Teknolojide Sıramız Geldi: Bordan Üretilen ve Tüm Dünyada Devrim Yaratacak Mucizevi Materyal Borofen!

1.1bPAYLAŞIM

Son yıllarda ortaya çıkan gelişmelerde bordan yeterli verimi alamadığımızı düşünürdük, şimdi o beklediğimiz zaman geldi: Borun önemi anlaşıldı, 'borofen'le teknolojinin yeni hakimi olmaya geliyoruz.

Önce borofenin yerini alacağı grafenin önemini hatırlayalım.

Grafenin hikayesi 2004 yılında başladı. Nobel Ödülü getiren bir çalışma sonucu hayatımıza giren grafen bilim ve teknoloji alanında yapısı kolayca modifiye edilebilen bir joker eleman haline geldi.

Bu arada grafen tek bir madde değil, belli maddeler bütününe verilen isim.

Neydi grafeni mucizevi yapan özellik? Öncelikle müthiş bir inceliğe sahip.

Buna sebep olarak iki boyutta çok sayıda atoma sahip olsa da üçüncü boyutta bir katman karbona sahip. Çok geniş yüzeylerde incecik bir grafen tabakası hayal edebiliriz.

Bunun yanında çok güçlü, çok esnek ve aynı zamanda çok sert olması her alanda kullanılmasını sağladı. Umut veren grafen teknoloji dünyasında egemen olmaya adaydı ve üzerine hazırlanan sayısız proje vardı, fakat...

Grafenin bu özellikleri aşağıda gördüğünüz Çin'de, Xiamen Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmayla unutulma noktasına gelebilir.

Çünkü araştırmacılar ısı ve elektriği en iyi ileten malzeme olarak kabul edilen ve çelikten bile 200 kat daha güçlü olan grafenden daha güçlü ve esnek bir madde ürettiler.

Karşımızda borofen!

Çok yeni bir malzeme aslında borofen. Fizikçiler, borofenin varlığını 90'lı yıllarda bilgisayar simülasyonlarıyla keşfetti. Bu keşifte borofen atomlarının tek boyutlu bir tabaka oluşturabilmesi hedefleniyordu.

 Bu fikir başarıyla uygulandı.

Fakat birkaç yıl öncesine dek sadece varlığından, üretilebileceğinden haberdardık. Henüz sentezlenememişti.

Özel bir yöntemle sentezlenen borofende bulunan bor atomları farklı bağlar kullanarak özel desenler oluşturuyor, bu onu benzersiz yapıyor. 

Grafenden daha esnek, daha güçlü ve teknoloji alanında da oyunun kurallarını değiştirebilecek niteliklere sahip. Yani yıllardır beklediğimiz 'bor madenlerimizin hakimiyeti' çok yakın.

Borofen elektrik ve ısı iletiminde, sahip olduğu süper iletim ile heyecan yaratıyor.

Hafif, küçük ve kuvvetli. Bu da onu elektron depolama işlemi için de yetkin kılıyor. 

Elektron depolama dediğimizde aklınızda herhangi bir şey canlanmadıysa telefon bataryalarınızdan bahsedelim. Bataryalarda kullanılması halinde lityum, sodyum ve magnezyum iyon bataryaları için oldukça işlevli bir malzeme olacak.

Mühendisler elektriği iletebildiği için grafenin bilgisayar işlemciliği ve çip endüstrisi çağını başlatacağını söylerken bir anda borofen devreye girebilir.

Kullanım alanlarının çeşitleneceği, bataryalarda, bilgisayar çiplerinde kullanılacağı bekleniyor. Hatta çalışmaların henüz başında olduğumuz için hiç tahmin etmediğimiz onlarca sektörde bile lider borofen olabilir.

Şimdilik araştırmalar borofenin daha düşük maliyetle üretilmesi ve paslanma riskine karşı korunabilmesi üzerine odaklanıyor.

Dünya bor rezervlerine ve Türkiye'nin payına bir baktığımızda borofende söz sahibi olacağımıza kesin gözle bakabiliriz.

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü raporuna göre en yakın rezerv sahibi ülke olan Rusya'dan neredeyse 10 kat geniş bor rezervimiz var. Dünyadaki rezervlerin dağılımına baktığımızda da ülkelerin büyük kısmında küçük oranlarda, yaygın kullanım için yetersiz oranda rezerv mevcut, Türkiye ve Rusya hariç.

Sadece mobil telefonlarda kullanılacak bir güvenilir malzeme olarak evrilmesi bile ekonomik dengeleri değiştirebilir.

Statista'nın verilerine göre dünyada 5 milyara yakın mobil telefon kullanıcısı var ve bu sayı her gün artıyor. Tüm mobil telefonlarda ihtiyaç haline gelen borofen malzemesi yakın gelecekte teknoloji dünyasında adımızın duyurulması için büyük bir fırsat olabilir.

Siz bu gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynaklar: 1, 2

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arcnoise

Gübre yaparken veya cam için bolca kullanıyorsun ama yüksek teknoloji ürünleri için ihtiyaç duyulan miktar Türkiyeyi taca atacak kadar az. Teknoloji yoksa eğer elimizde sömürülmeye devam.

Gizli Kullanıcı

Ulan araştırmayı bile Çinliler yapmış..biz de oturduğumuz yerden feridun bitir gibi "yırttık abicim yırttık" diyoruz.

Gizli Kullanıcı

borun ne işe yaradıgını merak edenler okusun.

mononoke

ee yine biz yapmamışız çinliler yapmış! neyse bu sefer bize çalışmışlar

itstook20minute

Bor madenin tonu 200$ iken, ağırlığı 100 gram etmeyen bir işlemci en ucuz 50$. Teknolojinin gelişmesine seviniyorum tabi ama bordan para kazanma işi boş bi hayal. Dünyanın geri kalanında ki %27 lik rezerv bile dünyaya binlerce yıl yeter.

Görüş Bildir