Tartışmalar Büyüyor: Malatya'da 'Kadınlara Özel' Pembe Trambüs Dönemi Başladı

 > 
539PAYLAŞIM

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri (MOTAŞ) tarafından kadınlara özel hazırlanan 2 pembe trambüs, ilk seferine çıkarak hizmet vermeye başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise uygulamayla, ayrımcılık yapıldığını belirterek, "Kim hangi otobüse, saat kaçta biniyorsa binsin ama o trambüse binmeyen kadına nasıl bakacaklar? Bu trambüs, kadınları sosyal halktan koparmaya, Ortadoğu´daki hemcinsleriyle bir yapmaya çalışan anlayıştır. Buna en çok kadınların karşı çıkması gerekiyor" diyerek tepki gösterdi.

Sosyal medyadan da yeni uygulamaya farklı görüşte yorumlar yapıldı...

DHA'da yer alan habere göre, Malatya’da çevresi papatyalarla süslenen pembe renkli trambüsü sadece kadın yolcular kullanabilecek.

Türkiye´de ilk olarak Malatya’da denenen ve hizmete konulan iki pembe trambüsün şoförlüğünü de kadınlar yapıyor.

Kadın şoförler ve görevliler, pembe trambüse binmek isteyen erkekleri, “Bu trambüs sadece bayanlara özel” diyerek uyardı.

Bazı kadınlar uygulamadan memnun kalırken, kimisi de “Ayrımcılık yapılıyor” diyerek eleştirdi.

'Diğer trambüslere binince nasıl karşılanacağız'

Bir kadın yolcu “Bayanlar rahat edecek. Rahat rahat gidip geleceğiz, güzel oldu” diyerek yeni uygulamadan memnuniyetini dile getirken, başka bir kadın yolcu da “Sanki ayrım yapılmış gibi. Tamam pembe trambüslere biz bineceğiz ama diğerlerine binince nasıl karşılanacağız? Güzel ama eksikleri de vardır” diyerek eleştirilerde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'dan tepki

Sosyal medyadan da farklı görüşte yorumlar yapıldı

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir