Görüş Bildir
Haberler
Türkiye Gazetesi'nden Tasarruf İçin Teklif: 'Maçlar Gece Oynanmasın'

Türkiye Gazetesi'nden Tasarruf İçin Teklif: 'Maçlar Gece Oynanmasın'

Ted Lasso
27.01.2022 - 10:19

Türkiye Gazetesi tasarruf için maçların gündüz oynanması gerektiği teklif etti. 'Sadece bir gece maçı için statta harcanan elektrik miktarı 15 bin kilovatsaati buluyor. Bir ay boyunca lig ve kupada ortalama 42 gece maçı oynanıyor, bu da 630 bin kWh enerji boşa harcanıyor demek' denildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye Gazetesi'nin Ercan Yıldız imzalı haberinde, enerji tasarrufu yapılması için maçların gündüz oynanması gerektiğine işaret edildi.

90 dakikalık bir gece maçında 15 bin kWh enerji tüketiliyor

90 dakikalık bir gece maçında 15 bin kWh enerji tüketiliyor

Ancak, Süper Lig ve 1. Lig ve Türkiye Kupası ile gece maçı sayısı haftada 10’u aşması dikkati çekiyor. Maçların gece oynatılması her ne kadar Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), sorumluluğunda olsa da, bu konuda gerçek belirleyici olamıyor. Çünkü yayıncı kuruluş, en üst tarifeden reklam alabilmek için başlama vuruşlarının mümkün olan en geç saatlere yani ‘prime time’a kaydırılmasını talep ediyor. Ancak bu durum ciddi oranda enerji kaybına sebep oluyor. Sadece 90 dakikalık bir gece maçında stat ışıklandırmasına ve ısıtmasına harcanan elektrik miktarı 15 bin kilovatsaati buluyor.

Yılda 6,5 Milyon kWh

Yılda 6,5 Milyon kWh

Son bir aylık periyotta Süper Lig, 1. Lig ve Türkiye Kupası’nda oynanan gece maçı sayısı 42’ye ulaştı. Bir gece maçı için harcanan elektrik miktarı 15 bin kilovatsaat olarak hesaplandığında, bir ayda harcanan enerji miktarı 630 bin kilovatsaate ulaşıyor. Bu oran senelik hesaplandığında ise sadece iki ayı futbolsuz geçen bir futbol sezonunda ortalama olarak gece maçları için harcanan elektrik 6,5 milyon kilovatsaati buluyor. Dört kişilik bir evin aylık elektrik tüketimi ortalama 238 kilovatsaat olarak kabul ediliyor. Yani; bir gece maçının harcadığı elektrik ile 1 milyon 900 bin hanenin günlük elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor.

Elektrik faturası 1 milyon TL

Elektrik faturası 1 milyon TL

Beşiktaş’ın maçlarını oynadığı Vodafone Park stadının aylık elektrik faturası 1 milyon lirayı buluyor. Yönetim ve çalışma ofislerinin de yer aldığı statta, çim besleyici sistemleri, ısınma, stat aydınlatma için ödenen son elektrik faturasının 970 bin lira olduğu öğrenildi.

Soğukta tribünler dolmuyor

Soğukta tribünler dolmuyor

Türkiye, Avrupa’nın önemli ligleri arasında tribün doluluğu oranında sınıfta kalmış durumda. 40-50 binlik statlara gelen taraftar sayısı ortalama 9 bin civarında. Soğuk havalarda ve geç saatlerde oynanan maçlar, taraftarı da tribünden kaçırıyor.

Maçların özellikle çetin geçen kış aylarında gece vakitlerinde oynanması sadece takımları değil taraftarları da sıkıntıya sokuyor. Takımını tribünden takip etmek isteyen taraftarlar, evlerine dönmek için geç saatlerde yollara düşüyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
2
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Bozuk saat ilk defa doğruyu gösterdi. Hakikaten kışın haftasonu şu maçların gece oynanması büyük saçmalık