Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Toplumsal Davranışlarımıza Adeta Ayna Tutan Çok İlginç "Maymun - Muz Deneyi"

 > 
8bPAYLAŞIM

Birkaç maymun, bir merdiven, su ve muzları içeren bu deneyi daha önceden duymuş olabilirsiniz. G.R Stephenson'ın bu deneyi maymunların korkuya karşı verdikleri tepkilere dayalı. Öğrenilen davranışlar ve grup dinamiği hakkında harika bir çalışma.

Kaynak: http://www.lifebuzz.com/monkeys-get-bana...

1. Bir grup bilim adamı bir kafese 5 maymun ve tepesinde muzlar bulunan bir merdiven yerleştiriyor.

2. Ne zaman bir maymun merdivenin tepesindeki muzlara ulaşmaya çalışsa bilim adamları diğer maymunları soğuk suyla sırılsıklam ıslatıyorlar.

3. Bir süre sonra, ne zaman bir maymun merdivene tırmanmaya yeltense diğerleri o maymunu engellemeye, hatta dövmeye başlıyor.

4. Bunun üzerine doğal olarak, muzlar ne kadar cezbedici olsa da hiçbir maymun merdivene tırmanmaya cesaret edemiyor.

5. Daha sonra bilim adamları maymunlardan birini kafesten alıp farklı bir maymunu içeriye bırakıyor.

Bu yeni maymunun yaptığı ilk şey merdivene tırmanmak oluyor ve diğerleri onu hemen dövüyorlar. Birkaç kez dövüldükten sonra yeni maymun da nedenini bilmemesine rağmen merdivene tırmanmaktan vazgeçiyor.

6. İkinci bir maymun daha başka bir maymunla değiştiriliyor ve yine aynı şey oluyor.

İlk maymunun yerine gelen maymun da yeni maymunu dövenler arasında yer alıyor. Üçüncü maymun kafesten çıkarılıp yerine başka bir maymun geliyor ve sonuç aynı. Dördüncü maymunda da sonuç yine aynı oluyor ve yeni maymunu dövüyorlar. Daha sonra beşinci maymun kafesten çıkarılıp yerine yenisi yerleştiriliyor

7. Sonuç olarak daha önce soğuk suya hiç maruz kalmamalarına rağmen merdivene tırmanmaya çalışan maymunu döven 5 adet maymun ortaya çıkıyor.

8. Maymunlara neden bunu yaptıklarını sormak mümkün olsa cevapları muhtemelen "Bilmem, burada işler böyle yürür" tarzında olurdu.

Bu cevap size de tanıdık geliyor mu?

Maymunlar gibi olmayalım; aklımızı kullanalım, sorgulayalım, soru soralım.

Çalışma: Stephenson, G. R. (1967). Cultural acquisition of a specific learned response among rhesus monkeys. In: Starek, D., Schneider, R., and Kuhn, H. J. (eds.), Progress in Primatology, Stuttgart: Fischer, pp. 279-288.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zigore

Çok çok doğru bir deney. Ama malesef insanların kendini sorgulaması için yetmiyor. Bazı insanlar ne yapılsa kurtarılmıyor.

sengun

Deney iyi güzel de bence bir şey atlanmış. Zarar gören maymunların, kafese yeni gelenlerle iletişime geçip, merdivene çıkması durumunda olacakları anlatmadığını nereden biliyorsunuz. Yani "En son kalan 5 maymunun bu davranışı neden yaptıklarını bilmiyorlar" sonucu saçmalık.

karakus

tamam işte bizde de buna milliyeçilik, dincilik, devletçilik, dogmacılık diyorlar. bu iki kuzeni birbirinden ayıran tekşey; bizde arada tabuları yıkan cesurların olması ama onları da genelde ya öldürüyoruz ya da geçmişte olduğu gibi yakıyoruz. ama bir de şu var; sosyal hayvan türlerinde birey daima sürüye uyum eğilimi gösterirki dışlanmak doğada ölüm demektir. kilisenin bile yakmaktan sonraki en büyük cezası afarozdu.

tunahan-ugur

ceza müeyyidesi var

rivnex

Anladıysam arap olayım

Görüş Bildir