Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihteki En Efsane Kadınlardan Biri Olan Kleopatra Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 15 Şaşırtıcı Gerçek

-
Abone ol

İnsanlık tarihinin en etkili, en güzel, en hırslı kadınlarından biri şüphesiz ki Kleopatra. Kendisi bir Mısır Firavunuydu ve hayatı o kadar çok kitaba ve filme konu oldu ki gerçekleri kurgudan ayırmak çok zorlaştı. Sizler için Kleopatra'nın bilinmeyen yönlerini araştırdık...

1. Kleopatra (Κλεοπάτρα) adı Yunanca “şanlı babadan gelen kişi” anlamına geliyor.

Modern zamanlarda “Kleopatra” dediğinizde, çoğu insanın düşündüğü Nil'in sadece bir kraliçesi vardır ama Kleopatra aslında Ptolemaik Hanedanlığı'nda bu ismi taşıyan yedinci kadındı. Resmi olarak "Kleopatra VII Philopater" olarak biliniyor.

2. Bir Mısır kraliçesi neden Yunanca bir isim taşıyor?

Çünkü o Yunanlıydı. Kleopatra'nın ailesi Ptolemies, Yunanistan'dan Mısır'a göç etti. Kleopatra Mısır'da doğdu ama aslında o Makedonya kökenliydi. Kleopatra, Mısır'da konuşmayı ve yazmayı öğrenen ilk Ptolemaik hükümdardı. 300 yıl boyunca ailesi sadece Yunanca konuştu, bu yüzden Rosetta taşı da dahil olmak üzere mahkeme belgeleri hem Yunanca hem de Mısır'da iki dilde yazılmıştı. Bu 300 yıl boyunca, Mısırlıları yöneten kişi kendi dilini bile konuşmamıştı.

3. Mısır Arapçası dahil 7 dil biliyordu.

Kleopatra’nın ailesi Yunanca konuşuyordu ve Yunan adetlerine sahipti. Kleopatra yerel kültürü, antik gelenekleri ve Mısır Tanrılarını ailesinde kabul eden ilk kişiydi. O dönemin tarihçilerine göre Kleopatra kendi dilinden başka İbraniceyi, Arapçayı, Farsçayı, Ermeniceyi, Habeşçeyi, ve Somali dilini hem okuyup hem yazabiliyordu.

4. Kleopatra’nın ünlü makyajı bir tür korumaydı.

Analytical Chemistry dergisinde yayınlanan bir makalede Mısırlıların makyajlarının, gözleri koruduğu kaydedildi. Makyajın sağlıklı olmasını sağlayan en önemli içeriğin ise makyajdaki kurşun tuzu miktarı olduğuna dikkat çekildi.

Kleopatra’nın makyajı 4 kurşun bazlı madde içeriyordu ve Antik Mısır’da oldukça yaygın olan göz enfeksiyonunu engellemek için kullanıldığı söyleniyor.

5. Zannedildiği kadar güzel değildi. Çağdaşları onun güzelliğini görünüşünden ziyade, nüktelerinde, karakterinde ve karşı koyulamaz karizmasında gördüler.

“Kleopatra” ismi, egzotik güzellik ve cazibeyle neredeyse eş anlamlı hale geldi. Fakat gerçek Kleopatra'nın güzelliği, onun cazibesinin listesiydi. Yüzünü gösteren paralar, çengelli bir burun ile biraz çirkin bir kadın gösteriyor. Aslında, onun görünüşüne göre, Plutarch şöyle yazdı, “onun güzelliği, kendimizin tamamen kıyaslanamaz olduğu gibi, onu görenleri de vurmak gibi değildi.” Bu, tüm paket-onun zekâsı, çekiciliği ve Plutarch'a göre “ses tonlarındaki tatlılık”, onu bu kadar dayanılmaz kılmıştır.

6. "Sesi; istediği her titreşimi çıkarıp, istediği her dili kullanabildiği çok telli bir müzik aleti gibiydi"... Romalı ünlü tarihçi Plutarkhos, Kleopatra'yı böyle tanımlıyordu.

7. Kleopatra’nın bugünkü Ölü Deniz'de bir parfüm fabrikası vardı.

Kleopatra’nın parfüm fabrikasının kalıntıları, Ölü Deniz'de bulundu. Bu yer, ayrıca güzellik ve spa salonu olarak kullanılıyordu.

8. Kleopatra iki erkek kardeşiyle de evlendi.

Kleopatra, önce 10 yaşında olan kardeşi 13. Ptolemy ile evlendi. Babası ölmeden önce Mısır krallığının yönetimini küçük oğlu  Ptoleme’ye geçmesini istiyordu. Ama bir isteği vardı: Kızı Cleopatra ile hayatta bulunan oğlunun evlilik yaparak yönetimin ortaklaşa sürdürmeleri… Yaşlı baba Ptoleme XII, MÖ 51 yılında öldü ve kağıt üzerinde de olsa Cleopatra kendi kardeşi ile evlendi.  Aynı ana babadan doğma öz kardeş olanlar arasında yapılan evlilik ne kadar sağlam temellere dayanırdı ki? Cleopatra ile resmiyette kocası ve XIII. Ptoleme ünvanıyla Mısır yönetiminde bulunan kardeşi arasındaki çekişme ve çatışmalar sürdü gitti.  Evlilikleri 3 yıl kadar sürdü. Ve Cleopatra kardeşinin öldürülmesi üzerine tek başına yönetimi eline geçirdi. 7 yıl sonra kardeşinin ölümünden sonra diğer kardeşi 14. Ptolemy ile evlendi.

9. Edebiyata ve sinemaya bir çok kez konu olan büyük aşkı Sezar'la arasında oldukça fazla yaş farkı vardı. Sezar Kleopatra'ya aşık olduğunda 52, Kleopatra ise henüz 21 yaşındaydı.

Roma işgalinden sonra Kleopatra Sezar'la tanışmanın bir yolunu keşfetti (ikisi de daha sonra) ve ikisi de sevgili oldu. O zaman, Sezar 52 yaşındaydı ve Kleopatra 21 yaşındaydı.

10. Jül Sezar Kleopatra’nın heykelini Venüs Tapınağı'na dikti.

Sezar Roma’daki Venüs Tapınağına Kleopatra’nın bir heykelini diktirmiştir. Kleopatra, Antonius ile ilk görüşmesinde şehir kapılarında Yunan Tanrıçası Afrodit gibi giyinir, etrafında aşk tanrısı gibi giyinmiş yardımcıları onun çevresini yanık şekerimsi bir esans ile yelpazelelermiş.

11. Kleopatra sadece bir hükümdar değil, anneydi de.

Kleopatra’nın kardeşlerinden hiç çocuğu olmasa da hem Jül Sezar’dan hem de Antonius’tan çocukları vardı.

12. Harcamayı severdi ama sadece kendisi için değil.

Kleopatra, kraliyetin gelirindeki payının %50 civarını güzelliğe ve diğer lükslere harcadı. Fakat aynı zamanda halkını da umursayan oldukça liyakatli bir hükümdardı.

13. Kleopatra’nın bir kokteyle bugünün parasıyla harcadığı miktar 16.000.000$’ın üzerinde.

Kleopatra bir keresinde Antonius ile, sadece bir yemekte 10 milyon sesterce, yani günümüzün parasıyla yaklaşık 16,7 milyon dolar harcayabileceğine iddiaya girmiş.

14. İntihar eden Kleopatra, yılan sokmasından ölmemiş olabilir.

Kleopatra M.Ö. 69 yılında doğdu ve İ.Ö. 30 Ağustos'ta intihar ederek öldü. Kleopatra'nın ölümüne dair birçok rivayet var ama en ünlü efsanelerden biri kendini bir yılana sokturarak intihar ettiğiydi. Antik tarihçi Strabo, Kleopatra’nın yanında sürekli zehirli bir tarak taşıdığını yazıyor. Yani kendisini muhtemelen onunla öldürmüştür. Ama sürekli yanında bir yılanla gezmeyecek kadar zeki bir kadın olan Kleopatra'nın intihar etmek için kendi zehrini yanında taşıdığı düşünülüyor.

15. Kleopatra öldüğünde sadece 39 yaşındaydı ve mezarlığı hala bulunamıyor.

Arkeologların bugün aramaya hala devam ettiği kayıp Kleopatra ve Marc Antonius'un mezarlığı hiç bulunamamıştır. Ancak Mısır Eski Eserler Servisi, İskenderiye'nin güneybatısında, Taposiris Magna tapınağının içinde veya yakınında olduğuna inanmaktadır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayse-ozturk13

Arkadaşlar Türkiye'de Kleopatra'nın hayat hikayesinin filmi yapılsa izleyicisi çok olur mu sizce?

gameover

Sanmam. Çünkü kleopatra bir recep ivedik değil.

ayse-ozturk13

Haklısınız, +18 sahnelerini çoğaltsak izlemeyen gelen olur elbette ki fakat RTÜK devreye girer. Yani her halükarda yatar bu iş :)

kurtali1983

Yıllardır çirkin bir kadın oldugunu biliyoruz. Bazı insanlar ozaman ki güzellik algısı falan yazmış ama insan bedeninde ki özellikle yüzde ki simetri oran ve orantı her yüzyılda geçerli bir ölçü olarak kabul edilir. Günümüzde burnu yamuk gözü şaşı insan nasıl çirkin görünüyorsa 10 bin yıl önce de aynıydı. Bence kleopatra nın karşı konulamamasının sebebi dönemin en güçlü kadını olması ve insan dna sının her zaman en güçlüyü çekici bulmasından kaynaklanıyor. Bu çağda bile bu arzu hiç değişmemiştir. Sosyal statüde bir yere gelmiş hiç kimseye muhtaç olmayan normal standarlartda bir kadın dünyalar güzeli bir köylü güzelinden daha çok erkeği peşinden koşturuyor. Veya tam tersi olarakda düşünelebilir sosyal statusünü arşa çıkarmış çirkin bir erkek yagız yakışıklı bir anadolu delikanlısından daha fazla rağbet görüyor. Kleopatra karşı koyulamasının sebebi de işte tam olarak bu en güçlüyü elde etme arzusu.

ozlem-ozlm2

kadın bu zamanın standartlarına göre güzel sayılmıyo ama belki o zamanın güzellik standartları farklıydı ve o çok güzeldi o zamanın insanlarına göre🤷‍♀️🤷‍♀️

eppursimuove

Kaynak ?

lol-hiphop

Kleopatra'nın parfüm fabrikasına kadar bir çok bilgi mevcut ama büyük dinlerin peygamberleri hakkında yeterli veri yok? Enteresan değil mi?

muhalif-kursad-zafer

Var ama yok.. Amon'un İsa'yla, Amenhotep'in Musa'yla örtüşen yaşam öyküleri ve kutsal kitaplardaki öğretilerin, Sümer mitolojisiyle uyumu gibi birçok ayrıntı var; lehte ya da aleyhte herhangi bir önyargı gütmeden araştırırsan bulursun..

muhalif-kursad-zafer

Yanlış yazmışım, düzeltemedim; Amon değil, Horus olacaktı.. Gerçi Amon da önemli bir figür, "amen-amin" gibi sözcüklerin onun adından türediği düşünülür..

mavi-rosa-mora

Çünkü Kleopatra'nın Parfüm Fabrikası gerçek.

lol-hiphop

sümerlerle örtüşmesi çok normal zaten hepsi onların öğretilerinden türemedi mi? evet var yok demiyorum ama olduğu gibi gösterilmedi gizlendi değiştirildi saklandı vs.

Görüş Bildir