Görüş Bildir
Haberler
Tekirdağ'da Sahur Vakti Ne Zaman? Tekirdağ'da İmsak Vakti Kaçta?

Tekirdağ'da Sahur Vakti Ne Zaman? Tekirdağ'da İmsak Vakti Kaçta?

Müge Kakşi
13.04.2021 - 00:06

İslam’ın beş şartından biri olan Ramazan orucu ile ibadetlerini pekiştiren vatandaşlar sahur saatlerini merak ediyor. Tüm Türkiye'de olduğu gibi Tekirdağ'da da Ramazan telaşı sürüyor. Peki bugün sahur saat kaçta? Tekirdağ'da sahura ne zaman kalkılacak? Tekirdağ imsak vakti ne zaman? İşte Tekirdağ sahur vakti...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Tekirdağ Sahur Vakti

Tekirdağ Sahur Vakti

13 Nisan 2021 Salı (1. Gün)

Tekirdağ Sahur Vakti: 04:56

Tekirdağ İftar Vakti: 19:54

Tekirdağ Teravih Namazı Saati: 21:19

Tekirdağ'da bugün sahur vakti 04:56 bitmektedir. Oruçlar ise 19:54 okunacak olan akşam ezanı ile birlikte açılacaktır. Teravih ve yatsı namazı saat 21:19 kılınacaktır.

İmsak Vakti Ne Demek?

İmsak Vakti Ne Demek?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın