Milyonlarca Yıllık Bir Doğa Harikası: Tokat'taki Ballıca Mağarası UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde

 > -

Birleşmiş Milletler, Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Tokat'ın Pazar ilçesindeki Ballıca Mağarası'nı UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne aldı.

'Dünya Mirası Listesi Yolunda Ballıca Mağarası Projesi' ile harekete geçildi

AA'nın aktardığı bilgiye göre Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği kapsamında sürdürülen Dünya Mirası Listesi Yolunda Ballıca Mağarası Projesi ile UNESCO'ya başvuru yapıldı.

UNESCO, Ballıca Mağarası'nı Dünya Miras Geçici Listesi'ne aldı.

OKA, bugün yaptığı açıklamada Ballıca Mağarası'nın UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne alındığını duyurdu.

'Ballıca, dünya ölçeğinde özgün'

Ajans, yaptığı açıklamada şu ifadelere de yer verdi:

"Ballıca Mağarası'ndaki sıra dışı ve muhteşem sarkıtlar, bitişik sütunlarla birlikte, boyut, şekil ve renk çeşitliliğinin istisnai bir gösterimini sağlarlar. Farklı formlardaki sarkıtları yanında mağara incileri, nadir rastlanmaları yanında büyüklükleri ile de göz kamaştıran soğan sarkıtları, iyi gelişmiş perde travertenleri, çökelme havuzları bir bütün olarak görsel sistem oluşturmaktadır. Bu sistem Ballıca Mağarası'nın, dünyada çok sık rastlanmayan, istisnai doğal güzelliğini oluşturmaktadır ve mağara oluşumları içinde Ballıca'yı dünya ölçeğinde özgün kılmaktadır."

Listeye giren mağara, üst seviyede korunacak

UNESCO listesine dahil edilen mağaranın, üst seviyede korunacağını belirten ajans, "Dünya Mirası etiketini elde etmesi bölgesel ve ulusal düzeyde önemli prestij kazandıracaktır. Bu durum, aynı zamanda Ballıca Mağarası ve dolayısıyla Tokat ilimiz için de uluslararası tanınırlık ve prestiji beraberinde getirerek turizm ve kırsal kalkınma alanlarında önemli kazanımlar elde etmemizi sağlayacaktır." açıklamasında bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir