Görüş Bildir
Haberler
‘Traşlanma’yı Bekleyen 16:9'un Çok Özel Konukları

‘Traşlanma’yı Bekleyen 16:9'un Çok Özel Konukları

Batuhan
24.08.2014 - 10:08

‘Traşlanma’yı Bekleyen 16:9'un Çok Özel Konukları

Danıştay'ın yıkım kararını onaması, 16/9’da dairesi olanların yüreğini ağzına getirdi.

Danıştay’ın, Zeytinburnu’ndaki gökdelenlerin “tarihi silüeti bozan kısmının yıkılması” kararına yapılan itirazı reddederek yıkım kararını onaması, 16/9’da dairesi olanların yüreğini ağzına getirdi. Yüreği ağzına gelenler arasında AKP’li yönetici ve bürokratların da olması muhtemel. Zira çok sayıda AKP’li bürokrat ve yöneticinin de bu kulelerde daireleri var.

Miyase İlknur'un Cumhuriyet'te yer alan haberine göre AKP’li siyasiler ve bürokratların daireleri çoğunlukla çocukların, kardeşlerin ve yeğenlerin üstüne kayıtlı. Hepsinin ortak özelliği de dairelerin bedeli olan milyon dolarları nakit olarak ödemeleri. Hiçbiri banka kredisi kullanmaya gerek duymamış.

16/9’da kendilerinin ve yakınlarının üzerine dairesi bulunan AKP’li siyasiler ve bürokratlar arasında İstanbul Milletvekili ve eski Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Adem Baştürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreter Yardımcısı Köksal Tandıroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, Zeytinburnu Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Hasan Albayrak bulunuyor.

6 KAT İZNİ TOPRAK'TA 36 KAT OLDU

Bilindiği gibi 16/9 kulelerinin dikildiği arsa, Halil Bezmen’den alacaklı olan Yapı Kredi Bankası ve TMSF’ye geçmişti. Çoğunluk hissesi TMSF’de olan 28 dönümlük arazi, 45 milyon dolara Mesut Toprak’a satılmıştı. Ne hikmettir ki, TMSF’de iken inşaat izni 1 emsal olan arazi, Başbakan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı Mesut Toprak’a geçtikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaat izni 2.5 emsale çıkarıldı. TMSF’de iken en fazla 6 katlı binaların yapılabileceği arazi, turizm ve ticaret alanına çevrilip, inşaat emsali de 1’den 2.5’a çıkarılınca 36 kata varan rezidans izni çıkmış oldu.

16/9 projesinin gerçekleşmesi için hangi kurumlardan iş bitirilmesi gerekiyorsa o kurumlarda yönetici olanların yakınları nasıl olmuşsa bu rezidanslardan daire sahibi olmuşlar. Hem de gencecik insanlar milyon dolarları peşin sayarak.

İLK İŞLEM ZEYTİNBURNU

Belediyesi’nde bu alanın Turizm ve Ticaret Merkezine çevrilmesi. O dönem Zeytinburnu Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Hasan Albayrak’ın o bölgede birlikte inşaat ve emlak işi kotardığı amcazadesi ANAP Milletvekili Yaşar Albayrak’ın oğlu Hasan Ali Albayrak’ın burada dairesi var. Hem de peşin para ödenerek alınmış. Kayıtlarda kredi ile alınan dairelerin altında “ipotekli” kaydı var. Hasan Ali Albayrak’a ait dairede böyle bir kayıt görünmüyor.

Sonraki aşama İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde ilçe belediyesi tarafından Turizm ve Ticaret alanına çevirme kararının onanıp inşaat izninin 1 emsalden 2.5 emsale çıkarılması. Bu işlemler de sorunsuz gerçekleşmiş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreter Yardımcısı Köksal Tandıroğlu’nun oğlu da daire almış bu kulelerden. Üstelik Tandıroğlu’nun oğlu, 16/9 kulelerini yapan Astay İnşaat’ta çalışmaya başlamış. Köksal Tandıroğlu, iki ay önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde cemaatçi olduğu öne sürülen üst düzey bürokratlara yapılan operasyonla görevinden alınmıştı.

DAVA DA DURDURMAMIŞ

AKP İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık’ın çocukları, kulelerin yıkımının Danıştay’a gitmesinden sonra daire sahibi olmuşlar. Hem de Başbakan’ın “küstüm” demesine rağmen. Soma faciasından bir gün sonra almışlar daireyi. Kulislerde Dünya Ticaret Merkezi’ndeki hukuk bürosu olan ve ortaklarına devreden Kıyıklık’tan Danıştay’daki dava için 16/9’un sahiplerinin hukuki yardım isteyip istemediği merak ediliyor.

İstanbul eski Emniyet Müdürü Celallettin Cerrah ile kızı da ortak bir daire edinmişler bu mütevazi kuleden. Onlar da parayı nakit ödemiş.

İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, Başbakan Erdoğan, “kuleleri tıraşlayın dedim dinlemediler. O nedenle sahibi ile 5 yıldan beri konuşmuyorum” dediği halde Büyükşehir Meclisi’nde kürsüye çıkıp kulelerin siliüeti bozmadığını savunmuş. Bu nedenle de son yerel seçimde meclis üyeliği veto edilmiş. Sefer Kocabaş ile Adem Baştürk’ün de bu kulelerde dairesi, hatta daireleri olduğu bir televizyon programında dile getirildi. Kendisine bu iddiaları sormak üzere aradığımız Kocabaş ne telefona çıktı ne de iddiayı açık bir şekilde yazdığımız mesajı cevapladı.

KULELER NASIL DİKİLMİŞTİ?

Arazi 2007’de Mesut Toprak’a satıldıktan sonra nazım imar plan teklifi yapıldı. 10.10.2008 tarihli Zeytinburnu Belediye Meclisi’nin ve 16.05.2008 tarihli İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararıyla arazi ticaret ve turizm alanına çevrildi. İnşaat izni de 1/5000 planlarda 1 emsalden 2.5 emsale çıkarıldı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 117 sayılı plan tadili kararı 16.08.2008 tarihinde Kadir Topbaş tarafından da onaylandı. Bu değişiklik uyarınca turizm tesis alanına dönüştürülen arazide otel, motel, apart otel, toplam inşaat alanının yüzde 40’ı kadar rezidans ve ticari üniteler yapılacak konuma getirildi. Hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliği de 1/5000 ölçekli nazım imar plan kararlarına uygun olarak düzenlendi. Bu düzenleme Zeytinburnu Belediyesi Meclisi kararı ile onandı ve karar alınması için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderildi. Ancak 10 Kasım 2009 tarihli büyükşehir belediyesi meclis gündemine alınmasına karşın dosya, 13 Mart 2009 tarihinde meclis kararı ile iade edildi. 5216 sayılı kanunun 14. maddesinin son fıkrasının “üç ay içinde büyükşehir belediye meclisinde görüşülmeyen kararları onaylanmış sayılır” hükmüne karşın üç ay içinde karar alınmadı. Bu nedenle ilçe belediyesinin almış olduğu karar kesinleşmiş oldu.

Gerçek Gündem

Kaynak: http://www.gercekgundem.com/istanbul/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın