Türkiye-İsrail Arasında Sert Atışma: Netanyahu'dan 'Diktatör' Suçlaması, Erdoğan'dan 'Zalimsin' Yanıtı

 > -

İsrail Başbakanı Netanyahu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın kendisini "ırkçılıkla" suçlayan açıklamasına verdiği yanıtta Cumhurbaşkanı Erdoğan için "diktatör" ifadesini kullandı. Erdoğan'dan Netanyahu'ya yanıt gecikmedi. Erdoğan, "Netanyahu, kendine gel kendine. Sen zalimsin, sen 7 yaşındaki Filistinli yavruları katleden zalimsin" dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, geçtiğimiz günlerde Instagram üzerinden oyuncu ve model Rotem Sela ile tartışmaya girdi.

Şahsi hesabından, "İsrail tüm vatandaşların ülkesidir" paylaşımında bulunan Rotem Sela'ya cevap veren Başbakan Netanyahu, İsrail "ulusal bir devlet, tüm vatandaşlarının devleti değil, yalnızca Yahudi halkının" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise "ırkçı ve ayrımcı" olmakla suçlayarak Netanyahu'nun bu sözlerini kınadı.

Netanyahu da Twitter hesabından Kalın'a yanıt verdi.

Başbakan Netanyahu, "Türkiye'nin diktatörü Erdoğan, kendi hapishaneleri Türk gazeteci ve hâkimlerle doluyken İsrail demokrasisine saldırıyor. Şaka gibi!" dedi.

"Bizi tahrik etme"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Netanyahu'ya yanıtı ise bugün geldi. Ankara'da açılış töreninde konuşan Erdoğan, kendisi için "diktatör" ifadelerini kullanan Netanyahu'ya sert sözlerle yüklendi. Erdoğan, Netanyahu'ya yönelik olarak şunları söyledi:

"Ey Netanyahu kendine gel, sen zalimsin, sen 7 yaşındaki Filistinli yavruları katleden zalimsin, sen kadınları hücrelere mahkum eden zalimsin. 7'den 70'e binlerce insanı hücrelere tıkayan zalimsin. Sadece bizim değil aynı zamanda Hristiyanların da kutsal mabedine, Kubbet-üs Sahra, Haremi Şerif, buralar bizim için kutsal. Senin askerin, polisin postallarıyla buralara giriyor. Tahrik etme. Biz bu ülkede hiçbir Musevi'ye zulüm etmedik, hiç bir sinagoga kalkıp da sizin yaptıklarınızı yapmadık. Bizi tahrik etme. Biz bu oyuna gelmeyeceğiz ama hesabını uluslararası arenada size soracağız."

Kalın'dan da yanıt geldi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Netahyahu'nun verdiği cevaba yeni bir mesajla yanıt verdi.

Kalın, Twitter'dan Netanyahu'yu da etiketleyerek, "Netanyahu, Araplar ve Müslümanlara yönelik ırkçı ifadeler kullandıktan sonra kendisini ifşa ettiği için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a saldırıyor. Yönettiği apartheid devleti Filistin topraklarını işgal ediyor, kadınları ve çocukları öldürüyor, Filistinlileri kendi topraklarında mahkûm ediyor. Baskı ve yalanlar, suçlarınızı gizlemeyecek" dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsrail Başbakanı Netanyahu arasındaki bu söz düellosunun ardından #WeAreErdogan hashtagi Twitter'da TT oldu...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir