Görüş Bildir
Haberler
Türk Halkının En Büyük Sorunu Ekonomi

Türk Halkının En Büyük Sorunu Ekonomi

Fotoğraf: Güray Ervin / Al Jazeera

İçeriğin Devamı Aşağıda

Genel seçimlere bir aydan az bir zaman kala Amerikan Alman Marshal Fonu tarafından yayınlanan son bir kamuoyu araştırması Türk halkının en büyük sorununun terör ya da mülteciler değil, ekonomi olduğunu ortaya koyuyor. 

Voice of America'da yer alan habere göre, 7 Haziran sonrası ortamda Türkiye’nin “zor zamanlardan geçtiğini” belirten Amerikan Alman Marshall Fonu (GMF) araştırması, AKP'nin tek başına hükümet kurabilecek çoğunluğu kaybettiğine ve parlamentonun kilitlendiğine dikkati çekiyor.

Zahidin Köşüş / Al Jazeera 

Ekonomik krizin etkileri sürüyor

Büyüme oranının düşük düzeyde seyrettiğini ve ekonomik krizin etkisinin yaşanmaya devam ettiğini vurgulayan GMF, Tüketici Güven Endeksi’nin de en son 2009 mali krizinde görülen düzeylere gerilediğine dikkati çekiyor.

Türkler sadece Azerbaycan'a güveniyor

GMF’in 4-13 Temmuz tarihleri arasında 16 ilde binden fazla kişiyle yürüttüğü kamuoyu araştırması halkın IŞİD terör örgütüyle mücadele konusunda bölünmüş olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre Türkler, Azerbaycan dışındaki hiçbir ülkeye de güvenmiyor.

“Türkiye’nin Algıları” adı verilen Kamuoyu araştırmasına katılanların yüzde 91’i IŞİD’i terör örgütü görmelerine rağmen yalnızca yüzde 82’si tehdit olarak görüyor. Yüzde 38’lik bir kesim IŞİD’le mücadele koalisyonunun dışında kalınmasını isterken, yüzde 24 koalisyona aktif katılım sağlanmasını, yüzde 23 de askeri olmayan yöntemlerle destek verilmesini tercih ediyor.

Ülke içi sorunlar öncelikli

Ayrıca Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturma düşüncesi, hatta asker gönderme Türk kamuoyunda az destek buluyor. Ekonomik beklentilerini azaltan Türkler hükümetin dikkatini iç sorunlara odaklamasını istiyor.

"Türkiye kendini daha az güvende hissediyor"

"Türkiye kendini daha az güvende hissediyor"

Araştırmayı yürüten GMF Ankara Direktörü Özgür Ünlühisarcılıklı, Türkiye’nin son üç yılda sınırlarında yaşanan istikrarsızlıktan dolayı yönünü yeniden Batı’ya çevirdiğini düşünüyor. Türkiye’nin kendini daha az güvende hissettiğinin altını çizen Ünlühisarcılıklı, geçmişte Türkler’in demokratikleşmek için Avrupa Birliği’ne ihtiyaç duymadığını, şimdiyse demokratik koşulların gerilemesinden dolayı AB’nin demokrasi açısından bir çıpa olarak görüldüğünü belirtiyor.

Araştırmaya göre Türkler’in gözünde en fazla güvendiği uluslararası örgüt, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi. Ayrıca araştırmaya katılanların yüzde 44’ü Avrupa Birliği üyeliğine destek veriyor.

Yüzde 51 ekonomi ve işsizlikten şikayetçi

Yüzde 51 ekonomi ve işsizlikten şikayetçi

AKP hükümeti açısından bir başka sorunsa ankete katılanların yüzde 51’inin ekonomiyi ve işsizliği Türkiye’nin en büyük sorunları olarak algılaması. Büyük bir çoğunluksa koşulların daha da kötüleştiğini düşünüyor.

'Rapor ekonominin sıkıntıda olduğunun yeni bir teyidi'

Süleyman Şah Üniversitesi’nden Cengiz Aktar, GMF’in “Türkiye’nin Algıları” araştırmasının AKP açısından sıkıntılara işaret ettiğini belirtiyor. “Bu rapor ekonominin sıkıntıda olduğunun yeni bir teyidi” diye konuşan Aktar, AKP’nin son yıllardaki başarılarını ekonomik temelden yürüttüğü düşünüldüğünde bunun iktidar partisi açısından kaygı yaratıcı bir unsur olduğuna dikkati çekiyor.

VOA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
görüncek adam

Asgari ücretle 3 çocuk diyen zihniyeti destekleyenler, olmayan beyninize s*çayım.

görüncek adam

Çocuk yapılsın benim bir şey dediğim yok.Ama şunun matematiğini yapsınlar .Gerekli açıklamaları yapsınlar.1000 küsur TL ile 3 çocuk nasıl geçinir.Beyni olan ... Devamını Gör

bilale hiç teget bile geçmedi bu krizler malta bayraklı gemicikleri olunca tabi :D

Mehmet Ömer Acar

Ne garip aynI millet 4000 liralık TELEFON kuyruğuna giriyor