Görüş Bildir
Haberler
TL Getiride Matematik Devre Dışı: Enflasyonda Yükseliş Faizde Düşüş TL'de Kalmayı Zorlaştırıyor mu?

TL Getiride Matematik Devre Dışı: Enflasyonda Yükseliş Faizde Düşüş TL'de Kalmayı Zorlaştırıyor mu?

Enflasyonda son açıklanan veri yüzde 36,08 olurken, politika faizi son toplantıda değişmeyerek yüzde 14'te tutuldu.

Reel getirinin eksi yüzde 22 olduğu bir ortamda TL'yi tercih etmek matematikle uyuşuyor mu?

İçeriğin Devamı Aşağıda

TL baskı altında mı?

TL baskı altında mı?

Dolar yeni yılın ilk ayında sakinliğini koruyor. Döviz piyasalarındaki hareketsizliği değerlendiren Ekonomist Güldem Atabay, “TL'nin kamu marifetiyle baskı altında olduğu izlenimi veren bir seyir var” dedi.

“İhracat gelirlerinden %25 alarak, şirketler kesimini döviz satışına ‘ikna ederek' ve artacak turizm geliri beklentisi ile kamu bankalarına paslandığı anlaşılan Merkez Bankası (TCMB) rezervleri ile bir yere kadar yol alınabilir” diyen Atabay, bir de TCMB'den faiz indirimi gelirse bahar aylarında TL'de farklı bir resimle karşılaşılabileceğini kaydetti. Atabay, “Ekim-Aralık 2021 döneminde olduğu kadar hızlı değer kaybetmese de, ufukta TL'nin yolu istikrar olarak görünmüyor” diye konuştu.

Enflasyonda beklenti yüzde 55 ise yüzde 14 faizle TL çekici mi?

Enflasyonda beklenti yüzde 55 ise yüzde 14 faizle TL çekici mi?

Ekonomist Güldem Atabay, Sözcü'den Mehtap Özcam Ertürk haberine göre, “Enflasyonun TCMB'nin de itiraf ettiği şekilde en az %55'lere kadar çıkacağı bir ortamda %14 politika faizi ile oluşan derin negatif reel faizde matematik bilen kimse TL'yi tercih etmez” ifadelerini kullandı. Atabay, şöyle konuştu:

Kaldı ki, döviz mevduatlarında çözülme anlamlı değil, Kur Korumalı Mevduat'ı (KKM) deneyen tasarruf sahipleri de aslında dolara endeksli getiri vaadiyle bu işi yapıyorlar ki buna da dolarizasyonun devamı demek gerekir. Dolayısıyla KKM'de ‘liralaşma' açısından başarı beklemek mümkün değil.

Merkez Bankası devrenden çıkınca yabancı yatırımcı Türkiye'ye nasıl bakar?

Merkez Bankası devrenden çıkınca yabancı yatırımcı Türkiye'ye nasıl bakar?

Bankaların müşterilerini ikna etmek için baskı altında olduğuna işaret eden Atabay, sistemin kalıcı olmasının zor olacağını kaydetti.

Ekonomist Güldem Atabay, Merkez Bankası'nı devreden çıkaran bir ekonomi modelinin yabancı yatırımcı tarafından nasıl karşılanacağı sorusuna ise şu yanıtı verdi:

Dünyanın hiçbir yerinde enflasyonu bu kadar yüksek bir ülkenin merkez bankasının devre dışı bırakılmasıyla, başka ifadeyle para politikasının olmayışıyla övünülmez. Gülerler ve yatırım gelmez. Nebati Londra toplantılarında gerçekle yüzleşecektir.

Liralaşma ne demek?

Liralaşma ne demek?

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun açıkladığı ‘liralaşma stratejisi'ne de değinen Güldem Atabay, “Liralaşmadan ne kast edildiğini anlamak zor. Türkiye'de tasarruf yapanların Türk Lirası tutmasının teşvik edilmesi, toplam mevduatlar içinde TL'nin payının artırılması TL'de istikrar ve güven sağlamaktan geçiyor. Bunun yolu da elbette öncelikle sürdürülebilir seviyede düşük enflasyon oranı elde etmek. Diğer makroekonomik politikalarla destekleyerek güven ortamını sağlamak. AKP ekonomi yönetimi içinde özellikle 2018 kur krizinden bu yana böyle politikalar izlenmiyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın