Tüm Zamanların En Çok Merak Edilen Sorusu: İnsanlar Neden Kayınvalideleriyle Anlaşamaz?

-

Aile hayatındaki tüm ilişkilerde kayınvalideler ile olanı genellikle en kırılgan olanıdır. Bazen bu durum savaş haline bile dönüşebilir.

Not: En doğru bilgi için uzmana danışın.

Kaynak: 1, 2

Kayınvalide sendromu genellikle gelin kaynana arasında görülse de kayınpeder ve gelinin annesi ile damat arasında da gerçekleşebilir.

Bu sendroma sahip kişiler yalnızca aile arasında davranışlarını göstermez, başka kişilerde de aynı üstünlüğü sergilemeye çalışabilirler.

Annelerin bu sendromu yaşamasının bir nedeni de çocuklarının DNA'larını hala vücutlarında taşıyor olmaları.

Bu anneler için zor olabilir çünkü çocuklarının kendilerinde özel bir yerleri vardır. Aslında, çocukların DNA'sının sonsuza dek annelerinin beyninde, kalbinde ve diğer organlarında “depolanmış” olduğu bulunmuştur.  (K)

Çocuklarının ilgisini paylaşmak anneler için zor olabilir, bu yüzden sendromun bazı belirtilerini gösterebilirler.

1. Her zaman haklıdır

Asla yanlış şeyler düşündüğünü ve yaptığını kabul etmez ve hiçbir şey için özür dilemez.

2. Yaptığınız hiçbir şeyin kendisi için önemli olmadığını bir şekilde göstererek sizi küçümser.

Söylediğiniz çoğu şeyi dinlemez. Ayrıca, başarılarınızın hiçbirini önemsemez. Onun için önemli olan sadece onun istekleridir.

3. Sizden çok daha iyilerinin olduğunu söyler, başkalarının yaptıklarını anlatır.

Size birçok şekilde, oğlu veya ailesi için yeterince iyi olmadığınızı söyler. Yüzünüze açıkça söylemez belki ama mesajı yüksek sesle ve net olarak duyabilirsiniz. Bu kendinizi çok kötü hissettirebilir.

4. Sözlerine, seçimlerine veya kişisel alanınıza saygı duymaz.

Evinize davetsiz ve habersiz gelir, onu açık kollarla karşılamanızı ve ona hizmet etmenizi bekler.

5. Bencildir ve çocuklarını kendilerinden bir parça gibi görür.

Bu durumda arada kalan kişi annesine karşı duramazsa (onu incitmeden) çiftler arasında problemler artar ve durum ayrılığa kadar gidebilir.

6. İtaat bekler.

Hakimiyetini oluşturmak için onu memnun etmeni bekler. Düşüncelerini, kültürünü, yemek pişirmeni hatta yaptığın temizliği bile onun istediği gibi değiştirmeni; her aile etkinliğinde görünmeni, girdiğin ortamlara onu da davet etmeni bekler.

7. Kontrol sorunları olabilir.

Yetkisine saygı duymanı sağlayamazsa, oğluna, diğer çocuklarına, torunlarına ve diğer çevrenizdeki dizginleri sıklaştırarak yakınlık kurmaya çalışır.

8. Küçük oyunlar oynar.

Ne kadar ileri gidebilir bilemeyiz.

9. Size diğerlerinden gizlediği olumsuz tarafı gösterir.

Bir noktada kayınvalidenizin iki yüzü olduğunu fark edersiniz: arkadaşlarınıza ve ailenize gösterdiği saygın ve sadece sizin için biriktirdiği olumsuz yan. Böylece diğerleri sizin sorunlarınızı anlayamaz.

10. Bazen bir melek olabilir.

Size iyi davrandığı zamanlar olacaktır (genellikle, onayladığı bir şeyi yaptıktan sonra). Doğum gününüz için size güzel bir hediye alabilir, fikrini destekleyebilir ya da iltifat edebilir ama hemen sevinmeye başlamasan iyi olur çünkü bu davranışı günübirliktir.

Peki ne yapılabilir?

Bildiğiniz gibi, kişilerarası gerilimleri ve aile yaralarını yönlendirmek zor olabilir ancak potansiyel gerginliği azaltmanın en iyi yolu gerçeği kabul etmek ve tatlı şekilde çözümünü sağlamaktır. Sendroma sahip aile ile arada kalan kişinin bunu fark edebilmesi ve doğru davranması en önemlisidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pedro-pascal

kadın oldugu için.

enk-capital

Sürekli yağ çekip hizmet edip suyuna gideceksiniz. O zaman bile sizden memnun olur mu bilinmez. Evlenecekseniz anasız birini bulun. Evlilik yeterince çekilmezken bi de böyle ekstralarla hayatınızı heba etmeyin.

pedro-pascal

kesinlikle katılıyorum

chuck-berry

Gelinler kayınvalidelerini eleştiriyorlar ve yıllar sonra eleştirdikleri kadın oluyorlar.Askerdeki devrecilik sistemi gibi,sırası gelen aynısını yapıyor.

aysn_aysn

Asıl mesele anneler oğlullarının büyüdüğünü artık onunda bir yuva sahibi olması gerçeğini bir türlü kabul edemiyorlar.Kendi düzenlerini gelin evinde de sürdürmek istiyorlar.Öneri adı altında sürekli dayatma yaptıklarından o iş olmuyor.Kaynana neysede bir de görümce gerçeği var.Anenin gizli silahı yetemediği yerde ortaya çıkan birşey.Görümce görümce görmeyeyim seni ömrümce :)

vemrv

Bu deyime göre Allah'tan börülcem yok diyorum :))) Ama kayınvalidem iyi ki var valla hakkını yiyemem.

aysn_aysn

Börülcen olmadığı için gerçekten şanslısın:) Kayınvalide seni kızı yerien koymuş demek ki:) Tü tü maşallah :)

vemrv

Amin inşallah :) Hep benden ötürü dersem inanmazsınız biliyorum.

aysn_aysn

estağfirullah canım:) Kesinlikle 2 taraflıdır.

solucanligubre

kaynana gelin sorunsali anca bizim nesil (80-‘ler 90’lar) kayinvalide falan olunca biter diye dusunuyorum. benim de kayinvalidem kendi kayinvalidesinden ne cektiyse bana empoze etmeye calisiyor sacma salak durumlar 😒

Görüş Bildir