Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tokatlıların Sabah Akşam Övünmesi Gereken 14 Şey

 > -

Fiziki olarak Karadeniz Bölgesi huy olarak İç Anadolu kültürünü yansıtan 60 plakalı Tokat, bozulmamış doğası ve adetleriyle efsane illerimizden biri.

1. Tokat kebabı

Bahar aylarında bahçelerden toplanan sebzelerle yapıldığında gerçekten harika.

2. Sezar'ın Veni, Vidi, Vici yani Geldim, Gördüm, Yendim dediği yer

Eski adıyla Zela olan Zile'de bir savaştan sonra yazdığı mektupta bu cümleyi kurduğu söylenir. En son 2013 yılında Zile Belediyesi sözü tescil ettirdi.

3. Üçbeş adı verilen süslemeli elbise

İç Anadolu'da ve Ege'de de buna benzer kıyafetler var. Özellikle pullar ve oyalarla süslenmiş olanları çok güzel.

4. Oy onbeşli onbeşli isimli türküye de konu olan Çanakkale Savaşı'nda cepheye giden genç askerleri

Her ne kadar parça oyun havası olarak da kullanılsa da unutulmaması gereken; Anadolu'da zamanında böyle cesur bir nesil yaşadı.

5. Ellik halayı

Bu fotoğraf Tokat'ta gerçekleşen dünya rekoru denemesinden.  Tokatlı düğünlerine gittiyseniz zaten ellik adı verilen, herkesin kolayca oynayabileceği ama sonsuz zevkli bu halayı görmüşsünüzdür.

6. Zile pekmezi

Herkes pekmez yemiş olabilir, ama o pekmez bu değil.  Bazılarına sürpriz olsa da beyaz bir pekmez çeşidi var ve diğerlerine oranla çok daha katı. Kahvaltılar için ideal.

7. Yaprak sarma

Tokatlı dostlarınız varsa yaprak sarması yapmasını rica edin. Özel bir yetenekleri var. E tabii ki sarmanın da bunda payı büyük. Ayrıca yaprak batı da harikadır.

8. Katmer

Gözleme sandıysanız durun bir dakika bu katmer. Daha kalın bir hamuru var. Tokatlı ve o civardaki diğer illerde bulunan dostlarınız odun ateşiyle sac üzerinde katmer yapıyorsa şanslısınız. Yağlı denildiği de oluyor.

9. Tokat çemeni

Yakar, temizler, lezzetlidir, faydalıdır. Ev çemeni olarak ün yapmıştır.

10. Tokat Belediyesi Plevne Voleybol takımı

Türkiye'de sadece futbola sahip çıkan şehirlerin aksine Tokat'ın oldukça başarılı bir voleybol takımı var.  Bahis oynayanların iyi bildiği güzel sonuçlar alan Gaziosman Paşa'nın Torunları lakaplı  bordo beyaz renkli de bir futbol takımı var.

11. Rahmetli Kıvırcık Ali gibi usta türkücüleri

Tokatlı aşıklar ve diğer sanatçılar Anadolu ezgilerini oldukça güzel yorumluyor. Ekin Tv gibi yurt genelinde yayın yapan çeşitli kanallarda denk gelmeniz mümkün.

12. Arabam 60 model, abum abum gız abum gibi türküleri

Hem bir hikaye anlatan hem de eğlenceli çok sayıda yöresel türkü var.

13. Kont Dracula'nın esir tutulduğu Tokat Kalesi

Zindanlar ve geçitlerle ünü olan Tokat Kalesi,  bazı tarihçilerin iddiasına göre Kont Dracula'ya da ev sahipliği yapmış. Ayrıca dağdaki insan sureti de çok konuşuldu. Yine Sulusaray'da bulunan Sebastapolis Antik kenti de gezilmesi görülmesi gereken güzel yerlerden. Burada bulunan hamamlara da gitmeli.

14. Ballıca Mağarası

Mağara gerçekten harika sarkıtlar, dikitler, sütunlar... Asıl numarası ise şifa arayan astım hastalarını da buraya çeken temiz havası.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zeynep-cakir23

Erbaalı yok ellaam

rizvan-aga

insanları nasıldır acaba.

zeynep-cakir23

Bir tokatlı olarak söylüyorum. Biraz dedikoducu ama yürekler temiz :)

dzvezda

Acemi birliğini yaptığım şehir. Gerçekten yaşanacak ve görülecek bir şehir. İnsanları güzel havası güzel her şeyi güzel bir daha görmek kısmet olur inşallah.

www.kitapsozler.com

Tokat’ın Yöresel Yemekleri http://www.bilgebilir.com/tokatin-yoresel-yemekleri/

cnsfrd

Başlığı kesin Erhan aFyoncu açtırdı. niahahhaha. neyse gelelim konumuza. hey 15'li ağıdı 1917 yılındandır. Çanakkale'den iki yıl sonra. Artık 1317'ler 1316'ler filan bitince 1315'liler çağırılmış yani 15'liler. 15 yaşındakiler değil. Osmanlı'da da 18'inden önce askere zorunlu giden yoktur. Ama birçok liseli gönüllü gitmiş ve mezun verememiştir. Kaynak: vahdet hoca

Başlıklar

ÇanakkaleTokatfutboloyunpekmez
Görüş Bildir