Tesla'nın Otopilot Özelliği Yine Kaza Yaptırdı

 > -

Tesla’nın otopilot özelliği bir kaza haberiyle daha gündemde. Bu kez Çin’de otobanda gerçekleşen kaza neyse ki yalnızca maddi hasarla atlatıldı.

Reuters’ın aktardığı habere göre, Luo Zhen isimli Tesla sürücüsü, otopilot özelliğini devredeyken otobanda yoluna devam ediyordu. Yolun kenarında park halindeki bir aracı görmeyen otopilot özelliği araca çarpmaktan kurtulamadı.

Kaza sonrası her iki aracın da ayna ve kapı kısımlarında hasar meydana geldi

Konu hakkında Reuters’a konuşan bir Tesla sözcüsü, kaza esnasında otopilot özelliğinin devrede olduğunu onaylarken Luo’nun ellerinin direksiyonda olmadığını belirtti. 

O sırada telefonuyla uğraştığını kabul eden Luo, öte yandan otomobilin kendisine “kendi kendine giden” bir otomobil olarak pazarlandığını belirtti. 

“Autopilot” kelimesi Çincede “zidong jihashi” yani “self driving” (kendi kendine giden) anlamına geldiği için ve bu şekilde pazarlandığından Luo kağıt üzerinde haksız sayılmaz.

Kaza anı

Ancak esasında “yarı otonom” olan otopilot özelliği için Tesla, sürücüleri ellerini direksiyondan ayırmamaları konusunda defalarca uyarmış ve uyarmaya da devam ediyor.

Reuters & LOG

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir