Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

TRT'de Yayınlanan 'Bir Fikrin mi Var?' Yarışmasında Finale Çıkan (!) Proje: Organik Hoşaf

43bPAYLAŞIM

Ülkemizde hak edene, hakkının verilmesi konusunda, yani liyakatın yerine getirilmesi mevzunda ne denli büyük problemler olduğu hepimizin malumu.

Liyakat sisteminin ülkemizde sakat bir vaziyet içinde olduğunu muhtemelen bu satırları okuyan pek çok kişi birebir olarak yaşamıştır diye düşünüyorum.

Bazılarımız eğitim hayatında hak ettiklerini elde edemez, bazılarımız iş hayatlarında olmaları gereken yerlerin başkaları tarafından ilhak edildiğine şahit olur.

Bu bizim ülkemizde, Ortadoğu kültürünün hüküm sürdüğü yerlerde her daim böyle olmuştur ve muhtemelen olmaya da devam edecektir.

İlayda Şamilgil’i hatırlar mısınız mesela?

Hani şu hazırladığı fizik projesi ile TÜBİTAK’ın umursamadığı fakat sonrasında Polonya’da, 80 ülkenin binlerce projenin arasında birinci olan ve hatta sonrasında NASA’nın bir projesine seçilen kızımızı.

Daha fazla bilgi için:

Bir Gurur Daha: TÜBİTAK'ın Umursamadığı İlayda Şamilgil, NASA'nın Mars Projesine Seçildi! - onedio.com
Bir Gurur Daha: TÜBİTAK'ın Umursamadığı İlayda Şamilgil, NASA'nın Mars Projesine Seçildi! - onedio.com

Peki, ya Tuna Ilgın Kozak’ı hatırlar mısınız?

Hani şu TÜBİTAK’ın projesini beğenmediği, daha doğrusu kayda değer görmediği fakat buna rağmen projesine güvenen ve sonrasında diğer kurumlara başvuran ve ‘TOF/Uçuş Süresi ile Maden İçinde Konum Belirleme’ adlı projesi ile MEF Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması’nda Fizik dalında birincilik ödülü ve İnovasyon ödülünü kazanan lise öğrencimiz.

Daha fazla bilgi için:

Gurur mu Ayıp mı Siz Karar Verin: TÜBİTAK'ın Umursamadığı Proje 2 Ödül Birden Aldı! - onedio.com
Gurur mu Ayıp mı Siz Karar Verin: TÜBİTAK'ın Umursamadığı Proje 2 Ödül Birden Aldı! - onedio.com

Bu çocuklarımız gibi hakları ülkemizde iade edilmemiş pek çok başarılı değerimiz daha var lakin bu iki örnek ülkenin içler acısı halini göstermeye yeter diye düşünüyorum.

Anlayacağınız bu ülkede işler başka türlü ilerliyor. Zeka, başarı ve çalışkanlık arka planda iken birilerinin adamı olma yahut birilerinin adamı olmaya çalışma, bu yolda gerekli her türlü ‘yalakalığı’ reva görme ve belli başlı görüşlerin neferi olma gibi değerler çok daha önemli görülüyor.

Dediğim gibi bu yukarıda saydıklarım mutlaka sizin de maruz kaldığınız türden sorunlardır. Yok ben hiç yaşamadım diyorsanız, muhtemelen bu saydıklarımdan birisiniz demektir öyleyse…

Her neyse, asıl mevzumuza dönecek olursak eğer, TRT ekranlarında ülkemizde sayısının artması gereken türden bir program başladı: Bir Fikrin mi Var?

“Bir Fikrin mi Var?” adlı program, adından da anlaşılacağı üzere düşük bütçeli ve primitif projelerin yarıştığı ve jüri (!) olarak lanse edilen kişilerin de aralarından sözde en başarılı ve faydalı olanı seçecekleri bir tür yarışma.

Lakin dün gece yaşanan oylama, üstte de bahsettiğimiz yozlaşmışlığın ülkenin her yerine sirayet ettiğini kanıtlar nitelikte.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan programda finale çıkmak için yarışan 3 fikir vardı: Batmayan deniz gözlüğü, portatif fizik tedavi cihazı ve organik hoşaf.

Her fikrin sahibi projesini çıkıp kısa bir süre anlattıktan sonra da oylamaya geçildi.

Ve bilin bakalım hangi fikir jüriden en çok oyu alarak finale çıktı?

Akıl alır gibi değil ama finale çıkan 'fikir', organik hoşafın nasıl üretileceğini anlatan proje oldu.

Akıl alır gibi değil diyorum zira insanlığa sağlayacağı faydayı ve yapılacak AR-GE çalışmaları neticesinde elde edilecek son ürünü düşününce, portatif fizik tedavi projesinin finale kalmaması gerçek bir skandaldır.

Organik hoşaf projesinin destekçisi olan jüri üyeleri, projenin yeni bir milli içeceğin doğmasına vesile olacağını iddia ediyorlar.

Tek kelimeyle ‘absürt’ bir sonucun çıktığı bu programın, bundan sonra hangi milli ve organik projeleri seçeceğini merakla bekliyoruz…

Oylamayı şuradan izleyebilirsiniz...

Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine, programın yapımcıları şu metni yayınladılar:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
basakgenc

Incredible greek project! Congratulations Greece!

bapsi

Bademler yeteri kadar rezil oldunuz zaten neyin açıklamasını yapıyorsunuz yok girişimcilikmişte bilim değilmişte geçin bunları kızın kafada türbanı gördünüz ya ahanda bu gız bizden sonuna kadar bu kızı savunalım dediniz her zaman olduğu gibi rezil oldunuz ,hiiç uzatmayın hadi şimdi otlamaya devam, taze çayırlar sizleri bekler ( şimdi bütün ÇOMARLAR bildikleri tek şey olan küfür kıyamet gırla gidecektir sizce ben bunları ciddiye alırmıyım )

kenfene

Bilmeden açıklama yapan arkadaşlar bilim yarışması değil girişimcilik yarışması ve kız organik hoşaf tarifi vermemiş pastorize edilmeden nasıl saklanıcağı konusunda bir fikir üretmiş.Nefretinizi daha başka yerlere kusun.Rezil oluyosunuz.

gokhan96

Açıklamanızı köpekler düdüdüklesin.

gokhan96

Açıklamanızı köpekler düdüklesin.

Görüş Bildir