Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Trafik Cezaları, Motorlu Taşıt Vergisi, Pasaport ve Ehliyet Harçlarına Yüzde 23.73 Zam Yolda

 > 
439PAYLAŞIM

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bazı vergi, harç ve cezaların artırılmasında kullanılacak olan "yeniden değerleme oranını" belirledi. Buna göre trafik cezaları, motorlu taşıt vergisi, pasaport ve ehliyet harçlarında yüzde 23.73 oranında artış  öngörülüyor. Cumhurbaşkanlığı'nın bu oranda değişiklik yapma yetkisi bulunuyor. 

Detaylara bakalım... 

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın (Gelir İdaresi Başkanlığı), Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğde bu oranın 23,73 olarak tespit edildiği aktarıldı ve söz konusu oranın 2018 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacağı kaydedildi.

Tebliğde ayrıca yeniden değerleme  oranının, bir  önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici  Fiyat Endeksi’nde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olduğu vurgulandı.

"Yeniden değerleme oranı" her yılın sonunda açıklanıyor. Vergi uzmanı Ozan Bingöl kasım ayı başlarında bu oranı yüzde 24 olarak tahmin etmişti.

Trafik cezaları, motorlu taşıt vergisi, pasaport ve ehliyet harçlarında yüzde 23.73 oranında artış kapımızda.

Dünya gazetesinin aktardığı bilgiye göre, yıl başından itibaren pasaport defter ücreti 137 liradan 170 liraya, 6 aylık geçerlilik süresinin bedeli 200 liradan, 248 liraya çıkacak.

Pasaportta 3 yıl ve üzeri geçerlilik için ödenecek rakam ise 656 liradan 811 liraya yükselecek. Böylelikle 10 yıllık pasaport, defter ücreti ile birlikte 1.000 liraya dayanmış olacak.

Ehliyette ise B sınıfı ehliyetin bedeli 495,7 TL’den 613,3 liraya çıkacak.

"Yeniden değerleme oranı" sosyal medyanın gündeminde 👇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir