Tüm Varlığınızı Yeniden Sorgulamanıza Sebep Olacak 26 Etkileyici Fotoğraf

67PAYLAŞIM

Varoluşsal krizin başlamasına 3..2..1…

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/daves4/reexamin...

1. Burası yaşadığımız yer ve yuvamız olan Dünya

2. Bu da Güneş Sistemi içinde bulunduğumuz yer

3. Bu gördüğünüz fotoğraf Ay ile Dünya arasındaki uzaklığı ölçekli bir şekilde temsil ediyor, çok da uzak değil gibi, değil mi?

4. Şimdi bir daha düşünün! Çünkü bu uzaklığa güneş sistemimizde bulunan bütün gezegenleri sığdırabilirsiniz.

5. Daha iyi anlamak için gezegenlerden konuşalım. Bu gördüğünüz Jüpiter ve üzerinde görünen küçük benek Kuzey Amerika kıtasının karşılaştırması.

6. Bu da Dünya'nın Satürn’e göre büyüklük kıyaslaması, daha doğrusu altı tane Dünya'nın…

7. Hazır buralara gelmişken, eğer Dünya Satürn’ün halkalarına sahip olsaydı, manzarası nasıl olurdu:

8. Peki şu sevimli Plüto’yu hatırlıyor musunuz? 2018 yılında tam olarak nasıl göründüğünü öğrendik.

9. Burada görünen genç arkadaş bir kuyruklu yıldız. Çok yakın zamanda bu kötü çocuklardan birine bir sonda yerleştirebilmeyi başardık. İşte Los Angeles ile kıyaslandığında şöyle görünüyor:

10. Yine de hatırlatmak adına, Güneş ile karşılaştırıldığında pek de büyük sayılmayız:

11. Peki masalsı uydumuzdan evimiz nasıl gözüküyor:

12. Komşumuz Mars’tan:

13. Yakınlarda bir gezegenden, Satürn halkalarından:

14. Bu da Neptün’ün biraz gerisinden 4 milyar mil uzaklıktan nasıl göründüğümüz, gülümseyin:

Büyük bilim insanı Carl Sagan’dan alıntı yapacak olursak: Bildiğiniz her şey ve tanıdığınız herkes bu küçük noktada yaşıyor :)

15. Biraz geriye gidecek olursak bu Dünya'nın Güneş'e kıyasla boyutu. Biraz korkutucu değil mi?

16. Bu da Güneş’in Mars yüzeyinden çekilen küçük bir fotoğrafı:

17. Ama bu gösterdiklerimiz geniş perspektiften bakınca pek bir şey ifade etmiyor. Yine, Carl Sagan’ın hikayeleştirdiği anlatımla, uzayda Dünya'daki her plajda bulunan kum tanelerinin toplamından daha fazla yıldız var.

18. Bu da demek oluyor ki, evrenin herhangi bir yerinde Güneş'ten çok çok daha büyük olan yıldızlar var. Örneğin VY Canis Majoris yıldızının yanında ne kadar küçük olduğumuza baksanıza, bildiğimiz en büyük yıldızlardan bir tanesi:

19. Fakat şu ana kadar bahsettiklerimiz Samanyolu Galaksisi ile boy ölçüşemez. Güneşin boyunu bir beyaz kan hücresi olarak kabul edelim, aynı ölçekte Samanyolu Galaksisini küçültürsek, Samanyolu A.B.D ile eşdeğer olacaktır.

20. Bu sebeptendir ki içinde yaşadığımız Samanyolu Galaksisi devasadır. Galaksideki konumumuz da şöyle:

21. Biraz sizi üzelim, bu sarı daire kadar bir dilim bütün hayatınız boyunca görebileceğiniz yıldızların toplam miktarı..

22. Fakat galaksimiz bile diğer galaksilerle karşılaştırıldığında bir cüce olmaktan ileri gidemiyor. Bu Samanyolunun, IC 1001 ile kıyaslanmış hali, Dünya'dan 350 milyon ışık yılı uzaklıkta bir galaksi…

Burada olabilecek şeyleri sadece bir hayal etmeyi denesenize.

23. Hadi biraz daha büyük düşünelim; Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilmiş bu fotoğrafta, her biri içerisinde milyonlarca yıldız ve hepsinin sahip olduğu onlarca dünyayı barındıran, on binlerce galaksiyi görebilirsiniz.

24. Fotoğraflanan bir galaksi olan UDF 423, Dünya'dan 10 milyar ışık yılı uzaklıkta. Bu gezegene bakarken milyarca yıl geçmişe bakıyorsunuz. (Dünya ve Güneş Sistemi oluşmadan çok öncesine)

25. Ve sadece akılda tutmak adına- bu evrenin çok çok çok çok küçük bir kısmı. Gece gökyüzüne baktığımızda ise karanlık gökyüzünün minicik bir parçası.

26. Şimdi gelelim en tartışmalı konulardan biri olan kara deliklere, en sonunda nasıl gözüktükleri hakkında fikir sahibi olabildiğimiz şu canavarlardan bahsediyorum. Tabiki de sizi biraz ürpertmek için Dünya ile ortalama bir karadeliğin boyutunu kıyasladık:

Sonuç olarak, en sevdiğiniz televizyon programı iptal edildiğinde veya trafikte 5 dakika daha fazla beklemek zorunda kaldığınızda, nerede yaşıyor olduğunuzu hatırlayın:

Bu, bizim evimiz Dünya:

Evimiz Dünya'ya Güneş Sistemi dışından bir bakış:

Biraz daha uzaklaştığımızda olanlar:

Biraz daha uzağa:

Galaksiler arası manzara:

Birkaç yüz milyon ışık yılı daha ilerleyelim.

Neredeyse vardık:

Ve işte buradayız. Gözlemlenebilir evrende görebileceğimiz her şey burada ve biz bu keşmekeşin içerisinde bir yerde bizler de bir şeyler inşa ettik. Şimdi bunu neyle ölçeklendirebilirsiniz ki?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
salih-uner

6 da satürn.ile dünya kıyaslanmıyor satürnün halkaları ile dünya kıyaslanıyor

ismail-iri

Düşünsene tüm bunların bi yaratıcısı var ama o senin sol ile yemek yemene kadının saçına filan karışıyor ilginç

ahmet-attonu

karışmıyor emir ediyor ve farz kılıyor çünlü insan fani bir varlık 60 ile 80 arası yaşayan bir zavallı

yaku

Editör varlığını sorgulamış yine :)

sengarisma3

Şu bit kadar halimizle hala fitnelik fesatlık peşinde koşanların suratına daan diye şu içeriği çıkarmak gerek. İtlik puştluk işleri boş arkadaş. Azcık kendini bil kendini diyesi geliyor insanın. Ve şu soru geliyor insanın aklına. Acaba diğer varlıklar nerde ? Şu hiçliğin içinde kendimizden başka birilerinin olmadığını düşünmek insnaı ürpertmiyor mu ? Bizim dışımızda bi alemden en ufak da olsa bi işaret bilmem bi varlık göstergesi görsek de rahatlasa şu toplum artık :) Ya artık NASA mı yapacak başkası mı biri bi daha ötesini görecek bilecek bişeyler yapsa da gene Ohh bee sonunda desek ! Biz yapabilir miyiz ?

rendan34

Şu kara delik bizi yutsa da komple kurtulsak artık.

nikiforenko

o kara delik bizi kusar moruk

Görüş Bildir