Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'de Kripto Paraya Vergi Gelecek Mi? Özgür Demirtaş'tan Kripto Para Yorumu...

Türkiye'de Kripto Paraya Vergi Gelecek Mi? Özgür Demirtaş'tan Kripto Para Yorumu...

Müge Kakşi
22.02.2021 - 21:26

Ülkemizde yatırım ürünleri gün geçtikçe değişiyor. Eskiden yatırım olarak altın veya döviz kullanılırken tüm dünyayı etkisi altına alan kripto para birimleri ülkemizde de oldukça yaygınlaştı. Bitcoin ile hayatımıza giren kripto paralar şuan bir çok alt coinlerden oluşuyor. Son zamanlarda artan taleple beraber dün gece kripto paralar ile ilgili yapılan bir Cluphause görüşmesinde finans profesörü Özgür Demirtaş ülkemizde kripto paralara vergi getirilebileceğini söyledi. Peki kripto paraya vergi getirilecek mi? İşte Özgür Demirtaş'ın kripto paralar ile ilgili yaptığı yorumlar ve detayları haberimizde sizler için derledik... 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kripto Paraya Vergi Gelecek Mi?

Kripto Paraya Vergi Gelecek Mi?

Bu konu, ülkemizdeki kripto para yatırımcıları ile ünlü ekonomist Özgür Demirtaş'ın bir araya geldiği bir Clubhouse görüşmesinde ele alındı.

Özgür Demirtaş tarafından yapılan açıklamalara göre Türkiye'de kripto paralardan edilen kar için vergilendirme yapılabilir. Hatta Demirtaş '2020 yılında kripto paralardan kazanç sağladıysanız vergi ödemek için kenara para ayırın, Türkiye’de vergiler geliyor.' ifadelerini resmen kullandı. Yani Demirtaş, kripto paralardan kazanılan paraların kesinlikle vergilendirileceğini ifade ediyor. Ancak kendisi, böyle olmaması gerektiğine inanıyor. Kripto paraların gerçekten de para olduğunu vurgulayan Demirtaş, elde edilen kazanç ya da kullanımlar nedeniyle vergilendirilmenin olmaması gerektiğini söylüyor.

Bu açıklamanın Aytunç Yıldızlı tarafından Twitter'da paylaşılması üzerine yeni açıklamalar da geldi. Celil Öztürk tarafından yapılan açıklamalarda, yasaların geriye dönük işleyemeyeceğini ifade ederek, konuyla ilgili hukuk ilkesini hatırlattı. “Bitcoin‘in yasal statüsüne ilişkin herhangi bir düzenleme yok. Öncelikli olarak bu konunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Böyle bir durumda da ‘kanunların geriye yürümezliği ilkesi’ devreye giriyor gerçek kişiler için. Aksi durumda üst mahkemelerde hak aranabilir.” sözlerini kuran Öztürk'e yanıt, Demirtaş'ın yine kendisinden geldi.

Özgür Demirtaş, hukukçu olmadığını ve bu tartışmaların kendi alanı olmadığını beyan etti. Ufak bir hatırlatmada bulunan ekonomist, 'Verginin vergisinin vergisinin bile alındığı, geriye dönük YouTuber vergilerinin bile alındığı, babasından kalan tek eve bile falanca miktarın üzerinde değerde diye emlak vergisine ek olarak vergiler konulmaya çalışıldığı dünyada hiçbir şeye %100 olmaz denemiyor.' cümlesini kurarak, önemli bir hususa parmak bastı.

Özgür Demirtaş'ın Kripto Para Vergilerine Yönelik Tweeti

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın