Türkiye Dünyada 79. Sırada! İntihar Düşüncesi Olanlar Artık MR Cihazlarıyla Tespit Edilebilecek

-

Maalesef intihar olayları hem dünyada hem de ülkemizde son yıllarda oldukça artış gösterdi. ABD'de geçtiğimiz aylarda yapılan bir araştırmanın sonuçları intihar düşüncesinde olan insanların MR cihazı yardımıyla tespit edilebildiğini gösterdi.

Araştırmacılar, kişideki potansiyel intihar riskini belirlemeye yarayan yeni bir teknik buldu.

Şimdiye kadar hastalara intihar düşünceleri olup olmadığını sormak dışında bir seçenek yoktu ancak intihar eden hastaların yüzde 80'inin, doktorlarıyla olan son konuşmalarında intihar düşüncelerini reddettikleri biliniyordu. Bu sebeple, bu gelişme oldukça çığır açıcı olma özelliği taşıyor.

MR cihazı kullanıldı.

Araştırmacılar, intihar düşüncesine sahip olan 17 yetişkin ve 17 kontrol grubuna ait kişiyi buldular. Deneklere bazı anahtar kelimeler verildi ve bu anahtar kelimeleri düşünürken beyinlerinin hangi kısımlarının harekete geçtiğini ölçmek için onları bir MR cihazına soktular.

%91 başarı sağlandı.

Death (ölüm) ve cruelty (zalimlik) gibi sözlerin intihar düşüncesi olanlarda sol üst medial frontal alanı ve anterior singula'yı farklı şekillerde aktive ettiği görüldü. Bu bölgeler aynı zamanda, kendi kendine konuşma düşüncesi ile de ilişkili alanlar. Araştırmacılar bu yöntemle, intihar düşüncesi olan 17 beynin 15'ini, kontrol grubundaki 17 beynin ise 16'sını doğru bir şekilde tespit etmeyi başardılar.

"EEG ile yapılırsa maliyet düşer."

Araştırmanın başındaki isim Dr. Marcel Just, "Bunu EEG ile yapabilirsek maliyeti çok daha düşük olur ve daha yaygın bir şekilde kullanılabilir. " açıklamasında bulundu.

"Akıl okumak yeterli değil!"

Just ayrıca, "Ancak her ne olursa olsun bu araştırmaya katılan kişilerin intihar düşüncesi içerisinde olduğunu kabul edenler olduğunu bilmekte fayda var çünkü bu insanlar aslında kolay olanlardır. Bizim aslında intihar düşüncesine sahip olduğunu itiraf etmeyenleri tespit edebilmeye ihtiyacımız var. Sadece akıl okumak aslında yeterli değil. " diye konuştu.

"Eğer birileri başkalarının ne düşündüğünü bilmek istemezse bu yöntemi kesinlikle engelleyebilir " diyen Just, insanların kendileri istemediği sürece düşündüklerini öğrenmemizin bir yolu olduğunu sanmadığını da sözlerine ekledi.

İleride cep telefonu aplikasyonu ile yapılabilir!

Bu çalışmanın aslında kanıtladığı şeyin, sadece intihar fikrinde olanların beyinlerinde farklılıklar olduğu değil, bizim bunu günümüz teknolojisi ile tespit edebildiğimiz olduğu ifade ediliyor. Bugün pahalı MR cihazları ile yapılabilen işlemin, yarın EEG cihazları, belki öbür gün basit bir cep telefonu eklentisi ile yapmanın mümkün olabileceğinin altı çiziliyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
psychocrisis

tüm beyin yaşamaya adapte iken, insanı intihara sürükleyen asıl faktör ne ola ki? intiharı düşünen de, eyleme geçende ve hayatta kalmak için elinden geleni yapanda beynin ta kendisi. resmen kendisiyle savaşıyor.

Görüş Bildir