Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'den 40 Üniversite Öğrencisi Atıktan Enerji Elde Edebilen 'Akıllı Ev' Tasarladı

etiket Türkiye'den 40 Üniversite Öğrencisi Atıktan Enerji Elde Edebilen 'Akıllı Ev' Tasarladı

Batuhan
14.08.2019 - 17:58 Son Güncelleme: 15.08.2019 - 10:58

Türkiye'den 40 üniversite öğrencisi, 'dünyanın en büyük üniversitelerarası sürdürülebilir konut yarışması' olarak bilinen Solar Decathlon Afrika için yosundan enerji elde eden ve toprak panel yapı sisteminden oluşan sıfır enerji ve sıfır atık konseptli çevre dostu 'akıllı ev' tasarladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

AA'da yer alan habere göre, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İTÜ), inşaat, çevre ve makine mühendisliği ile mimarlık gibi 10 farklı branştan doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencisi 40 kişiden oluşan ve kendilerine 'Team Bosphorus' ismini veren takım, ABD Enerji Bakanlığı tarafından 2002'de başlatılan Solar Decathlon'da ilk kez Türkiye'yi temsil edecek.

İsmini "ReYard" koydular

İsmini "ReYard" koydular

Takım, açık koridorlu, avlulu Türk evlerindeki hayatı da andıran ve genellikle toprak olarak inşa edilen Fas'taki yerel ev tipolojisine verilen 'riad' isminden de etkilenerek yaptıkları eve, ilk hecesiyle 'yeniden' kelimesini, ikinci hecesiyle ise avlu manasında kullanılan 'courtyard' ile 'riad'ı çağrıştıran ve 'yenilikçi riad' anlamına gelen 'ReYard' ismini koydu.

90 metrekarelik evi, 3 haftada inşa edecekler

90 metrekarelik evi, 3 haftada inşa edecekler

Farklı ülkelerden 20 projenin kıyasıya rekabet edeceği 21 Ağustos'ta başlayacak yarışmada takım, 170 metrekarelik alan üzerine, yosundan enerji elde eden ve toprak panel yapı sistemiyle tasarlanan sıfır enerji ve sıfır atık konseptli, 2 oda 1 salondan oluşan 90 metrekarelik evi, 3 haftada inşa edecek. Yarışma için tüm hazırlıklarını tamamlayan takım, evin yapımında ve iç dizaynında kullanacakları malzemeleri konteynere yükleyerek deniz yoluyla Fas'a gönderdi.

2 hafta boyunca 5 kişi evin içinde yaşayacak ve ölçümler yapılacak

2 hafta boyunca 5 kişi evin içinde yaşayacak ve ölçümler yapılacak

Mobilyasından mutfak eşyalarına kadar bir ailenin yaşayabileceği şekilde donatılacak evde, 2 hafta boyunca 5 kişi yaşayacak. Bu sayede evin ısı ve enerji değeri gibi çeşitli ölçümleri ve sayısal analizi yapılacak.

Alanında uzman akademisyenlerden oluşan jüri tarafından bu ölçümler ile 'mimari', 'market potansiyeli', 'mühendislik', 'iletişim', 'inovasyon', 'sürdürülebilirlik', 'sağlık ve konfor', 'cihazlar', 'ev yaşamı' ve 'enerji' kriterlerine göre değerlendirilecek projelerden dereceye girenler, 28 Eylül'de düzenlenecek programda ödüllendirilecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Çevre dostu teknolojiler ve enerji tüketimini azaltma yöntemler kullanılacak

Çevre dostu teknolojiler ve enerji tüketimini azaltma yöntemler kullanılacak

Mikroyosun teknolojisiyle atık su arıtımı ve güneş enerjisinin biyokimyasal çevriminin yapılacağı evden çıkan organik atık ve mikroyosun biyokütlesi biyogaza çevrilip yakılarak elektrik ve ısı enerjisi elde edilecek. Ayrıca, yakım sonucu açığa çıkan karbondioksit gazı yosun havuzuna geri pompalanarak doğal döngü taklit edilecek, böylece sıfıra yakın karbon emisyonu sağlanacak.

Öte yandan evde, PV (fotovoltaik) paneller, termal güneş panelleri, havadan suya ısı pompası, yerel doğal yapı malzemesi, evaporatif soğutma, faz değiştiren malzemeler, rüzgar enerjisi gibi çevre dostu teknolojiler ve enerji tüketimini azaltma yöntemleri de kullanılacak.

"Evimiz fotosentez döngüsünü taklit ediyor"

"Evimiz fotosentez döngüsünü taklit ediyor"

Team Bosphorus Koordinatörü Esra Kıygın, yarışmanın amacının sürdürülebilir, dışarıdan hiçbir enerji almayan enerji etkin bir ev inşa etmek olduğunu söyledi.

Proje için 2 yıldır çalıştıklarını belirten Kıygın, evin mimarisine ve yapısına ilişkin şu bilgileri verdi:

'Tek katlı bir ev inşa edeceğiz. Yapı tipolojimizde ve Fas'ta da görebileceğimiz avlulu bir mimariye sahip. Evimizde farklı inovasyonlar var, toprak duvar panellerimiz ve yosun teknolojisi gibi. Yosun teknolojisi şu şekilde çalışıyor, aslında evimiz fotosentez döngüsünü taklit ediyor. Evimizin içinde bulunan yosun havuzu, hem atık suyu arıtıyor hem de evden organik atığı ve bu havuzdan çıkan ölmüş yosunları topluyoruz ve biyogaza çeviriyoruz. Bundan açığa çıkan gazı yakıyoruz ve elektrik enerjisi elde ediyoruz. Yani evimiz sadece solar panellerden elektrik elde etmiyor. Açığa çıkan karbondioksiti sıvılaştırıp yosun havuzuna geri gönderiyoruz. Bu şekilde doğaya hiç karbon salmıyoruz.'

"Amacımız toprak kullanımını yeniden yaygınlaştırabilmek"

"Amacımız toprak kullanımını yeniden yaygınlaştırabilmek"

Mimari Ekip Lideri Aslı Aldemir de evin yapımında Fas'taki yerel malzemenin kullanılmasının ve evin 21 gün içinde inşaatın tamamlanmasının, yarışmanın 2 önemli kriteri olduğuna dikkati çekti.

Toprak yapıyı, geçmişin bilgeliği ile bugünün teknolojisini birleştirerek panel haline getirmek üzere bir inovasyon geliştirmeye gayret ettiklerini ve 8 aylık Ar-Ge çalışmasını tamamladıklarını dile getiren Aldemir, 'Toprak, geçmişteki çok inovatif bir teknoloji. Amacımız toprak kullanımını yeniden yaygınlaştırabilmek.' dedi.

Evde yemek ve sinema gecesi organizasyonları düzenleyeceklerini aktaran Aldemir, bu programlarda evdeki ısısal performansın değerlendirileceğini ve bundan puan toplayacaklarını söyledi.

"Minimum enerji tüketerek konforu sağlamaya çalışıyoruz"

"Minimum enerji tüketerek konforu sağlamaya çalışıyoruz"

Elektrik Ekip Lideri Recep Tuna ise bir termal, 24 adet de PV panelin bulunduğu evin elektriğini, güneşten aldığı enerjiyi elektriğe çeviren panellerden üreteceklerinin altını çizdi.

Elektrik enerjisinin yetmediği noktalarda ise enerjiyi bataryalardan karşılayacaklarına işaret eden Tuna, 'Odalardaki hava kalitesini artırabilmek adına ısı kazanım cihazı da kullanacağız. Evdeki sensörlerden aldığımız bilgiler doğrultusunda makinaları en doğru zamanlarda açıp kapatıyoruz. Bu vesileyle de minimum enerji tüketerek konforu sağlamaya çalışıyoruz.' şeklinde konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
316
97
15
2
1
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın