Görüş Bildir

TBF'den Ergin Ataman'a Tokat Cezası

Haberler
> TBF'den Ergin Ataman'a Tokat Cezası

TBF Disiplin Kurulu oyuncusu Göktürk Ural'a tokat atan Ergin Ataman'a 75.000 lira para cezası verdi.

TBF'nin konuya ilişkin olarak yaptığı açıklama şu şekilde;

Olaylar

08.02.2015 tarihinde Eskişehir’de oynanan NSK ESKİŞEHİR BASKET – GALATASARAY LİV HOSPİTAL TBL müsabakasının devre arasında, Galatasaray Liv Hospital takımı antrenörü Ergin Ataman’ın, sporcusu Göktürk Gökalp Ural’a tokat attığı ve küfürlü söylemlerde bulunduğu sporcu tarafından TBF’ye 11.02.2015 tarihli şikayet dilekçesi ile bildirilmiştir. Konu işbu nedenle Kurulumuza sevk edilmiştir.

İncelenen belgeler

TBF Sevk Yazısı, Sporcu Göktürk Gökalp Ural’dan Gelen 11.02.2015 Tarihli Dilekçe, Antrenör Ergin Ataman’dan Gelen 16.02.2015 ve 20.02.2015 Tarihli Savunma Yazıları, Hukuk Kurulu Mütalaası, Yazılı ve Görsel Basında Çıkan Haberler.

Gerekçe ve karar

Disiplin soruşturmasına esas sporcudan gelen dilekçe, antrenörden gelen yazılar ve Hukuk Kurulu mütalaası ile basında çıkan haberler incelendiğinde; sporcudan gelen dilekçe içeriğinde, 08.02.2015 tarihinde oynanan Nsk Eskişehir Basket – Galatasaray Liv Hospital Türkiye Basketbol Ligi müsabakasının devre arasında, Galatasaray Liv Hospital takımı antrenörü Ergin Ataman’ın, sporcusu Göktürk Gökalp Ural’a yönelik küfürlü sözler söylediği ve tokat attığı, müsabaka bitiminde ise yine küfürlü sözler söylediği belirtilmiş, bunun üzerine dosya, TBF Genel Sekreterliği tarafından Hukuk Kurulu’na sevk edilmiştir.

Eşanda Kulüpten konuyla ilgili bilgi istenmiş, antrenör Ergin Ataman, TBF’ye gönderdiği cevap yazısında, sporcunun müsabaka içerisinde ruhsuz bir şekilde davrandığını, bu nedenle sporcuyu motive etmek ve ders vermek amacıyla hafif tokat attığı, küfür olayından ise bahsedilmediği görülmektedir. Ayrıca Galatasaray Spor Kulübü’nden herhangi bir cevap gönderilmemiştir. Diğer taraftan TBF Hukuk Kurulu’nun dosyayı incelemesi akabinde, Kurul tarafından TBF Genel Sekreterliği’ne, yaşanan olayın Disiplin Yönergesi hükümleri çerçevesinde çözülmesi ve bu nedenle dosyanın Disiplin Kurulu’na sevk edilmesi gerektiği yönünde mütalaa verilmiştir.

Dosya bu nedenlerle Kurulumuza sevk edilmiş olup, Kurulumuz tarafından antrenör Ergin Ataman’dan savunma ve Kulüpten tekrar bilgi istenmiştir. Antrenör Ergin Ataman, Kurulumuza göndermiş olduğu 20.02.2015 tarihli savunmasında, 16.02.2015 tarihinde verdiği bilgileri aynı şekilde Kurulumuza tekrarlamıştır. Galatasaray Spor Kulübü’nden ise herhangi bir cevap gelmemiştir. Konu, yukarıdaki bilgi ve belgeler kapsamında, Genel Hukuk Normları ve TBF mevzuatı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Antrenör Ergin Ataman’ın demeç ve savunmalarından, soyunma odasının kulübün mahremiyetini içinde sakladığı, bir takım benzetmelerle, olayın özel ve ders verme amaçlı olduğu, kulüp, antrenör ve sporcu özelinde konunun değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.

Kurulumuzca yapılan değerlendirmede, soyunma odasının takımın özeli olduğu ancak bunun suç sayılan eylemlerin serbestçe yapılageldiği bir alan olmadığı, şiddet içeren eylemlerin soyunma odası bir yana, hiçbir şekilde mazur görülemeyeceği yada gösterilemeyeceğinin tartışmasız olduğu, keza bu anlayışın temelindeki 1948 yılında yayınlanmış İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 5. maddesinde hiç kimseye onur kırıcı davranışlarda bulunulamayacağı” belirtilmiş, yine T.C. Anayasası’nın 17. maddesinde 'Kimseye işkence ve eziyet yapılamayacağı' ve insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamayacağı” belirtilerek, kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı güvence altına alınmıştır. Söz konusu genel hukuk ilkeleri çerçevesinde, bu ve benzeri fiiller, TCK’da da suç olarak sayılmıştır.

Aynı şekilde TBF Disiplin Yönergesi’nde de bu ve benzeri davranışlar suç olarak sayılmış, hatta sportmenliğin, centilmenlik ve saygı anlamına geldiğinden hareketle, anılan Yönergenin 18. maddesinde; onur kırıcı, spor ahlakına ve sportmenliğe aykırı davranışların cezalandırılması gereği açıkça ortaya konulmuştur. Sayılan hukuki normların yanı sıra önemli bir Kulübün, hatta Türk Milli Takımı’nın antrenörü durumundaki Ergin Ataman’ın, spor camiasındaki diğer kişilerin sorumluluklarının ötesinde, genç spor insanlarına ve bilhassa geleceğin antrenörlerine örnek olma” sorumluluğu dahi bulunmaktadır.

Bu tip olaylar karşısında sessiz ve tepkisiz kalmak, bu tip olaylara destek olmak anlamına geleceği, ilgililerin mevzuat kapsamında cezalandırılarak, caydırıcılık ilkesinin uygulanması gereği açıktır. TBF Disiplin Kurulu olarak, Genel Hukuk Normları ve TBF Disiplin Yönergesi çerçevesinde mevcut dosya yukarıda açıklandığı şekilde ve hukuki gerekçelerle değerlendirilmekle; Galatasaray Liv Hospital takımı antrenörü Ergin Ataman’ın eylemine uyan Disiplin Yönergesi’nin 1, 2 ve 18. maddeleri gereğince, kendisinin 75.000-TL (Yetmiş Beş Bin Türk Lirası) PARA CEZASI ile tecziyesine, iş bu kararın ilgiliye tebliğine, Disiplin Yönergesi’nin 51. maddesi çerçevesinde para cezasının 30 gün içinde ödenmesi gerektiğinin bildirilmesine karar verildi.

Eurosport

Kaynak: http://tr.eurosport.com/basketbol/tbl...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?