Türkiye, Çalışan Kadınlar İçin En İyi Ülkeler Sıralamasında Sondan İkinci

 > -

Economist dergisi tarafından yapılan araştırma, çalışan kadınlar için en iyi ve en kötü ülkeleri ortaya çıkardı. Listenin ilk sıralarını İskandinav ülkeleri paylaşırken, Türkiye sondan bir önceki sırada yer aldı

İngiltere merkezli The Economist dergisi tarafından yapılan yeni bir araştırma, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri arasında kadınlar için en iyi ve en kötü çalışma şartlarına sahip ülkeleri ortaya koydu. 

Milliyet'te yer alan habere göre, araştırmada kadınların iş yerinde eşit muamele görüp görmedikleri, annelik hakları, iş gücüne katılımları, yüksek öğretim durumları gibi veriler baz alındı. 

Buna göre, İskandinav ülkeleri listede ilk sıraları alırken, Türkiye, sondan bir önceki sırada yer aldı. Listede bir numaralı ülke 82.6 puanla İzlanda olurken, onu sırasıyla Norveç,İsveç ve Finlandiya takip etti. 

Listedeki 29 ülke arasından Türkiye, 27.2 puanıyla, Güney Kore’nin ardından kadın için çalışma şartları en kötü ülke oldu. Raporda, Türkiye’de cinsiyetler arasındaki ücret farkının 2014 yılı ve sonraki dönemlerde yüzde 20.1’e kadar yükseldiği açıklanırken, şirket yönetim kurullarındaki kadın sayısının oranı yüzde 10’da kaldı. Parlamentoya giren kadın sayısının oranı ise 14.9 olarak verildi. Listenin birinci sırasındaki İzlanda’da şirket yönetimlerinde hak sahibi kadınların sayısının oranı yüzde 44’ü aşarken, parlamentodaki kadın milletvekillerinin oranı yüzde 41.3 oldu. 

Sıralamada ilk ve sonda yer alan ülkeler

1-İzlanda

2-Norveç

3-İsveç

4-Finlandiya

5-Macaristan

28-Türkiye

29-G.Kore

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltereİsveçKoreMacaristanNorveçkadınlar
Görüş Bildir