Tarık Tolunay'ın Tüm Detaylarıyla İstanbul'u Çizdiği 200 Milyon Piksellik İllüstratif Harita: Fractal İstanbul

2bPAYLAŞIM

Yaratıcılıkta sınır yok... Ünlü karikatürist Tarık Tolunay'ın bu harika projesini mutlaka incelemelisiniz;

"Haritanın detaylarını buradan inceleyebilirsiniz."

Kaynak: https://bigumigu.com/haber/tarik-tolunay...

Çizer Tarık Tolunay 2010 yılından itibaren bu projenin üzerinde çalışıyormuş.

Aslında fikir 2000 yılında çıkmış fakat dönemin teknolojisi bunun için uygun değilmiş.

Kendisi dünyanın en köklü ve en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul'a çizgisiyle küçük bir katkı sunmak istemiş.

Haritanın görsel altyapısı için minyatürden, gravür haritacılık geleneğinden ve günümüz görsel trendlerinden yararlanmış.

Fractal İstanbul bir çok açılımı içinde barındıran bir proje.

Haritadaki her bir parça İstanbul’u tek başına da temsil edebiliyor.

Mesela Mısır Çarşısı;

ya da lll. Ahmed Çeşmesi;

View this post on Instagram

Lale Devri etkisiyle sallamaya geldik. Ben, diğer admin, Damat Ferit Paşa bir de III. Ahmet :) ▫▫▫ Bab-ı Humayun ile Ayasofya arasında bir duralım, XVIII. yüzyıla ait bir meydan çeşmesi ve sebili kollarımızı sıvayıp inceliyoruz. 📌📌📌 Lale Devri'ni de anlatacağız ancak, kısıtlı örneklerimiz var, bu çeşmemiz de bu örneklerden biri. Nevşehirli Damat İbrahim Paşa öneride bulunuyor, III. Ahmet ise çesmeyi yaptırıyor. ◽◽◽ lll. Ahmed Çeşmesi, Türk sanatına Batı sanat üslubunun yavaş yavaş giriş yaptığı bir dönemin eseridir. Çeşmede hem Türk hem Batı Avrupa sanatını birlikte görüyoruz. ◾◾◾ Hadi mimarisine bakalım! Üzerinde beş küçük kubbecik ve ahşap bir çatı ile kapatılmış dikdörtgen bir yapı. Her kenarda nişe yerleştirilmiş birer çeşme ve her birinde de bir sebil var. 📌📌📌 Çeşmelerin iki tarafında mihrap biçiminde birer niş vardır. Yalnız bir cephede bu nişlerin yerine birer kapı açılmıştır. Sebilciler bu kapılardan girerek içeride hizmet verirdi. ◼◼◼ Dört çeşmenin üzerinde mavi-yeşil zemine yaldızlı harflerle ünlü şair Seyit Vehbi'nin çeşmeyi öven, suyunu zemzem suyuna ve  cennetin kutsal sebillerine benzeten kasidesi bulunmaktadır. Kaside şu sözlerle biter: "Aç besmeleyle iç suyu Han Ahmed'e eyle dua." ▫▫▫ Çeşme yapıldıktan sonra hem bu topraklarda hem de Avrupa'da tarihçiler, seyyahlar çeşmeyi anlata anlata bitirememiş, o isimlerden biri de İtalyan edabiyatçı Edmon de Amicis "İnsan elinin oyup işlemediği yer kalmamıştır. Zarafet, sabır ve servetin harikasıdır. Hiç şüphesiz billur bir fanus altında korunmaya değer. Bu eşsiz koca pırlanta ilk günü kim bilir nasıl parlıyordu. Onu bir defa görmek, hayalinin ölünceye kadar hafızadan silinmemesi için yeterlidir." Daha fazlası için @eistenpolin 🐣

A post shared by Fractal İstanbul (@fractal.istanbul) on

Harita farklı mecralarda, internet ve cep telefonlarında uygulama olarak karşımıza çıkacak ve belki bu harita yaklaşımı diğer şehirler için de uygulancak.

Son olarak da bu muhteşem harita 3000 parçalık bir puzzle haline geldi. 😍

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

Yapboz bitirildiğinde kaç metrekare oluyor acaba??

Görüş Bildir