Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Toplumun Şişman Algısını Yabancıların Vücuduna Gösterdiği Tepkilerle Sergileyen Fotoğrafçı

-

Çağımız dünyasında kilo oldukça tartışmalı bir konu. Viral Thread'den derlediğimiz proje, dış görünüşün toplumdaki 'ideal' algının dışına çıktığı anlarda hepimizin ne kadar yargılayıcı olabileceğini sergiliyor.

Kaynak: http://www.viralthread.com/woman-travels...

Gençlerin kilolu olmamak için ne kadar ekstrem yöntemlere başvurabilecekleri günümüz toplumunda gayet rahat gözlemlenebiliyor.

Bu baskı ile savaşmak için, internette vücut algısı hakkında pozitif mesajlar yaymaya çalışan bir sürü kampanya var. Ancak aynı zamanda obezitenin küresel anlamda insan sağlığına tehdit oluşturduğu bir çağdayız.

Evet, kilolu olmak sağlıklı bir yaşam tarzı değil, ancak bu kilolu insanların yabancılardan gördüğü tiksinti ve hoşgörüsüzlüğün bahanesi olamaz.

Haley Morris-Cafiero adlı fotoğrafçı, toplumun şişman algısıyla savaşmak için bir proje başlattı. Proje, 'The Watchers' olarak geçiyor.

'İzleyiciler' anlamına gelen proje, yabancıların kendilerinden cüsseli birini gördüklerinde nasıl tepki verdiklerine odaklanıyor.

Haley, son 6 yıldır dünyayı dolaşıyor ve insanların vücuduna olan negatif bakışlarını ölümsüzleştiriyordu.

Projeyi bu amaçla başlatmamıştı aslında.

"Projenin kökeni tamamıyla şans eseri oluştu. 2010 yılında sosyal mekanlarda kendi portrelerimi çektiğim bir proje ile uğraşıyordum."

"O görüntüler benim mekanlardaki yerimi keşfetmek amaçlıydı, başkasıyla hiçbir ilgisi yoktu."

Çok farklı bir proje için çektiği fotoğraflarda şunları fark etti:

Toplumun ayrımcı ve kalıplaşmış standartlarına uymayanlar, toplumdan dışlanmış olarak görülüyor.

Bu dışlanmış insanların gördüğü tek ilgi ise genellikle onlara sürekli dik dik bakan, dalga geçen insanlardan geliyor.

"Projenin amacı, başkaları hakkında düşüncelerimizi bakışlarımızla nasıl iletebileceğimizi sergilemek."

"Bana göre, olay sadece kilolu olmak değil; kimliğimizin nasıl görüntümüz altına işlendiği. Yani olay kilolu olmak, kıyafet seçimlerimiz, cinsiyetimiz vs."

İnsanların projeye farklı farklı tepkileri oldu. Haley'e sözlü tacizde bulunan bile vardı.

Belli ki bu tarz reaksiyonlar, insanların geleneksel olarak çekici bulmadığı vücut tiplerine karşı olan zararlı algısından geliyor.

Fotoğraflardaki insanların tam olarak ne düşündüğünü bilmesek de, yüz ifadelerinden çıkarımlar yapabiliyoruz...

Haley'nin projesine o kadar çok olumsuz tepki geldi ki, kendisi şu an bir devam projesi üzerinde çalışıyor.

İnternet üzerinde projesiyle ilgili aldığı sert yorumlar üzerine yeni projesi. 👏 Kendisini cesareti için tebrik ederiz, bize çok şey gösterdin.

Toplumun kalıplaşmış algılara bu kadar cahilce bağlı kalması hayatımızı her konuda olumsuz etkiliyor, yalnızca bu değil...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
profasosyalistt

Kendini beğenmiş, kusursuz olduğunu sanan kendini bir halt zanneden yaratıklar için, insanları dış görünüşü ile ölçüp tartanlar için, sözleriyle onları incittikleri için, kilolu insanlara o iğrenç bakışlarını fırlattıktan sonra, o insanın bunu farketmediğini farzedip yada zannedip hiç birşey olmamış gibi kendi normal hayatlarına devam ettikleri için, tüm ayıpladıkları olumsuzlukları yaşamalarını istiyorum, Bu yüzden ben kötü bir insan mıyım.? HAYIR, kısasa kısas diyorum, gayet adilim.!

culog

Yorumlarda kadınn anlatmak istediğini birebir örnekleyen arkadaşlar gördüm.yok göz zevki bozulmuşmuş , yok o kadar konuşacağına zayıflasaymış.Lan zaten söylenen tam da bu salakça tepkiler işte.Göz zevki kalıbını kim belirliyor?Zayıflar çekici ve güzeldir diye bir yasa mı var? bunların tamamı toplum olarak bize baskılanan kalıplar.Bırakın herkesleşmeyi az kendiniz olun."Hiç olmak herkes olmaktan daha onurlu"

kutsal-kase

bence o insanlarin ozguveninin milyonda birine sahip olmadiklari icin igrenmis tepkisi veriyorlar daha basit cunku

deniz-kockockoc

Milletin göz zevkinin içine ettiği için asla özür dilemiyor. Kendisi gayet mutlu. Gerisini bizler düşünelim ;)

tara-gulersen

göz zevkinin içine etmek derken? biz neyi dusunuyoruz ayrıca? Kafamda deli sorular

gul.b.akcin

artık aynen böyle düşünüyorum..ben kendi içimde mutluyum tabi günde 40 mg zedprex sayesinde...çünkü 6 yıldır dışarıya tek başıma çıkamayan biriydim ve bunun nedeni 42 yıllık hayatım boyunca gördüğüm bu bakışlardı...artık umurumda değil ben kendime şişman değilim ki dışardan bakanlar rahatsız oluyor..olmasınlar beğenmiyorlarsa kafalarını çevirsinler...ben beğenmediğim bir şey olunca kafamı çevirip hayatıma devam ediyorum...

necla.karacalar

İçine edilmiş bir beniniz var zaten ......

alim-dalim

arkadaşlar kusura bakmayın ama burda konulmuş fotoğrafalardaki insanların %60ı falan o kadına bakmıyor bile. örneğin sondaki zenci kadınlardan bir tanesi bile o kadına bkmıyor. 3üde karşıdan karşıya geçtikleri için araba geliyor mu diye bakmış. bence bu kadın kilosunu kompleks yapıp insanlara saldırıyor. orada ona bakmayan insanlara bu kadınlar beni yargıladı diyerek çamur atıyor hatta onları algısal olarak ötekileştiriyor. ki bu birine kötü bir bakış atmaktan daha kötü bir şey. Ayrıca günlük hayatlarında insanların birbirini yargılamaktan çok daha önemli işleri var pek çok insan siz kaç kilosunuz ne giymişsiniz umursamıyor bile bu kadar egolu düşünmekten vaz geçin. haa ben demedim ki kimse o kadına bakmamış diye bakan var ve keşke bakmasalar ama pek çoğu ona bakmıyor bile

Görüş Bildir