Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihin Tozlu Sayfalarından Fotoğraflarla 25 Akıl Almaz Ruh Çağırma Seansı

-

Ölülerle iletişime geçilebileceği düşüncesi, ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış ve insanlarda ruh çağırma seanslarına karşı büyük bir ilgi uyanmıştır. Bu seanslar sırasında nesneleri uçurarak, kaynağı belirsiz sesler çıkararak ve ektoplazma yayarak ruhlarla iletişime geçtiği düşünülen medyumlara kimileri gönülden inanmış, kimileri ise bu hadiselerin arkasında basit bir takım illüzyonlar yattığını düşünmüştür. Bunlardan hangisinin haklı olduğunu elbette söylememiz mümkün değil ancak az sonra göreceğiniz 25 fotoğraf oldukça etkileyici sevgili dostlar:

1. 20. yüzyılın başlarında ektoplazma

Ektoplazma, medyumun ağzından, kulaklarından ve burnundan çıktığı düşünülen maddeye verilen isimdir ve ruhun maddileşerek yaşayan insanlarla iletişim kurma yöntemi olduğu iddia edilir. Gerçekte ise bu madde, medyumların kağıt, kumaş, yumurta ve nişasta kullanarak yaptıkları ve insanları kandırmak için kullandıkları maddedir.

2. Medyum Jack Webber ve uçan boruları

Gallerli Jack Webber de ektoplazmayı kullanan ve uçan borularıyla insanları hayrete düşüren bir medyumdu. İddiaya göre medyumun boruları havada süzülüyor ve ruhun mesajını iletmek istediği kişiye yöneliyordu. Daha sonradan anlaşıldığı üzere Webber'in boruları krapon kağıdına sarılı çubuklarla havada duruyordu.

3. Medyum Palladino ve uçan masa

Eusapia Palladino'nun 1898 yılında gerçekleştirdiği bir seansa ait olan bu fotoğraf, medyumun daha sonra büyük üne kavuşmasını sağlamış, fakat daha sonra farklı ülkelerde gerçekleştirdiği performanslarda Palladino'nun foyası çeşitli şekillerde meydana çıkmıştır.

4. Medyumların hurafelerini açığa çıkaran Harry Houdini

Yaşamını bir anlamıyla sahtekâr medyumları açığa çıkarmaya adayan Houdini, bu fotoğrafta onların masanın altında duran zili ayaklarıyla nasıl çaldıklarını gözler önüne seriyor.

5. Bess Houdini'nin son seansı

Harry Houdini'nin ölümünün ardından ünlü sihirbazın her ölüm yıl dönümünde onunla iletişime geçmeye çalışan eşi Bess Houdini, 10 yıllık bir çabanın ardından vazgeçmiş ve bu sürenin bir adamı beklemek için çok uzun bir süre olduğunu söylemiştir.

6. Hayalet el

Masanın altında hayalet elin göründüğü bu fotoğraf, bugün bilindiği üzere iki fotoğrafın üst üste bindirilmesi ile elde edilmiş.

7. Medyum Mina Stinson Crandon

O zamanlar telekinesis yeteneğinin olduğuna inanılan Crandon'ın numaraları Harry Houdini tarafından ortaya çıkarılmış olsa da, dönemi üzerindeki etkisi oldukça büyük olmuştur.

8. Medyum Auguste Politi ve uçan masa

İtalyan saatçi ve medyum Politi'nin seanslar sırasında bir piyanoyu uçurduğu söylenegelmiştir. Bu fotoğrafta ise kendisi gözleri bağlı şekilde bir masayı uçurmaktadır.

9. 1939 yılından bir başka uçan masa

Bir seans sırasında çekilen bu uçan masa fotoğrafı tamamen karanlık bir ortamda flaşla çekilmiştir.

10. 1940 yılından bir seans

1945 tarihli "I Was Familiar With The Spirits" isimli kitaptan alınan bu fotoğraf hakkında herhangi bir açıklama bulunmuyor.

11. Medyum Helen Duncan ve ektoplazma

Ektoplazma için tülbent ve tuvalet kağıdı kullanan medyum, bu hilelerin açığa çıkması sonucu dokuz ay hapse mahkum edilmiş, çıktığında seanslarına devam ettiği için tekrar hapishaneye gönderilmiştir.

12. 1929 yılında medyum Mary Marshall ve ektoplazma

Kanadalı medyum, kumaş ve tuvalet kağıdı ile yaptığı ektoplazma ile.

13. 1912'de medyum Marthe Béraud ve ektoplazma

Béraud'nun ellerinde görülen ektoplazma zamanında büyük tartışmalara sebep olmuş, ancak daha sonra bilim adamları tarafından aydınlatılmıştır.

14. Ve bir kez daha medyumların işini bozan Houdini

Hayatının önemli bir bölümünü medyumların ipliğini pazara çıkarmaya harcayan Houdini, bu yolda eşiyle birlikte çeşitli gösteriler düzenlemiştir.

15. Seansı sahnede gerçekleştiren medyum Meurig Morris

10 Eylül 1931 yılında çekilen bu fotoğrafta medyum, seansını sahnede gerçekleştirmektedir. Fiziksel kerametlerden çok zihinsel yoğunlaşma ile trans haline geçen Morris, ölülerle bu şekilde iletişime geçtiğini iddia etmiştir.

16. 1950 yılından bir seans

Medyumların kullandığı en basit yöntemlerden biri olarak, bu fotoğrafta medyum, masayı diziyle hareket ettiriyor.

17. 1952 yılından bir seans

1952 yılında İngiliz bir ailenin gerçekleştirdiği seansta yakalanmış bir fotoğraf.

18. Uçan enstrüman

1920 tarihli bu fotoğrafta arka planda uçan bir müzik enstrümanı göze çarpıyor.

19. 1870'lerden bir seans

Gözleri bağlı halde ruhlarla iletişime geçerek masayı havalandıran medyum, odadaki diğer insanları şaşkına çeviriyor.

20. Medyum John Beattie'nin 1872 tarihli seansı

Beattie tarafından yönetilen seansa ait eski bir fotoğraf.

21. 1909 tarihli bir seans

Zamanında New York Times'da yayınlanan bu fotoğrafta masa, oda boyunca uçarak hareket ediyor.

22. Medyum Marthe Beraud'nun 1910 tarihli seansı

Beraud, diğer tüm medyumlar gibi çeşitli materyaller kullanarak ürettiği ektoplazmayı salgılarken.

23. 1910 tarihli bir seans

Ruh çağırma seansları ta o zamanlardan beri insanların ilgisini çekmeye devam ediyor. Arkadaşlarınızla eğlence amaçlı böyle bir seans gerçekleştirmiş olmanız büyük olasılık...

24. 1968 tarihli bir seansta Dr. Kreskin

Dr. Kreskin, bu seansta sahip olduğuna inanılan doğaüstü güçlerini sergiliyor.

25. 1961 yılında ouija tahtasıyla gerçekleştirilen bir seans

Ouija tahtası, ruhlarla iletişim kurmak girişimlerinde bugün de sıklıkla kullanılan bir enstrüman.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kawashima

Eski insanlar ve fotoğrafları tam bir muamma ve korku filmi zaten

Görüş Bildir