Temel Yeterlilik Testi’nde 256’ncı Oldu: Otizmli Ege Akdeniz, YKS'de Milyonları Geride Bıraktı

 > 
629PAYLAŞIM

Otizmli Ege Akdeniz, YKS’de milyonlarca kişiyi geride bırakarak ilk 2 bin arasına girdi. 2 milyon 381 bin 412 kişinin girdiği Temel Yeterlilik Testi’nde 256’ncı, 2 milyon 19 bin 564 adayın başvurduğu Alan Yeterlilik Testi’nde ise sayısal alanda Türkiye 1948’incisi olan Akdeniz, 'Mutluyum ve gururluyum' diyerek hedefinin bilgisayar mühendisliği olduğunu söyledi. 

'Ege, otizmin eğitime engel olmadığını gösterdi'

DHA'nın haberine göre, Temel Yeterlilik Testi’nde 535 puanla Türkiye 256’ncısı, Alan Yeterlilik Testi’nde ise sayısal alanda Türkiye 1948’incisi olan Akdeniz'i makamında ağırlayan İzmir Tire Kaymakamı Hasan Tanrıseven, "Özel öğrencimizin bu başarısı bizi son derece memnun etti. Öğrencimiz Ege, otizmin eğitime engel olmadığını, aksine eğitimle otistik öğrencilerin başarılı olabildiğini bir kez daha gösterdi" dedi.

30 dakikalık ek süreyi kullanmadı, 15 dakika erken çıktı.

Belgin Atila Çallıoğlu Fen Lisesi Müdürü Öztürk Kurtça ise Ege Akdeniz'in özel öğrencilere tanınan ek 30 dakikalık süreyi kullanmadığını ve normal sınav süresinden de 15 dakika erken çıktığını belirterek, Akdeniz'in başarısının 'Muhteşem' olduğunu belirtti.

'Otizmle mücadelenin en önemli ayağı eğitim'

Ege Akdeniz'in polis memuru babası Mehmet Akdeniz, oğlunun başarısının aileyi sevince boğduğunu söyleyerek, otizmle mücadelenin en önemli ayağının eğitim olduğunu vurguladı. Ege Akdeniz'in eğitime 1 yaşında başladıklarını anlatan baba Mehmet Akdeniz, şöyle konuştu:

"Eşimle birlikte tüm hayatımızı, hatta mesailerimizi bile çocuğumuzun eğitimine göre planladık. Kaymakamlarımız, müdürlerimiz izin konusunda hep anlayışlı davrandı. Uzun yıllar süren bu zorlu süreçte, maalesef birçok aile pes ediyor ama biz pes etmedik. Öğretmenlerinin ve sınıf arkadaşlarının desteklerini çok önemliydi. Çok şükür, Ege başarılı oldu. Bu aşamada Ege'nin durumuna uygun verimli ve başarılı olabileceği mesleğin ve üniversitenin seçimini yapıyoruz. Ailelere tavsiyem, özellikle bu durumda olan çocuklarından asla ümidi kesmesinler. Emek vermeden sonuç alınamıyor."

'Hedefim bilgisayar mühendisi olmak, başarılı olacağıma inanıyorum'

Kendi çalışmalarıyla İngilizcesini ilerlettiğini anlatan Akdeniz, tüm okul hayatı boyunca çalıştığını söyleyerek "Mutluyum ve gururluyum" dedi:

"Otizmli arkadaşlarıma tavsiyem, tembellik etmesinler. Düzenli, sistemli çalışmayı alışkanlık haline getirsinler. Hedefim bilgisayar mühendisi olmak. Bugün tercihlerimizi de bu yönde yaptık. Başarılı olacağıma inanıyorum."

Çalışmalarının karşılığını alan Ege Akdeniz'e sosyal medyadan destek mesajları geldi...

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir