Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan ve Türkiyede de Görülen Koronavirüs, Hangi Yüzeylerde Kaç Saat Yaşıyor?

564PAYLAŞIM

Bu bilgiler hayati önem taşıyor!

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkarak, tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs, dünyanın dört bir yanından birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Tüm komşu ülkelere yayılan virüs, ne yazık ki Türkiyeye de gelmişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiyede bir erkek hastada Koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıklaması üzerine tüm Türkiye korku içinde ne yapacağımızı düşünmeye başladık. Virüsü öldürücü etkisi olduğu söylenen kolonyaları, dezenfektanları depolamanın yanı sıra, marketlerden makarna ve bakliyat stokları yapanlar da oldu.

Paniğe kapılan halkımız, bu söylediklerimizin yanı sıra kendilerince birçok da önlem aldı tabii...

Memleketimden Çok Acayip Korona Manzaraları! Virüs Sebebiyle Paniğe Kapılanların Aldığı İlginç Önlemler - onedio.com
Memleketimden Çok Acayip Korona Manzaraları! Virüs Sebebiyle Paniğe Kapılanların Aldığı İlginç Önlemler - onedio.com

Maskeler ve dezenfektanlar bir yana Koronavirüs'ten korunmak için bilmememizde fayda olan detaylar da var. Mesela virüsün hangi yüzeylerde, ne kadar süreyle yaşayabildiği... Malum birçoğumuz toplu taşımaları kullanıyor, işe, okula gidip geliyoruz.

ABD'li bilim insanları, Koronavirüs'ün hangi yüzeylerde, ne kadar süreyle yaşayabildiğini araştırdı. Ve tabii ortaya çarpıcı bilgiler çıktı. Ulusal Sağlık Enstitüleri verilerine göre, Koronavirüs'ün yüzeylerde tutunma süresi 3 saat ile 3 gün arasında değişiklik gösteriyor.

Koronavirüs kargo kutuları gibi karton yüzeylerde 1 güne,

Bakır yüzeylerde 4 saate,

Paslanmaz çelik yüzeylerde 3 güne,

Havada ise 3 saate kadar yaşayabiliyor.

Koronavirüs kapı tokmağı ve masa üstü gibi pürüzsüz ve gözeneksiz yüzeylerde ise havada tutunabildiğinden daha uzun süre yaşıyor.

Virüs para, saç ve kumaş gibi pürüzlü yüzeylerde ise pürüzsüz yüzeylerde olduğundan daha kısa süre yaşayabiliyor.

Peki Koronavirüs hangi ortamları daha çok seviyor? Havaların ısınmasının, virüsün ömrünü azaltacağı söyleniyor. Koronavirüs, yüksek nemli, orta sıcaklıklı, düşük rüzgarlı ve sert yüzeyli pürüzsüz ortamları daha çok seviyor.

Umarız daha fazla insan bu virüs yüzünden hayatını kaybetmeden, bu salgının önüne geçilebilir!

Virüsten korunmak için bu içeriğe de göz atmanızı öneriyoruz!

Koronavirüs’ten Sonra Herkesin Korkulu Rüyası Haline Gelen Salgın Hastalıklardan Korunmak İçin Mutlaka Almanız Gereken Önlemler - onedio.com
Koronavirüs’ten Sonra Herkesin Korkulu Rüyası Haline Gelen Salgın Hastalıklardan Korunmak İçin Mutlaka Almanız Gereken Önlemler - onedio.com

👇

Koronavirüs ile Savaşmada Etkili Yöntem: Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız? - onedio.com
Koronavirüs ile Savaşmada Etkili Yöntem: Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
belphegor

Ben bu stratejiyi biliyorum. DNA puanları komple yeteneklere ve yayılmaya basılmış. Belirtiler epey sinsi. Tedavi çalışmaları başladığı an belirtileri mutasyona uğrayıp daha da öldürücü olacak bu muhterem. Dua ediniz şu an dünya üzerinde Plague Inc oynayan eleman fungusa geçmesin, zira strateji tam tersine dönüyor. Gece uykuya yatıp sabah öteki tarafta uyanırız.

realistic-man

Ne?Türkçe konuşabilir misin

belphegor

Bayağı Türkçe konuşmuşum aslında ya. Hatta imla kurallarına da dikkat etmişim. Görebildiğim kadarıyla sadece fungusta sıkıntı var, o da mantar demek zaten. Yabancı bir dil yok yani yazımda.

emree.

Ukalaca gelirse şimdiden özür dilerim ama bence gayet makul bir açıklama.Her an her şekilde ve her ortamda yaşamaya adapte olabilecek bir virüs.Basit bir yapısı olması evrim geçirmesini ve adapte olmasını kolaylaştırıyor.Tehlikeli olan yanı bu bu virüsün bence.Elbette bu benim düşüncem ve bilim insanları daha iyi bilgi ve fikir sahibidir.Umarım en kısa zamanda önüne geçilebilir.

speedkills

gıgıla yaza yaza anladım.

belphegor

Ukalalık değil hocam, kısa bilgi geçmişsin, güzel. Oynayana para veriyorlarmış gibi bir ara herkesin dilindeydi bu meret, derin strateji kasmaktan Erol Mütercimler'e dönmüştü millet. Ne bileyim Plague Inc oynamayan nadir insanların başıma üşüşeceğini. Gerçek hayatta da virüsler kolay evrilir. En basiti; geçen yıl yakalandığın griple bu yıl yakalandığın grip aynı değil. Antibiyotikler sağolsun, def etmekten ziyade direnç oluşturuyorlar. Oyunun da, şu yazdığımın da kısa özeti bu.

jan-michael-vincent

offf asdfasd

makinistfanlari

Ayrıyeten 500T'de ∞ güne kadar yaşayabiliyor.

agbb

o hatti daha muzeye kaldirmadilar mi!? =]

makinistfanlari

Yoo niye ki? Metrobüs yüzünden diyorsanız hat 2. köprüden gittiği için çok kullanılıyor, trafik açıksa ben de biniyorum metrodan daha hızlı oluyor :)

bykzlt

O hat kalkarsa hükümetler düşer, depremler olur dünyanın ekseni kayar, buzullar erir küresel ısınma artar, tambora yanardağı tekrar faaliyete geçer, güneşteki füzyon patlamalarından radyason artar manyetik alanın etkilenmesiyle elektrik ve internet kesintileri yaşanır, nihat doğan yeni albüm çıkartır, melih gökçek ingiliz kraliyet ailesine gelin gider.

makinistfanlari

O hat kalkarsa faunasından kaçan vahşi otobüsler dünyaya Ebola, Hiv, Corona, Kara veba, Allah ne verdiyse bulaştırır :d

Görüş Bildir