Teknoloji İnsanları Yakınlaştırıyor: Pokemon Go Sayesinde Dünyası Değişen Küçük Ralphie

681PAYLAŞIM

Teknoloji ilerledikçe, "insanları birbirinden uzaklaştırıyor, eski günler ne güzeldi oysa" geyiği de katlanarak artıyor. 

Oysa gerçek öyle değil! Şimdi sizi öyle iç ısıtan bir hikaye ile baş başa bırakacağız ki; Pokemon Go oyununu üretenlere adeta hayır duaları edeceksiniz!

Bu yakışıklının ismi Ralphie. Kendisi 6 yaşında ve New York'ta yaşıyor. Onu yaşıtlarından ayıran özelliği otizmli olması.

Otizmin bazı derecelerinde sıklıkla görüldüğü üzere, Ralphie de insanlarla iletişim kurmak konusunda büyük zorluklar yaşıyor. Sık sık panikliyor, iletişim kuramadıkça yalnız hissediyor. Aynı zamanda da günlük rutini ile ilgili büyük bir hassasiyeti var. Örneğin, her akşam saat 9'da yatakta olmazsa, tam anlamıyla kontrolden çıkıyor.

Fakat Ralphie için bu zorluklar Pokemon Go oyunundan sonra adeta sona erdi.

Annesi Lenore, oyunun çocuğunun üzerindeki etkisini büyük bir mutlulukla Facebook üzerinden paylaştı.

"Bir başka otizmli çocuk annesi olan arkadaşıma bana bu oyunu önerdiği için çok teşekkür ediyorum. Dün akşam Ralphie'yi Pokemon Go ile tanıştırdım."

"Arkadaşım haklıydı. Bu oyunun çocuğum üzerindeki etkisi İNANILMAZ."

"Pastahanede ilk pokemonunu yakalayınca öyle heyecanlandı ki, mutluluk çığlıkları atıp durdu."

"Daha fazla pokemon yakalamak için dışarı çıkmak istedi. Dışarı çıktığında başka bir küçük çocuk Ralphie'yi gördü ve hemen ne yaptığını anladı. Artık ortak bir noktaları vardı!"

"Ralphie'ye yaklaşıp kaç tane yakaladığını sordu. Ralphie cevap vermedi ama POKEMOOON diye bağırarak mutlulukla hoplayıp zıplamaya başladı."

"Diğer çocuk da heyecanla Ralphie'ye kaç tane yakaladığını gösterdi. Yüzden fazla yakalamıştı. Havada beşlik çaktılar! Mutluluktan ağladım!"

"Sonra komşumuz Jenny'nin kapısında bir pokemon daha gördü. Yine çok mutlu oldu ve hoplayıp zıplamaya başladı. Jenny dışarı çıkıp onunla konuşmaya çalışınca, Ralphie cevap verdi ve konuştular!!!"

"Jenny parkta çok daha fazla pokemon olduğunu söyleyince, Ralphie bana dönüp parka gitmek için yalvarmaya başladı."

"Bu inanılmaz bir şey çünkü uyku saatini geçmişti. Normalde rutininin dışına asla çıkmaz, bu konuda çok serttir. Fakat bu sefer değişimden adeta hoşlanıyordu. Biz şok olmuştuk!"

"Parka gittiğimizde diğer çocuklarla koşup pokemon avlamaya başladı. Diğer çocuklarla beraber oynuyordu! Aman Allah'ım!!!"

"Gülsem mi, ağlasam mı bilemedim. Daha da fazla pokemon bulmak istedi. Birlikte 30. caddeye doğru yürüdük."

"Yetişkin insanlar da pokemon avlıyordu. Ralphie'ye nerede pokemon bulabileceğine dair tavsiye verip, "Hadi ahbap, git yakala onları!" dediler. Ralphie onlara bakıp "Teşekkürler" bile dedi!!!"

"Benim otistik çocuğum sosyalleşiyor! İnsanlarla konuşuyor! Gülümsüyor! Cümleler kuruyor! Karşılıklı diyaloglara giriyor! Yabancıların yüzlerine bakıyor!"

"Hatta bazen gözlerine bile bakıyor! Onlarla gülüyor. Bir şeyler paylaşıyor! Ortak bir nokta buluyor! Bu inanılmaz!"

"Arkadaşıma bana bu oyunu önerdiği için teşekkürler, sen haklıydın! Nintendo'ya da teşekkürler! Bir otistik çocuğun annesinin hayallerini gerçeğe çevirdiniz!"

"Sizi seviyorum! #‎PokemonGO‬ ‪#‎gottacatchemall‬ "

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Şu amk Dünya'sı hala dönüyorsa şu insanlar için dönüyor lan. Şu Güneş hala varsa bunlar için var lan. Şu Avcı Kolu varsa BUNLAR İÇİN VAR LAN !!!

ahmet.burma.9

Hiç otistik bir insanla tanışmadım. Ancak içeriği okurken gözlerim doldu. Ne diyelim tebrikler Nintendo.

quietwild

ne pokemonmuş arkadaş, daha ne haberler. sanki dünyayı bu oyunla kurtaracağız. bokunu çıkardınız medya!

selimkazak

gerçek hikayeyse sevindim zira virallerden geçilmiyor ...

Gizli Kullanıcı

duygulanan çıksın kasıyor :')

isabel-magnolia

Ben çıkmıyorum o zaman.

Gizli Kullanıcı

(>_<)

Görüş Bildir