Tarihin Tozlu Sayfalarından Çekip Çıkardığı Aşırı İlginç Bilgiler ile Genel Kültürünüze Renk Katacak 22 Paylaşım

9PAYLAŞIM

Tarihin sadece sıkıcı rakamlar, anlaşma ve muharebe tarihlerinden ibaret olmadığını kanıtlayacak nitelikte ilginç bilgiler ile karşınızdayız.

Kaynak: https://thechive.com/2020/02/19/history-...

1. "Nibelungen Destanı'ında da geçtiği gibi İngilizce'de kulağa çok modern gelen Tiffany, Gary ve Chad ortaçağa ait isimlerdir."

2. "1807 yılında bir gün, bir tavşan sürüsü Napolyon'a saldırdı...

1807'de Napolyon, Fransa ve Rusya arasındaki savaşı sona erdiren Tilsit Antlaşması'nı imzaladı ve bunu bir tavşan avıyla kutlamaya karar verdi. Alexandre Berthier adında Genelkurmay Başkanı'na da avı organize etmesini buyurdu. Böylece Berthier, bir grup askeri subay ile büyük bir av organize etti ve av için 3000 tavşan yakaladı.

Fakat tavşanlar serbest bırakıldığında, ormana doğru koşmak yerine hepsi birden Napolyon'da sınırlandı. Dönemin en güçlü adamı, tavşanların saldırısına uğramıştı."

jradio610

3. "Avokado çekirdekleri öyle büyük ki, eğer bu bitkinin soyu tükenmeye yüz tuttuğunda biri onu ekip yetiştirmeseydi, asla böyle bir meyve yiyemezdik."

Its_N8_Again

4. "Korsanlar tarafından fidye için kaçırılan Kral Sezar, karşılığında istenen para miktarını az bulduğu için adamların yüzüne gülüp, fidyeyi arttırmalarını emretmiştir."

can_u_tell_its_me

5. Yunan filozof Empedokles, Etna Yanardağı'na atlayarak ölmüştür. Ölümsüz bir tanrı olmaya veya öyle olduğunu kanıtlamaya çalışıyormuş fakat kendisi asla geri dönememiş."

Yunan filozof Empedokles, Etna Yanardağı'na atlayarak ölmüştür. Ölümsüz bir tanrı olmaya veya öyle olduğunu kanıtlamaya çalışıyormuş fakat kendisi asla geri dönememiş."
Yunan filozof Empedokles, Etna Yanardağı'na atlayarak ölmüştür. Ölümsüz bir tanrı olmaya veya öyle olduğunu kanıtlamaya çalışıyormuş fakat kendisi asla geri dönememiş."

can_u_tell_its_me

6. “Belize, bulundurduğu mercan resifleri ve korsanlar nedeniyle Orta Amerika'da ana dili İngilizce olan tek ülkedir...

Belize'de kıyı şeridi boyunca dev bir bariyer resifi bulunur. İspanyolların dünyanın bu bölümünü yönettiği günlerde, İngilizce konuşan kaçakçılar, özel kişiler ve tüccarlar İspanyol yerleşimlerini ele geçirecek ve daha sonra küçük gemilerini resiflerde kolaylıkla gezdirecekti - öte yandan daha büyük İspanyol gemileri bunu başaramadı. İspanyollar ise bu küçük toprak parçası için savaşmak yerine, toprakları İngiliz kolonilerine teslim etti."

WatchTheBoom

7. "Hitler, Stalin ve Mussolini, Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmiş fakat kazanamamıştır."

Pyoris

8. "Beethoven, rakiplerinden Steibelt ile bir doğaçlama düellosuna davet edilir...

Rakibinin bestelerinden birinin bir kısmını alır, notaları baş aşağı çevirir ve 1 saat boyunca bu besteden doğaçlama yapar. Steibelt odayı terk eder ve Viyana'da bir daha asla adım atmaz."

overbread

9. "Gezegenimizin tarihinde en az 5 kez, tüm hayvan ve bitki yaşamının %90'ından fazlası tamamen yok olmuştur."

Anom8675309

10. "Dünyada artık bazı renklerin bulunmadığını biliyor muydunuz? Çünkü pigmentlerine ulaşmamız mümkün değil, örneğin Mumya Kahverengisi... Bu renk mumyaların tozundan elde ediliyordu.""

iamasecretthrowaway

11. "1. Dünya Savaşı'nda Adolf Hitler, bi İngiliz asker ile karşılaşır. Hitler'in üzerinde tüfeği bulunmadığı için, İngiliz asker onu vurmak yerine genç Hitler'i serbest bırakır."

TacticoolUK

12. "Yeni Zelanda'nın güneyinde ıssız bir ada olan Auckland Adası'na 1864 yılında, iki farklı batan gemiden sağ kalanlar çıkarlar...

"Her iki grup da birbirinden haberdar değildir. Fakat iki grubun arasında hayatta kalmak için uygulanan metotlar ve liderlik kavgaları öylesine farklıdır ki, bir gruptan herkes hayatta kalır ve diğer grubun neredeyse hepsi ölür."

GammelGrinebiter

13. "Sokrates, davası sırasında kendini savunurken öyle sinir bozucu davranmış ki, bazı jüri üyelerini lehinde karar vermek istese bile, 'O masum ama o kadar sinir bozucu ki, yine de öldürün gitsin' demişler."

Jalsavrah

14. “Yeni dünyanın keşfinden sonra Papa, Portekiz ve İspanya arasındaki ticaret ve sömürge anlaşmazlığına arabuluculuk yaptı...

Anlaşmaya göre Kanarya Adaları'nın kuzey kısmında sadece Portekiz söz sahibi olacaktı. Arada bir çizgi çekilmesi gerekmekteydi. İspanya Pasifik'te daha çok toprak elde edeceği için bu müzakereyi onayladı. Birkaç yıl sonra zengin toprakları, madenleri ve inanılmaz iklimi ile Brezilya keşfedildiğinde, Portekiz çekilen çizgi sayesinde tüm bu ülkeye hakim olma şansına sahip oldu."

guto8797

15. "Tarihin en kısa savaşı 1896'da olan İngiliz-Zanzibar Savaşı'dır ve toplam 38 dakika sürmüştür.

GoodLordChokeAnABomb

16. "Deniz Texel Savaşı veya Kijkduin Savaşı tarihte, bir atlı birliğinin deniz donanmasını ele geçirdiği tek savaş olarak kalmıştır."

MILDREDKING489

17. "Benjamin Franklin, yaşlandığı dönemde 'hava banyoları' yapardı. Evinin terasında çırılçıplak ayakta durur, ve havanın da tıpkı su gibi kendisini temizlediğini düşünürdü."

Randomrooster67

18. "Roma İmparatoru 2. Maximilian, bol miktarda şeftali, kiraz yemek ve soğuk beyaz şarap içmekten öldü."

7sagesotebamboogrove

19. "Hem ABD Kongresi ve Başkan George Washington birbirine gönderdikleri mektupları James Madison'a yazdırıyordu. Yani adam aslında mektupları kendi kendine yazıp, karşı tarafa gidip sesli okuyordu."

SunmayTheScattered

20. "Curiosity'nin Mars'a inmesinin yıldönümünde, kendi kendine 'İyi Ki Doğdun' şarkısını çalmıştı. Böylelikle başka bir gezegende çalınan ilk şarkı bu, böyle bir müziği çalan ilk cihaz da Curiosity olmuştu."

Back2Bach

21. "Kelt Savaşçılar'ın çıplak şekilde savaşması Roma ordularına korku salmıştır."

PM_MEOttoVonBismarck

22. "İnsanın varlığı toplam 200.000 yıllık, 'medeniyet' ise hemen hemen 10.000 yaşında."

a-1yogi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enk-capital

Çevirilere çeki düzen verilmesi lazım.

engin-ugan

Sezar bir kral değildir, senato tarafından ömür boyu diktatör ünvanı almıştır ama hiç bir zaman kral ünvanı ya da yetkisine ulaşmamıştır.

havasul-havass

Emeğinize saygı duyuyorum ama bu içerik olmamış. bir sürü anlatım bozukluğu var maalesef.

huhumcu-himgil

nolorsunuz daha fazla sacma sapan ceviri yapmayin, ecnebi sitelerden arakladiginiz icerikleri turkceye aktardiginizdaki inanilmaz anlatim bozukluklari mideme kramplar gecirtiyor, su siteye giripte bu tarz icerikleri gezindigim icin kendimden utaniyorum, no bohtan bir milletiz ya

Görüş Bildir