Tebrikler Selin Alara Örnek! 'Rehber Robot Köpek' Projesiyle 20 Ülkeden 400 Adayı Geride Bırakarak Birinci Oldu

 > -

6’ncı sınıf öğrencisi Selin Alara Örnek İrlanda’da düzenlenen ‘Coolest Projects’ yarışmasında, görme engelliler için geliştirdiği robot rehber köpek ile ‘donanım’ kategorisinde 20 ülkeden 400 projeyi geride bırakarak birinci oldu. Ayrıca Google’ın Dublin’deki merkezine davet edilen küçük mucit, ayrıca Google’dan mentorluk için destek sözü de aldı.

Gençlerimizin, çocuklarımızın göğsümüzü kabartan başarılarına bir yenisi eklendi.

Duymayan Kalmasın: BEÜ Uzay Takımı ’Grizu-263’ NASA'nın Yarışmasında Dünya İkincisi Oldu! - onedio.com
Duymayan Kalmasın: BEÜ Uzay Takımı ’Grizu-263’ NASA'nın Yarışmasında Dünya İkincisi Oldu! - onedio.com

Her yıl Dublin’de düzenlenen ve dünyanın en büyük gençlik ve teknoloji etkinliklerinden biri olan "Coolest Projects" yarışması bu yıl 20 ülkeden projenin katılımıyla gerçekleştirildi.

7-17 yaş arasında 1.000 öğrencinin katıldığı ‘Coolest Projects’'te yarışmacılar, çalışmalarını önde gelen firmaların CEO’larına ve uzmanlara sundu.

6. sınıf öğrencisi Selin Alara Örnek, tasarladığı robot köpek ile "donanım" kategorisinde birinci oldu.

Dublin dönüşü Hürriyet'ten Önder Öndeş'e rehber robot köpeğine çok büyük ilgi olduğunu söyleyen Selin Alara, yaşadıklarını şöyle aktardı: 

İrlanda’da dünyanın önde gelen yazılım ve mühendislik firmalarının merkezleri var. Yarışmayı onların genel müdürleri ve uzmanları da takip etti. Ailemle kurduğumuz standım büyük ilgi gördü. CEO’lar projemi çok beğendi. Hatta birisi, ‘Gelecekte bunun reklamlarını bile görebiliyorum’ dedi. Google’ın Dublin’deki merkezi de, babamın onlara projemden bahsetmesi üzerine bizi davet etti. Ofislerini uzmanlarla gezdik ve bana destek sözü de verdiler. Bunlar beni çok mutlu ediyor”

Selin Alara Örnek henüz 12 yaşında ve fen, teknoloji, mühendislik, matematik alanlarına küçük yaşlardan beri ilgi duyuyor.

“Robotlara özel ilgim var” diyen Selin Alara, geliştirdiği robot köpeğe ilham veren anı ise şu şekile anlattı:

"Fransa’da köpeğiyle dolaşan bir adam gördüm. Adam görme engelliydi ve köpeği ona göz kulak olmuştu. Onu başarıyla yönlendiriyordu. Ben de bunu sensörle donatılmış bir robotun yapabileceğini düşündüm ve araştırmalar yaptım. Ardından çalışmalara başladım."

Ve bir yıllık çalışmanın sonunda görme engelliler için rehber robot köpek geliştirdi.

Robot, akıllı telefonla verilen sesli komutlara göre, üzerindeki sensörler sayesinde hareket ediyor. Böylece engelliler, güvenle yollarını bulabiliyor. Üstelik yağmur sensörüyle, hava koşullarıyla ilgili bilgiler veriyor.

Baba Altuğ Örnek ve anne Nedret Örnek en büyük destekçisi.

Kızının okuldan sonra zamanının çoğunu projesine ayırdığını anlatan baba Örnek “Kendini mühendislik ve yazılım alanında geliştirdi. Bunu evde yalnız çalışarak yaptı. Okuldan sonra soluğu robotun başında aldı. Biz de gerek evde, gerekse yarışmada destek olduk” dedi.

Selin Alara Örnek MIT'de robot mühendisliği okumak ve sonrasında Google ya da NASA’da çalışmak istiyor. Başarılarının devamını diliyoruz 👏👏👏

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir