Görüş Bildir
Haberler
Teknolojik Aletler Uykusuz Bırakıyor

Teknolojik Aletler Uykusuz Bırakıyor

Hande öçalan
26.07.2015 - 15:34 Son Güncelleme: 26.07.2015 - 15:35

Uyku Derneği (UYKUDER) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zerrin Pelin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknolojik cihazların uyku problemlerine neden olduğunu söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Mavi Işığa Maruz Kalmak Zarar Veriyor

Mavi Işığa Maruz Kalmak Zarar Veriyor

Teknolojik cihazların kullanımına dikkat edilmesi ve aşırı kullanımdan kaçınılması gerektiği vurgulayan Pelin, sıkça kullanılan cep telefonu, tablet ve televizyon gibi mavi ışık yayan cihazların, uykuyu kontrol eden hormonlardan biri olan melatonin üzerinde olumsuz etki yarattığını belirtti.

Prof. Dr. Pelin, melatoninin karanlıkta salgılanan bir hormon olup 21.00-00.00 saatleri arasında en yüksek miktarda salgılanma gösterdiğine dikkati çekerek, 'Mavi ışığa yoğun olarak maruz kalan kişilerde melatoninin tepe noktasına ulaşma zamanı gecikmekte, bu kişilerde uykuya dalma güçlüğü gözlenmektedir' dedi.

Uyku Kalitesini Bozuyor

Uyku Kalitesini Bozuyor

Melatoninin salgılanma miktarı azaldığında kişinin uykuya daldıktan sonraki zamanlarda da sık uyandığını, bu durumun ise uykunun kalitesini bozduğunu dile getiren Pelin, 'Yoğun cep telefonu kullanan kişilerde bu nedenle uykuya dalma güçlüğü, gece sık uyanma, sabah yorgun kalkma ve gün içi uyku hali gibi kişinin hem iş hem sosyal hayatının bozulmasına yol açabilecek şikayetler görülmektedir' diye konuştu.

Pelin, gereksiz yere sadece zaman geçirmek için teknolojik cihazlara maruz kalmanın kişiyi hem yorduğunu hem de uykusuz bıraktığını kaydederek, teknolojinin, uygun ve gerekli durumlarda kullanması gerektiğini sözlerine ekledi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Murat

Merak ettiğim uykuder toplantıları nasıl geçiyor. Komple uyuyorlar mı :)

Mordecai

Uyku derneği açmışlar aq daha ne olsun isviçreli bilim adamları falan bulmuş olsa anlardık da uykuder nedir