı ortalaması ülke genelinde eşit olarak artarken kadın nüfusta ise aynı hız ve eşitlikte değişim olmadı. Kadınlar için ortalama eğitim yılı 1-2 yıl arasında 6 ilçe var. Bu eşitsizliğin ülke ekonomisi açısından önemli sonuçları olabileceğine dikkat çekildi.

Araştırmanın sosyal medyaya yansımaları ise şöyle oldu 📌

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir