Türkiye'de Kadın Olmanın Zorluğunu Tek Bir Görselle Anlatarak Hepimize Utanç Duyduran 18 Kişi

210PAYLAŞIM

Sadece yaşamak istiyoruz!

Twitter'dan takipçilerimize bu soruyu sorduk.

1. Ardından hepimizi utandıran görseller geldi...

@emreflintstone

2. 

@metisin_kizi

3. 

@kubracsskn

4. 

@Arencione

5. 

@Kendimediyorum

6. 

@E_cikamadim

7. 

@babyemree

8. 

@gkhnnn12

9. 

@Meyra34

10. 

@trolicem

11. 

@DamlanurKuru

12. 

@sule_bg

13. 

@sumrudeyideh

14. 

@eczgknrgk

15. 

@sibeltozge

16. 

@manikmestan

17. 

@bb03023

18. 

@cosmabilader

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lucidum

Türkiye'de erkek olmanın zorluğu diye de bir haber yapsanıza? Ne bu cinsiyetçilik? Onedio'da erkekler için bir haber göremiyoruz.

isotlu-baklava

Sen hazırla bir içerik de görelim neymiş Türkiye'de erkek olmanın zorlukları?

lucidum

Editör olan ben değilim, onlar.

isotlu-baklava

Tamam sen sırala o zaman o zorlukları, editörler içerik yapsın!

lucidum

Saldırı amaçlı yorum yazmana gerek yok. Kadınlar da, erkekler de zorluk çekiyor. Ama erkekleri göz ardı ediyorsunuz. Erkeklerin de kadın haklarını korumasını beklerken, siz erkeklerinkini hiç umursamıyorsunuz. Madalyonun tek yüzüne odaklanıyorsunuz ve herkes diğer yüzü göz ardı etsin istiyorsunuz. Bu arada kadın mısın bilmiyorum ama muhtemelen bir erkek böyle saldırı amaçlı yorum yazmazdı. Bu insan / cinsiyet haklarına karşı olan en ufacık eleştiri de sanki: "Kadınlara tecavüz edilme hakkı olmalı!" diyormuşuz gibi triplere giriyorsunuz çünkü.

yorumcu84

Ya bir de bu triplere giriyorlar ya çıldırmamak elde değil. Evet bir tek sana zor bu ülkede yaşamak. Erkekler öldürülmüyor, çalışmıyor ve yorulmuyor. Erkekler öldürülmüyor çünkü ölümsüz, erkekler çalışmıyor çünkü gökten cebimize para yağıyor ve erkekler yorulmuyor çünkü fiziksel olarak olağanüstü süper güçlüyüz, dünyayı kaldırırız yerinden evelallah. Hey allahım ya :) Farzı mahal sen 50 kg lik bir yükü kaldıramıyorsun çünkü fiziksel olarak güçsüzüm diyorsun. Zannediyorsun ki benim için onu kaldırmak çocuk oyuncağı. Sen o ağırlığı 100 üzerinden 99 zorlanma katsayısıyla kaldırıyorsan eğer, benim de zorlanma katsayım en az 98.9 dur, daha az değil. Yani ezcümle sen kendi pencerenden bakınca sadece kendi türünün yaşadığı zorluğu görüyorsun. Senin zorluk diye yaşadığına ve yaşayacak olduğuna kulağıyla gülecek binlerce, yüzbinlerce erkek var bu ülkede buna emin ol. Biz eşitlik dedikçe pozitif ayrımcılık aldı başını gitti. Gelinen nokta da ortada işte!

fatihbaran90

11. den hic bir sey anlamadim

aerialz

mesajın saati gece 23.30. korkmuş kız, arkadaşına taksinin plakasını yazmış başıma bi şey gelirse plakayı sorgulatırsınız diye. vardı böyle bi şeyler taksici minibüsçü tecavüz haberleri.

fatihbaran90

evet, sonradan ayiktim ben de, tesekkürler

wisletful

Kadın olmak elbet zor , bunun hiç bir tartışılıcak bir yanı yok. fakat hayatınıza giren insanları daha dikkatli seçmek sizin elinizde.. maço tarzı erkeklerin ne çıkıcagı az cok belli oluyor.. Planlarınıza konusmalarınıza saygı göstermeyen biriyle asla muhabbete bile girmeyin ki bağlanmasın size.. bir çok şey var fakat bu demek değil ki kadınlar haksız yanlış anlaşılmasın sadece hemcinslerime daha fazla dikkat etmelerini öneriyorum.. Umarım gözlerinizdeki o tatlı tebessümü , söndürmeye ; KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ..

ahmet.burma.9

12. görsel güzelmiş. Bu ülke resmen kadınların, hayvanların ve ağaçların cehennemi oldu.

yorumcu84

Erkek olmak çok kolay gelin bu tarafa dertsiz tasasız yaşıyoruz dünya bize güzel. Var mı bizden iyisi be!

homeroseyes

Valla öyle. Tek sorun askerliğiniz. Bir abiyle büyüdüm. Herif lüksü yaşıyor bense yaşadığım tacizlerden dolayı psikiyatrik tedavi görüyorum. Devlet siz erkeklere olanak sunarken bizim ölümümüzü dahi umursamıyor.

yorumcu84

Ben ironi yapmıştım ama tahmin edileceği gibi anlamamışsınız. Askerlik sadece bu sorunlardan önemsiz bir tanesi. Belki de abinizin bilmediğiniz tonlarca problemi vardır. Ama her insan sürekli problemlerini birilerine anlatmaz. Kimisi kimseye hissettirmeden kendi kendine yaşar veya çözmeye çalışır. Kaldı ki öyle diyelim bütün dünyadaki erkekler sizin abiniz değil. Ayrıca devletin bize sunduğu olanakları söylerseniz çok iyi olur hemen gidip faydalanayım :)

lucidum

Çok iyi ters köşe olmuş Yorumcu. Hemen de atlamış. :D

yorumcu84

Öyle kardeşim. Bir de bu kadar kişi yorumunu beğenmiş, dediklerini onaylamış. Dediklerinde gram bilgi ve mantık yok üstelik. Kendisinin abisi lüksü yaşıyor diye bütün dünyayı keyif çatıyor zannediyor herhalde. Sanki bir kadınlar ölüyor bu dünyada sanki bu dünya bir tek onlara zor sanki bize havadan para pul mal mülk yağıyor. Ülkenin her tarafında hallerde çalışan hamallar yerin yedi kat dibinde kömür madenlerinde çalışan işçiler da erkek kılığına girmiş kadınlar sanki. Evlerinde küçücük bir pencere var bütün dünyayı oradan bakarak yorumluyorlar. Daha geçen gün haberlerde gördüm bir manyak 6 kişiyi öldürmüş sudan bir sebep ile. Ölenlerin 6 sı da erkek olduğu için spiker bile mizahi bir havayla anlatıyordu. Bu durum bana pozitif ayrımcılığın geldiği noktayı ve esasen kimin canının daha kıymetsiz olduğunu düşündürdü...

lucidum

Bak güzel bir söz vardır: "Birileri için pozitif ayrımcılık, diğerleri için negatif ayrımcılıktır." diye. Bunlar "kadın hakları" diye bağırıyor ama istedikleri şey başka. Bunlar erkekleri kadınlaştırmak, kadınları da erkekleştirmek istiyor. Ve ne kadar ironiktir ki, bunun için erkek yöntemleri uyguluyorlar. "Ataerkil sistemi yıkacağız." derken, kurdukları şeyin anaerkil gözüken başka bir ataerkil sistem olduğunun farkında değiller ve bu sefer bu yeni düzenin "erkekleri" de, "kadınlar" oluyor. Ne kadar kadın öldürülüyorsa, bunun 3 katı erkek öldürülüyor. Erkeğe sırf fiziksel gücü yüksek diye askerlik, zor işler vb. bir sürü sorumluluk yükleniyor. Bunlara "Kadın erkek eşit olsun istiyorsunuz, askerliğe de gidecek misiniz?" deyince susuyorlar. Ben en çok bu ikiyüzlülüğe kızıyorum. Gayet eşitlikçi bir insanımdır. Ama bu sözde "eşitlik savaşı" adı altında erkek çocuklara bile laf atılması, erkekler sanki tanrı gibiymiş yaşıyor algısı yaratmaları cidden sinirimi bozmaya başladı.

lucidum

"Kadın öldürdüyse kesin erkek onu çıldırtmıştır." diye bir algı var. Eğer söz konusu kadın cinayetlerinin fazlalığıysa, bu ülkede erkek cinayetleri konuşulmalı ama kimse konuşmuyor. Eğer söz konusu kadınların aile kurumunda yaşadığı sorunlarsa, bu ülkede en çok çeşitli bilmem ne sözleşmeleri ve nafaka sebebiyle hayatı biten, depresyona giren, hatta intihar eden erkekler konuşulmalı ama kimse konuşmuyor. "Potansiyel suçlu" etiketi yapıştırılan erkek bebeklere / çocuklara olan iğrenç yorumlar, yeri yerinden oynatmalı ama kimse konuşmuyor. Ben buna da çok kızıyorum. Cinayeti, şiddeti erkek / kadın diye ayırdı bunlar. İnsan öldürülüyor, insan! Böyle dememiz lazım. Ama bunların tek derdi öldürülen erkek mi, yoksa kadın mı.

yorumcu84

Ya kardeşim sana ne cevap vereyim bilemedim. Belki kelimesi kelimesi, harfi harfine aynı şeyleri milyon kere düşündüm mantıklı bir çözüm üretmeye çalıştım. Pozitif ayrımcılık arttıkça daha çok mağdur oynanmaya devam ediliyor ki her şey ele geçirilip bahsettiğin sözde anaerkil sistem kurulabilsin. Çünkü mevcut düzen binlerce yıllık ve fiziksel güç ile yıkılamayacağını çok iyi biliyorlar. Zaten bu güce ihtiyaç da yok malum entrika konusunda çok başarılı bu kimseler. Ben de maruz kaldığım ve şahit olduğum bütün negatif ayrımcılıklara rağmen eşitlikten yanayım. Ama bu durum beni çileden çıkartıyor. Ölen ve öldüren insan iken cinayetlere bile cinsiyetler atfediliyor erkeğin canı ve hakları itibarsızlaştırılıyor. Daha bu bile idrak edilememişken bu sorunu çözmeye çok fazla uzağız maalesef...

lucidum

Yok dostum, bunların dertleri anaerkil düzen kurmak değil. Ben orada ufak bir kelime oyunu yaptım ama belki anlamamış olabilirsin. Bunlar yine ataerkil düzen istiyor. Ama bu sefer bu ataerkil düzenin erkekleri, kadınlar olacak. Erkeğin yerini almaya çalışıyorlar. Şimdi burada anaerkil düzen olan toplumlar medeniyet kuramadı, kadınlar bilime neredeyse hiç katkı vermedi gibi ıvır zıvırlar söylemeyeceğim ama kadınların, sanki bir anda Dünya'nın tapusunu almışlar gibi erkekleri böyle bir silme, silikleştirme çabasını cidden hayretle izliyorum. Bunun sonucu çok ağır olacak. Bir gün erkekler çok ciddi patlayacak. Bundan eminim.

lucidum

Şu an erkekleri yetiştirirken: "Kadınlara iyi davran, saf aşkını, ruh ikizini bul." diye yumuşak büyüttükleri için erkekler böyle haklarını aramıyor gibi duruyor. Erkeklerin, erkekliğini törpülüyorlar. Yoksa biliyorlar başa çıkamayacaklar. Haklarını almaktan bahsetmiyorum. Erkekleri böyle kolay yok edemezlerdi. Çok güzel mağduru oynadılar. Haklarını aldılar ama bunlar daha fazlasını istiyor! Dediğim gibi: Bunun patlaması çok kötü olacak. Erkekler intihar ediyor, evlenmeye korkuyor, tek mağdur kadınlarmış gibi gösteriliyor. Bunun ileride ne tür sonuçları olacak, kestirmek güç. Buradan da kadın düşmanı olduğum zannedilmesin bu arada. Eski yorumlarıma bakabilirsiniz.

lucidum

Ezgi, asıl devlet, erkeklerin ölümünü umursamıyor. Gir bak bakayım erkek ölümleri hakkında adam akıllı en ufacık bir istatistik var mı?

yorumcu84

Yok kardeşim ben anladım senin kelime oyununu. Ben de zaten sözde anaerkil sistem dedim orada. Elbette erilliği ele geçirip kendilerinin hükümranlığını kurmak isteyecekler. Dediğin gibi bir gün (büyük ihtimalle iş işten geçtiğinde ) erkekler fena patlayacak ve belki de kaba kuvvet kullanarak hakkını almaya çalışacak. Ve tabiki kurulan bu yeni sistemi parçalamak bu kadar kolay olmayacak. Dediğin gibi 50 yıl sora yeni nesilleri nelerin beklediğini kestirmek güç. Bu arada ben de kimseye düşman değilim yanlış anlaşılmasın. Her şeye rağmen bir türlü gelemeyecek eşitlikten yanayız :)

yorumcu84

Bu arada benimle tıpa tıp aynı şeyleri düşünen birisinin olduğunu bilmek beni iyi hissettirdi. Bazen delirdiğimi düşünüyorum :)

lucidum

Sorun şu: Toplumsal olarak eşit olabiliriz, ama cinsiyet olarak eşit olamayız. Bunu anlamıyorlar. Hatta daha da ileri gidip "gender is socially constructed" gibi sıfır bilimsel zırvalıklar saçmalıyorlar. Benim sinir olduğum ve düşman olduğum bu şekilde düşünen kafa yapısına. Açıkçası kaba kuvvet kullanılır mı bilmem. Ortada fiziki bir savaş yok, politik bir savaş var. Erkeklerin en iyi olduğu konu, hehehehe. :P Falan. Bak şimdi aklıma geldi. Şimdi bunlar şey diyor bir de: "Erkekler politika yapamaz. Bakın kadın politikacılara, kadın başkanlara, onların ülkeleri ne kadar refah içinde." Ama bunlar anlamıyor ki, daha fazla kadın başkan olsa, bu başkanların başarısız erkek başkanlardan bir farkı olmayacak. Angela Merkel'in vs. iyi olması, diğer kadın başkanların da iyi olduğu anlamına gelmiyor. Sadece başarısız olacak yeteri kadar kadın başkan olmadığını gösteriyor.

lucidum

Yok dostum, çoğu erkek böyle düşünüyor zaten. Özellikle Ekşi gibi platformlarda görebilirsin bu tarz düşünceler. Delirmedin. Delirmedik. Onlar delirdi. :)

yorumcu84

Sadece başarısız olabilecek yeteri kadar kadın olmadığını gösteriyor. Kesinlikle öyle. Benim başka bir şaşırdığım şey de bunlara destek veren erkekler. Madem cinsiyetçilik yapacaksın bari kendi cinsiyetini destekle değil mi. :) 1930 ların başında Nazizim de böyle büyük bir modayla patladı. Bilhassa Avrupa'da herkese yayıldı her eve girdi. Sonra olanlar da malum. Faşolar her yerde her zaman diliminde faşo :)

yorumcu84

Hadi ya ben bir ekşiye falan bakayım o zaman alternatif çözüm fikirleri için. Gerçi fikri bulsak ne olacak bu faşolara nasıl laf anlatacağız :)

lucidum

Ben kadınları da desteklerim, onda sıkıntım yok. Gereken her alanda kadın - erkek eşit olmalı, bunu savunurum, hatta eski yorumlarına bakarsan "Bu beyaz şövalye galiba. :D" falan diyebilirsin. :D Ekşi'de özellikle Feminizm ile alakalı çok büyük savaş dönüyor sakın kaçırma. :P

Görüş Bildir