Tarihte Bugün: 11 Eylül Saldırılarının Üzerinden 19 Yıl Geçmesine Rağmen Duyduğunuzda Tüylerinizi Diken Diken Edecek 12 Gerçek

13PAYLAŞIM

2001'de Amerika tarihinin en travmatik olaylarından biri olan 11 Eylül Saldırıları gerçekleşmişti. Üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen izleri hala sürüyor...

1. Kurtulanlar arasında en ünlü olan Tania Head, aslında o sırada Amerika'da değildi...

Saldırıların ardından sahtekarların ortaya çıkması kaçınılmazdı ancak Tania Head bunu çok daha ileriye götürdü. İlk önce Dünya Ticaret Merkezi Hayatta Kalanlar Ağı destek grubuna katılan Head, daha sonra bu grubun başkanı oldu ve birçok röportaj verdi. Daha sonra Head'in sahtekar olduğu ve saldırılar sırasında ülkede olmadığı ortaya çıktı.

2. Saldırılardan sonra havadaki toksinler yüzünden 1,100 kişiye kanser teşhisi konuldu...

Saldırısı sonrasında havaya yayılan asbest ve uçak yakıtının dumanları nedeniyle İkiz Kuleler'e yakın oturan veya çalışan 1,100 kişiye kanser teşhisi konuldu.

3. Saldırılar sırasında en az 200 kişi binadan aşağı atladı...

Saldırılar sürerken korkudan ne yapacağını şaşıran insanlar kendilerini binadan aşağı attı. Tahminlere göre aşağı düşmeleri 10 saniyeden kısa sürdü. Bu ölümler kayıtlara intihar olarak değil, saldırılara bağlı ölüm olarak geçti.

4. Saldırıların ardından Amerika'da üç gün boyunca uçuş yasağı uygulandı...

Yasağı fırsata çeviren bilim insanları, bu süre zarfında jet uçaklarının atmosfere etkisi üzerine deneyler yaptılar.

5. İkiz Kuleler'in enkazından 144 alyans bulundu...

Kurtarma çalışmalarında 65 bin eşya bulundu. Bu eşyaların 437'si saat, 144'ü alyanstı.

6. Roselle isimli rehber köpek, 78. kattaki sahibinin sağ salim binadan çıkmasını sağladı...

Roselle, saldırılar başladığında sahibi Michael Hingson'ın masasının altında uyuyordu. Binayı saran dumana rağmen sahibi ve ardındaki 30 kişinin 78. kattan güvenle aşağı inmesine yardımcı oldu. Roselle ve beraberindeki kişilerin binadan çıkmaları bir saatten fazla sürdü.

7. 300'den fazla arama kurtarma köpeğinden yardım alındı...

Patlama sonrası enkazın altında kalan insanların kurtarılmasında herkes görev almıştı; köpekler bile!

8. Saldırılardan sonraki hafta alkol tüketimi %25 arttı...

Yalnızca alkol tüketimi değil, tütün tüketimi de %10 arttı. Ayrıca halkın kiliseye katılımları da %20 oranında artış gösterdi.

9. Saldırıda kullanılacak bir diğer uçağın rotası, yolcuların mücadelesi sayesinde değiştirildi...

93 sefer sayılı uçuş da saldırılar için kullanılacaktı ancak yolcular el birliğiyle hava korsanlarıyla mücadele etti ve uçağın rotası Stony Creek adında küçük bir kasabaya çevrildi. Ne yazık ki yolcu uçağı düştü ve içinde bulunan 4 hava korsanıyla birlikte 44 yolcu hayatını kaybetti.

10. Enkazın temizlenmesi 750 milyon dolara mal oldu...

Ayrıca saldırılardan sonra oluşan enkazın tamamen temizlenmesi 30 Mayıs 2002'ye kadar sürdü.

11. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yaşları 2 ile 85 arasında değişiyordu...

Kurbanların %75'inin erkek olduğu saldırıda 2,996 kişi hayatını kaybetti. Bunlardan 400'ü acil durum personeliydi. Yaralanan kişi sayısı ise 6.000'in üzerindeydi.

12. Enkazdan sağ çıkarılan son kişi, 27 saat sonra bulundu...

Genelle Guzman-McMillan, ofisinde çalışırken bir anda saldırılar gerçekleşti ve binanın enkazı altında kaldı. Saldırıların üzerinden 27 saat geçtikten sonra herkesin umudu tükenmişken Genelle'i kurtarma köpeklerinden biri buldu! Ayrıca enkazdan sadece 18 kişi sağ olarak çıkarılabildi.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Tarihte Bugün: 25 Yıl Önce Kurulan eBay'de Satışa Sunulmuş ve 'Bunu Kim Alır ki?' Dedirtecek 15 Akılalmaz Ürün - onedio.com
Tarihte Bugün: 25 Yıl Önce Kurulan eBay'de Satışa Sunulmuş ve 'Bunu Kim Alır ki?' Dedirtecek 15 Akılalmaz Ürün - onedio.com
Tarihte Bugün: 'Tanrı Bile Batıramaz' Denilen ve 35 Yıl Önce Enkazı Bulunan Titanik Hakkında Tüyler Ürpertici Gerçekler - onedio.com
Tarihte Bugün: 'Tanrı Bile Batıramaz' Denilen ve 35 Yıl Önce Enkazı Bulunan Titanik Hakkında Tüyler Ürpertici Gerçekler - onedio.com
Tarihte Bugün: 22 Yıl Önce İlk Bölümü Yayınlanan 'Kim Milyoner Olmak İster?' Yarışmasında Sorulmuş 15 Anlamsız Soru - onedio.com
Tarihte Bugün: 22 Yıl Önce İlk Bölümü Yayınlanan 'Kim Milyoner Olmak İster?' Yarışmasında Sorulmuş 15 Anlamsız Soru - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
faruk-sutuseven

417 metrelik bina yanarak ölmemek için en az 300 metreden aşağıya atlıyorsun. çaresizlik nedir? işte budur.

hakketmila

Toplam 2996 kişi hayatını kaybetti demişsiniz. Bu saldırılar sonrasında yaratılan korku ortamınında yapılan propagandalar sonucu gerçekleşen Irak'ın işgali sonrası kaç MİLYON sivilin yaşamını kaybettiğiyse tam olarak hesaplanamıyor.

faruk-sutuseven

ölen 2996 kişile ırak'ta ölen sivilleri nasıl bağladın lan?

hakketmila

Bu saldırılardan sonra Irak işgali gerçekleşti lan!

faruk-sutuseven

tamam da halk mı işgal etti ırağı ne alaka lan?

hakketmila

Bence de bir alaka yok lan?

daredevil.

ABDnin başına gelen en güzel şey, adaletin olduğu zamanlardı. ABD'nin orta doğuda patlattığı her bomba için ABD'de de bir bomba patlardı. Şimdi sadece tek taraflı yaşanıyor saldırılar, oyunun tadı kalmadı

specialturk

1 numara jet fadılın akrabası olabilir mi ?

hugi

12 tane gerçek yazılabilir ama bunlar değil, abd nin en büyük inşaat şirketi ailesi üzerinden planlandı, netanyahu tarafından yıllar önce bu saldırı ile batı tehdit edildi, terörist dediklerinin çoğunun cesedi doğrulanmadı aksine başka ülkelerde çıktı, en iyi hava savunmaya sahip ülkenin kalbine saldırı oluyor ve islami terör diye algı yönetildi ve arkasından ortadoğu kan gölüne döndü, dünya ticaret merkezinde tesadüf o ki tek bir yahudi ölmedi toplantıları iptal edildi, soruşturma yapılmadı, çelik konstrüksiyonlar erimez denildi ama eridi, pentagon un sadece misafir odasına küçük bir uçak çarptı, mossad ve cia kirli bir düzenekle petrol ve kanın önünü açtı, dünya sustu ve izledi ancak onedio en güzelini yaptı , terör saldırısı olarak kabul edip ölen vatandaşların yüzük sayısını belirtip sadece kin ve nefret uyandırmaya devam etti, tıp ki ikinci dünya savaşında yahudiler tarafından fonlanan hitlerin ara ırk yahudileri katletmesi gibi.

umtbzdgnn

Hocam olabildiğince yazdıklarınızı anladım, yanlış anladığım bir yer var ise düzeltin lütfen. Netanyahu'nun tehdidiyle ilgili bir şey bulamadım, benzer bir şey 2019'da "bizim için iyi oldu ve askeri bir ittifak kazandık" açıklaması. Başka da bir şey yok. Terörist dediklerinin hepsinin cesedi (ki toplamda 4 kişi bunlar) uçaklarda bulundu, kara kutu konuşmaları ve ses eşleştirmeleri 2005 yılında bitti, bu eşleştirmeler isviçre ve danimarka'daki iki devlet merkezli kurum tarafından onaylandı. İslami bir terördü, ortadoğu kan gölüne Saddam ile Körfez savaşları, İran işgali, 6 gün savaşları vs vs ile zaten 70 senedir dönmüştü, yahudi ölmedi olayı tamamen yalan bir bilgi, her şeyden önce zaten amerika'da dini bir belirteç olmadığı için (kimliklerde vs vs) en fazla ailelerden böyle bir bilgi alabilirsiniz. Yüzlerce de haber var yahudi ölümleriyle ilgili.

umtbzdgnn

Çelik konstrüksiyonların jet yakıtı ile erimez muhabbeti de popüler tv şovu mythbusters ile bile yalanlandı. Petrol muhabbetini bir önceki arkadaşa anlatırken yazmıştım ama tekrar yazayım, amerika'nın petrole ihtiyacı yoktu, kuveyti kurtarmış ve zaten oradaki bütün yataklarda pay sahibi olmuştu, bu yataklar ırak'ın yataklarının toplamda %70'inden fazlasını oluşturuyor. Hitlerin yahudiler tarafından fonlanmasını da dillendiren allah tarafından bir zahmet çarpılsın, henüz ayrımcılık yapılmıyorken en çok vergi veren kısım yahudi'ler olduğu için (ki bu yine bir hitler icraatidir, azınlık vergisi gibi bir şey) bir takım kanallardan uyduruldu bu, öyle bir şey yok. Saygılar diliyorum efendim.

umtbzdgnn

Bu arada pentagon olayına ben de biraz şüpheci yaklaşıyorum, yere bu kadar yakın bir merkezde kamikaze uçuşu çok mantıklı bir şey gibi gelmiyor, görüntü de yok, kaybolan uçağın verileri var sadece elimizde, yine de komplocular mantıklı bir şekilde argüman ortaya koyamadığı için mecburen buna da inanmak zorunda kalıyoruz.

hugi

isviçre ve danimarka veya farklı devlete bağlı bir kurum sadece hazırlanın dışında rapor yazamaz. netanyahunun bunla ilgili bir kitabı var ,yangınla çökmesi mümkün , dünyanın ticaret merkezinde iş insanlarından yahudi ölmemesi garip değilmidir ? FANTA ve FORD savaş öncesi almanyada üretime başladı,hitlerin bazı generalleri bu operasyonu yönetti ve ara ırklar planlı şekilde temizlenip saf yahudalar kaldı, yahudi soykırımı yoktur yahudiler tarafından planlanmış dünya düzeni planlaması vardır ve antisemitizme karşı probaganda olarak kullanılmıştır. Teröristlerin açıklanan kimlikleri uçaktaki kişiler değildi, kanıtlanmış dna ları yok. paraya ihtiyacın olmayabilir ama paraya ihtiyacı olanlara ihtiyacın vardır buna yeni dünya düzeni diyorlar, ırak ve iranın savaşması için silah yığan da abd idi. sunulan deliller, delilleri toplayanların basına verdikleridir, , 11 eylül de süreç derin abd nin ortadoğu ve asyaya sızma girişiminin net adımıdır.

umtbzdgnn

Üstad ama şimdi ben sana ne desem inanacak gibi durmuyorsun. Netanyahu'nun böyle bir açıklaması olmadığı konusunda ısrarcıyım, DNA olmama sebebi daha önce uçak kaçıranların herhangi bir suç işlememesi, hakeza işlemiş olsalar zaten kara listeden uçağa alınmazlar. Yahudilerin soykırımı azıcık abarttığı doğru ama komple yok demek için hiç bir şey okumamış olmak gerekir diye düşünüyorum.

umtbzdgnn

Dünyada son 70 yılda süpergüçlerde herhangi bir değişim mi oldu ki yeni dünya düzeni diye bir şey çıkarsınlar ortaya, çatır çatır çalışan bir kapitalist düzen var, pandemi, yeni teknolojiler, nüfus artışı, hammade açlığı bile değiştiremedi, iki dandik arabın ölmesi ile bir şey değiştiremeyecekleri gibi, amerikan enerjisi şu anda %80 nükleer enerji üzerinde, bu nükleer enerjinin çok büyük bir kısmı 90 öncesi inşaası. Asyaya sızma girişimine cevap vermeli miyim bilmiyorum zira olay olduğunda amerika hali hazırda kuveyt, bae, afganistan, vietnam, güney kore, çin, japonya, singapur, tayvan, tayland ve endonezya'da üs sahibiydi.

hugi

Böyle değerlendirirsek Avrupa nın tamamında askeri üssü var hatta Nato dan bağımsız dünyanın birçok yerinde var ancak o dönem Rusya süper güç değil hatta güç bile değil, taze dağılmış önemsiz bir ülke haline geldiği gibi Afganistan'dan başlayıp Lübnan'a kadar ağır bir silah kuvveti bu operasyonla başladı .Haritada Afganistandan Lübnan'a doğru kuşbakışı bir çizgi çiz, bu çizginin başlangıç ve bitiş noktalarına dikkat et, bu noktalarla beraber çizginin kapsadığı alanın dünyanın en büyük tüketici nüfusunu göreceksin ve tesadüf ki Çin'in önünde blok, Rusya'nın güneyinde blok ve İsrail'in çevrilmiş kalkanını göreceksin. abd nin elektirk üretiminin %40 ı kömür %20 si nükleerden gelir.

Gizli Kullanıcı

Umut cok kulturlusun etkilendim ne yalan soylim

umtbzdgnn

Aşırı belli bir şekilde farklı yorumluyoruz olayları :) Dolayısıyla iş tamamen yorum farkına girdiği için saygı duyuyor aradan çekiliyorum, lakin viva la america demek istiyorum konuşmanın sonunda :D

hugi

viva la america hariç tüm yorumların ve eşlik ettiğin için teşekkür ederim, diğer galerilerde görüşmek üzere.

Görüş Bildir