Görüş Bildir
Haberler
Telafi Çalışması Nedir, Kimler Telafi Çalışması Yapacak?

Telafi Çalışması Nedir, Kimler Telafi Çalışması Yapacak?

Türkiye’de yaşanan soğuk hava ve kar yağışı sonrası birçok işletme işçilerine izin vermek zorunda kalmıştı. Ayrıca doğalgazda yaşanan sıkıntı sebebiyle pazartesinden bu yana sanayide birçok firmaya elektrik sağlanamıyor. Birçok işçi bu sebeple çalışamazken, iş kanununda yer alan telafi çalışması. Peki, telefi çalışması nedir, kimler telafi çalışması yapacak? İşte sosyal medyanın gündemindeki telafi çalışması ile ilgili tüm merak edilenler…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye’de kamu kuruluşlarının yanı sıra birçok özel işletme de yoğun kar yağışı sebebiyle çalışmalarını durdurmak zorunda kalmıştı. Özellikle pazartesi akşamı İstanbul’da etkili olan kar yağışı sebebiyle yollar kapanmış ve çalışanlar Salı sabahı işlerine gidememişti. Bu sebeple bazı işletmelerin telafi çalışması yapacağı iddia ediliyor.

Telafi Çalışması Nedir?

Telafi Çalışması Nedir?

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 64. maddesinde yer alan telafi çalışması için “Zorunlu nedenlerle işin durması, ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyerinin tatil edilmesi veya benzer nedenlerle işyerinde normal çalışma sürelerinin önemli ölçüde altında çalışılması veya tamamen tatil edilmesi ya da işçinin talebi ile kendisine izin verilmesi hallerinde, işveren iki ay içinde çalışılmayan süreler için telafi çalışması yaptırabilir” ifadeleri kullanılmıştır. 

Telafi çalışmasında işveren işyerini tatil eder fakat işçilere o günün ücretini tam öder. Daha sonra bu süreyi telafi ederek işçileri diğer günlerde çalıştırır. Örneğin haftanın 5 günü, günde 9 saat çalışılan bir işyerinde kar nedeniyle cuma gününü tatil eden işveren, işçilerine 1 gün için toplam 9 saatlik telafi çalışması yaptırabilir. İşçiler 9 saatlik telafi çalışmasını, tatil sonrası belirli periyotlar halinde ve kanundaki hükümlere uygun olarak işyerinde daha fazla çalışarak gerçekleştirebilir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın