Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Toplantılarda Akıllı Görünmenin 10 Yolu

 > 
137PAYLAŞIM

Herkes toplantılarda akıllı görünmek ister. Özellikle aklınızda tatil, maç, vitrindeki elbise ya da uyku varken biraz zor olabiliyor. İşte böyle zamanlarda durumu kurtarmanın yollarını Sarah Cooper bizler için derlemiş.

Kaynak: http://thecooperreview.com/10-tricks-app...

1. Şekil çizin

Siz daha kalemi yerine bırakmadan iş arkadaşlarınız ve patron ne çizdiğinizi, o büyük dairenin neyi temsil ettiğini düşünüyor olacaktır. Bu noktada geriye yaslanıp akşam izleyeceğiniz filmi düşünün.

2. Yüzdeleri kelimelerle ifade edin

Birisi "Katılımcıların %52'si şöyle demiş." dediğinde "Yani, yarısından fazlası" deyip not alıyormuş gibi yapın.

Herkes onaylamak için başını sallayıp sizin hızlı hesaplama yeteneğinize hayran kalacaktır.

3. Not alın

Tablet yerine eski usül bir not defteriyle katılın toplantılara. Duyduğunuz her cümleden bir kelimeyi deftere yazın. Bunu yaparken de başınızı sallamayı ihmal etmeyin.

4. "Arkadaşlar bu noktada biraz durup düşünelim"

Toplantıda herkesin bişeyler söylediği an gelince sessiz olun. Biraz bekledikten sonra "Arkadaşlar bu noktada biraz durup düşünelim" dedikten sonra "Çözüm bulmaya çalıştığımız  esas nokta ne?" diye yapıştırarak birkaç saatlik akıllı görünme kotanızı doldurun.

5. Mühendisin söylediğini tekrarlayın

Toplantıdaki mühendislerden birisi zekice bir cümle sarfettiğinde araya girip "Yani tekrar etmek gerekirse" diyerek mühendisin söylediği şeyi tekrarlayın. Ama yavaşça ve vurgu yaparak.

Az önce o mühendisin zekası size aktarıldı

6. Bu bağlamda, keza, zira, imtina etmek, atalet, heyhat...

Konuşurken araya günlük hayatta sık sık kullanmadığınız kelimeler sıkıştırın.

7. Odanın içinde bir tur atın

Toplantıda birisi ayağa kalkıp dolaştığında birden bire o arkadaşa gereksiz ve yersiz bir saygı duymaya başlamıyor musunuz? 

Toplantının ortasında ayağa kalkın. Köşeye geçip duvara yaslanın, kollarınızı birleştirip derin bir nefes alın.

Herkes o esnada kafanızdan ne geçtiğini merak ediyor olacaktır.

8. Bir önceki yansıya döner misiniz?

Sunum yapan arkadaştan bir önceki yansıyı tekrar açmasını isteyin Bu, sunuma dikkat ettiğiniz anlamına gelir. Söyleyecek birşeyiniz yoksa yansıdan sonra notunuza bakıp kafanızı sallayarak arkadaşa teşekkür edin.

9. Telefon görüşmesi yapın

Telefonuza bakarak "Bu aramaya cevap vermem geriyor" deyip dışarı çıkın. Sizi toplantıdan çıkaracak kadar önemli bir telefon görüşmesine kimse engel olamaz. Ayrıca önemli biriymiş gibi görünürsünüz.

10. Şaka yapın/kendinizle dalga geçin.

Herkes kendiyle barışık insanları sever ve akıllı insanlar kendileriyle dalga geçmeyi bilirler. Hem, kendinizle ilgili şaka yaparken birilerinin alınması gibi bir ihtimal de kalmıyor. 

"Bizim kayınvalidenin konuşmaları da bu kadar kısa sürse keşke"

"Akşam yiyeceğim goller için bir mazeret oldu bu" gibi şeyler söyleyin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
koala-neco

Birgün bir arkadaşın yerine yüksek lisans dersine girmiştim, ders de öyle böyle değil yani "din sosyolojisi" mk, hakkında tek kelime bilmiyorum, feminist bi karı hocası da, anlattığı hiçbirşeyden hiçbir bok anlamıyorum ve zeki görünmek için sadece baş sallıyorum, kadın yemedi tabi, "peki bu konuda sen ne düşünüyorsun ?" dedi bana, yemin ediyorum gıkım çıkmadı, kal geldi, ağzımdan tek kelime bile çıkmadı, " konuşmayacak mısın?" dedi, ona bile cevap veremedim, sedyeyle aldılar beni dışarı -.-

the-atilla

Toplantıda candy crush akar (tastyy) :D

hasan-bolukbas

yaratıcı fikirlermiş... bu projede gayet yaratıcı ve eğlenceli olmuş... izlemenizi tavsiye ederim

streetkedisi

En sevdiğim toplantı, "o zaman bu konuyu karara bağlamak için yarın tekrar şu departmanlarla da toplantı yapalım " diye bitendir :)))) Uçan tekme atarak sonlandırmak istersin :D

ahunaz

ben zaten toplantılarda aşırı sıkılan biriyim, kalabalık yerlerde kesinlikle olamıyorum. hele ki, biri toplantı sırasında konuşmaya, anlatıılan sunuma burnunu sokup soru sormaya başladımı sinir katsayım 1000000 olur)))))))) o yüzden yapmayın abi ya. bırakın millet sunumunu yapıb gitsin. yazık günah bana:DDDD

Görüş Bildir