Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tim Burton'ın 60. Doğum Gününe Özel En Sıra Dışı ve Tuhaf 16 Film Karakteri

-

Tim Burton'ı bilen bilir. Kendisi dünya çapında tanınmış, farklı ve tuhaf sinema tarzı ile herkesin beğenisini kazanmıştır. Biz de 60. yaşına özel onun en çatlak ve akılda kalıcı karakterlerini sizler için seçtik.

1. BeettleJuice – Beterböcek

Nasılsın sorusuna 'ölü, ölü çok ölü' diye cevap veren, çizgili çoraplarına hayran bıraktıran korkunç ve sempatik karakter. İsmini üç kez tekrarlayınca gelir hemen, onun için kartında telefon numarası yoktur sadece "Bettlejuice Bettlejuice Bettlejuice" yazar... İsmi ise "betelgeuse" olan takımyıldızından esinlenerek konulmuştur.

2. Edward Scissorhands – Makas Eller

Dokunduğu her şeyi kesip koparan elleriyle aklımıza kazınmış Tim Burton kahramanı... Buza, çimene ve saça dünya üzerindeki en başarılı şekilleri verir. Kar yağar, buzdan heykeller yapar. Johnny Depp'in herhalde en beter göründüğü filmidir ama yine de insana dokunur.

3. Mad Hatter – Alice Harikalar Diyarında

Ateş rengi saçları, kedi kaşları ve bembeyaz ten üzerinde parlayan pörtlemiş yeşil gözlerle yine Johnny Depp tarafından canlandırılan tuhaf karakter.

4. Emily – Ölü Gelin

Ölümün eğlenceli ve renkli tasvirine karşıt yaşamın ruhsuz ve karamsar anlatımıyla, son derece estetik çizimlerle resmedilmiş ve etkileyici müziklerle dillendirilmiş bir dünyada; iyi niyetli, saf, sıcak ve duygusal karakterlerin hikayesi... Emily "Söylesene tatlım kalbi duran birinin kalbi sızlayabilir mi?" cümlesiyle ve aşkı uğruna yaptığı büyük fedakarlıklarla ona hayran kalacaksınız...

5. Pee Wee – Pee Wee

Bisikletine saplantı derecesinde bağlı, mimikleri, konuşma tarzı ve ses tonuyla en ciddi insanı bile gülmekten çatlatacak bir potansiyele sahip, her an nasıl bir absürdlüğün olacağını beklediğiniz ve de eğlenceli bir vakti kesin garanti eden kahramandır kendisi.

6. Sally – Noel Gecesi Kabusu

Sally oldukça enteresan bir karakter. Sürekli orası burası kopar ve kendisi bildiğimiz iğne iplikle kendini diker. Bir yandan da onun yaralı kalbi, aşkı acısı, bizi çok etkiler.

7. Ari – Maymunlar Cehennemi

Tim Burton'ın her bir filminin kendine özgü konuları olsa da aslında anlattıkları ve anlatı sanatı birbirinden farksızdır. Normal kabul edilen, ya da edilmeyen; gerçek olan ya da fantastik olan; ölü olan ya da yaşayan; mutlu olan ya da mutsuz olan; kötü olan ya da iyi olan; insan olan ya da hayvan olan… Burton’un dünyasında farklı olan, hatta zıtlık barındıran öğeler bulmak mümkündür. Ari de insan haklarını savunan bir maymundur.

8. Sweneey Todd – Fleet Sokağının Şeytan Berberi

Birçok ülkede müzikal olarak canlı performansla da sahnelenen öykünün beyaz perdeye olan uyarlamasında Johnny Depp bizlere, Sweeney Todd gerçekten olsa olsa böyle bir tip olurdu zaten dedirtmiştir.  Çocuklara kötü örnek olabilecek kadar karizmatik bir seri katil olan Sweeney Todd uzun yıllar boyunca Londralı bir berberin müşterilerinin boğazını kesip, cesetleri de hazırladığı bir düzenekle, dükkanının altındaki mahzene attığı, şarkılarda, tekerlemelerde, öykülerde yer almış.

9. Mrs. Lovett – Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi

Kedi etinde yakalayamadığı lezzeti insan etiyle on ikiden vurmuş olan turta kraliçesi.

10. Tweedledee – Tweedledum – Alice Harikalar Diyarı'nda

Yine Alice Harikalar Diyarı'nda filminden aklımıza kazınan ikizler...

11. Limbo – Maymunlar Cehennemi

12. Augustus Gloop – Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Dünyadaki her şeyi yiyebileceğinden emin olduğumuz ve yine doyumsuzluğu kendisinin sonunu getiren Agustus Gloop karakteri. Filmde ona ait olan soundtrack de bir harikadır. Sizi yerinizden zıplatacak bir şarkıdır.

13. The Witch – Büyük Balık

Tim Burton filmlerinin vazgeçilmezi Helena Bonham Carter'ı bir de cadı olarak izleyin.

14. The Penguin – Batman Dönüyor

Danny DeVito tarafından akbaba takıntısı çok başarılı verilerek, makyajla suratı adeta akbabaya dönüştürülerek mükemmel derecede canlandırılmış karakterdir.

15. The Red Queen – Alice Harikalar Diyarı'nda

Alice Harikalar Diyarı'nda filminin kötü kraliçesi. Kendi içinde bir dramı vardır ve iç dünyasında iyi birini hatırlatır. Onu annesi ve babası dahil kimse sevmez. Bir tek kardeşi onu sevmektedir ancak o da Red Queen'i yönetmek ister. Red Queen bağımsızlığına düşkündür, saftır. Sevgisizlik onu hem taş kalpli hem de savunmasız bırakmıştır.

16. Catwoman – Batman Dönüyor

Bu arada Schreck’in dağınık asistanı Selina (Michelle Pfeiffer) kirli çamaşırlarını yanlışlıkla öğrendiği patronu tarafından haince binadan aşağıya itildiğinde, karmaşanın ortasına yeni ve cazip bir karakter doğar: Catwoman Batman’le aynı kimlik bunalımlarını taşıyan ve fazladan, epeyce de çatlak bir tiplemedir.

BONUS: Oogie Boogie – Noel Gecesi Kabusu

Nightmare Before Christmas'taki zenci sesli süper kötü karakter. Zar atmayı ve kumarı inanılmaz sever ve aslında şirin bir patates çuvalından farkı yoktur. Bu arada Ogie Bogie İngilizce'de "öcü" demektir.

İyi ki doğdun Tim Burton! Siz de yorumlarda Tim Burton'ın en sevdiğiniz karakterlerini bizimle paylaşın lütfen...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
meryem-kilicaslan

edward jack ve emily

misocheonsa94

Jack Skellington tabii ki. Pumpkin King ♥

cagla-dogan

Sweneey Todd – Fleet Sokağının Şeytan Berberi

po

Sleepy hollow - Ichabod Crane

neslihan-nisan

ikizler karadeniz tiplemesi gibi michelle pfeiffer da ahu tugba gibi cikmamis mi ya

Görüş Bildir