Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Teknolojinin Kıymetini Hafife Alanlara: Bir Bardak Kurbağalı Süte Ne Dersiniz?

-

Günümüzde teknolojiden hazzetmediğini söyleyen, ondan bilinçli biçimde uzak durduğunu düşünen insan sayısı azımsanamayacak derecede fazla. Peki bu gerçekten mümkün mü?

Teknoloji, siz isteseniz de istemeseniz de hayatınızda var. Bir şeyleri düzenliyor, bir şeyleri yapmanıza imkan sağlıyor.

Halen uçan arabalarımız ya da ışınlanma cihazlarımız olmayabilir ama yine de, bir zamanlar hayali kurulandan dahi fazlasına sahibiz.

Lakin siz de iyi biliyorsunuz ki hep böyle değildi. Hep bu kadar rahat değildik.

Peki nasıldı? Önceden altını çizelim. Eski zamanın şartları her zaman soba çıtır çıtır odun yakmak, gaz lambasıyla evin içinde dolaşmak gibi nostaljik unsurlardan ibaret değildi.

O yüzden "Yok, ben eskiyi seviyorum" diyenler bir kez daha düşünmeli.

Eskiyi sevebilirsiniz ama sizin sevdiğiniz eski de, bir ölçüde gelişmiş bir uygarlık seviyesine bağlıydı.

Evet, pek çoğumuz telefonların olmadığı bir dünyayı düşleyip nostaljik hayallere dalabilir ama aynısını, mesela, buzdolabı için yapmak pek mümkün olmayabilir.

Neden mi? "Bir bardak kurbağalı süte ne dersiniz?" sorusunu size yönelttiğimizi düşünün.

Ne alaka demeyin. Buzdolaplarının olmadığı eski zamanlarda, bazı Rus ve Fin topluluklarının sütü muhafaza etmek için kullandığı akıl dolu bir yöntemdi bu: Sütün içine kurbağa atmak!

Bu kurbağaların derilerinde sentezlenen proteinler, bazı bakterilerin oluşmasına engel oluyordu. Bu da kolayca bozulan sütün ömrünü uzatıyordu!

Yani evet, zor zamanlardı. Nostaljisini yapabilir miydiniz? Sanmıyoruz.

Eskiden ne güzel kurbağalı sütlerimiz vardı, buzdolapları geldi, her şeyi bozdu canım!

Şimdi gidin ve buzdolaplarınıza sarılın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jaymz-jetfeeld

coolcrepeer12

İçerikten bişi anlamadım ama olsun kdsf

axenas

Anlıyorum...

axenas

Ne?

bugulucam

Bu içerik gerekli miydi şimdi çoğu kişi süt içerken aklına kurbağa gelicek,içerik üretmek için insanları takıntılı yapmayın.

Görüş Bildir