Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihin Gördüğü En Büyük Dehâlardan Leonardo da Vinci Hakkında Az Bilinen 20 Gerçek

7.5bPAYLAŞIM

Bir ressam, filozof, mimar, mühendis, mucit, matematikçi, müzisyen, heykeltıraş, botanist ve yazar olarak Rönesans ruhunu en iyi yansıtan isimlerden olan Leonardo da Vinci, sahip olduğu yetenek ve dehâ ile bugünün insanını bile hayrete düşürmektedir. İşte dünyaya belki de bin yılda bir gelecek bu muhteşem insan hakkında daha önce hiç duymadığınız 20 bilgi:

1. Leonardo da Vinci gökyüzünün neden mavi olduğuna ilk kez açıklama getiren kişidir.

2. Leonardo da Vinci aynı anda bir eliyle yazı yazarken diğer eliyle resim yapma yeteneğine sahipti.

3. Kontakt lens fikri ilk olarak Leonardo da Vinci tarafından 1508 yılında ortaya atılmıştır.

4. Bill Gates, 1994 yılında Leonardo da Vinci'nin "Codex Leicester" isimli kitabını 30 milyon dolara satın almış ve kitabın bazı sayfalarını Windows 95'te ekran koruyucu olarak kullanmıştır.

5. Leonardo DiCaprio'nun isminin Leonardo olmasının sebebi, anne karnındayken ilk tekmesini, annesi Leonardo da Vinci'nin bir tablosuna bakarken atmış olmasıdır.

6. Leonardo da Vinci'nin akarsu erozyonu üzerine yaptığı çalışmalar, Dünya'nın İncil'de söz edilenden çok daha yaşlı olduğunu iddia etmesine yol açmıştır.

7. Bir yüz tanıma programı ile incelenen Mona Lisa'nın %83 mutlu, %9 bezgin, %6 korkak ve %2 öfkeli olduğu sonucu elde edilmiştir.

8. Leonardo da Vinci solak ünlülerden bir tanesiydi. Diğer solak ünlülerden bazıları ise Napoleon, Michelangelo, Einstein, Newton, Bill Gates, Obama ve Jimi Hendrix'tir.

9. Da Vinci evinde eğitim görmüş, formal bir Yunanca veya Latince eğitimi almamıştır.

10. Leonardo da Vinci bir zırhlı araç, bir savaş arabası, bir kızak çekicisi ve bir uçan araç tasarlamıştır.

11. Da Vinci kimi zaman sadece onları serbest bırakabilmek için kafes hayvanları satın almıştır.

12. Da Vinci'nin son sözleri, "Tanrıyı ve insanları gücendirdim. Çalışmalarım olması gereken kaliteye erişmedi." olmuştur.

13. Leonardo da Vinci yaşadığı dönemde neredeyse homoseksüellik sebebiyle idam edilecektir. Ancak olaya hiçbir tanık bulunamadığı için dava düşmüştür.

14. Da Vinci'nin icatlarının yaşadığı dönemde hayata geçirildiğine dair en ufak bir kanıt yoktur. Aynı zamanda yazılarının hiçbiri yaşadığı dönemde yayınlanmamıştır.

15. Mona Lisa, 1911 yılında Louvre Müzesi'nden çalınmasının ardından dünyanın en ünlü tablosu hâline gelmiştir.

16. Tarihin en ünlü ressamlarından biri olmasına rağmen Leonardo da Vinci'nin bilinen yalnızca 15 tane tablosu vardır.

17. Da Vinci'nin tasarladığı makineler 2003 yılında bir belgesel kapsamında hayata geçirilmiş ve test edilmiştir. Bu makinelerden bazılarının başarılı olduğu ve bazılarının da kullanışsız olduğu görülmüştür.

18. Da Vinci'nin aynı zamanda oldukça şakacı bir insan olduğu bilinmektedir: Kimi zaman kertenkelelere sahte kanatlar ve boynuzlar takarak Vatikan insanını korkutmuştur.

19. Da Vinci Floransalı bir noter ile bir çiftçinin evlilik dışı çocuğudur.

20. Leonardo da Vinci imzasını Mona Lisa'nın sağ gözbebeğine atmıştır.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ceberrut

Bir ressam, filozof, mimar, mühendis, mucit, matematikçi, müzisyen, heykeltıraş, botanist ve yazar... az kalsın Tuğçe Kazas'dan bahsedecek zannettim.

akinoo

Kayalıklar Bakiresi tablosu Mona Lisa'dan çok daha güzel ama her daim Mona Lisa ön planda ilginç.

mnyksvsc

Hem sağ hem de sol elini rahatlıkla kullanabiliyorsa solak olmaz ambidexter olur :)

dnz-krg

solaklar zaten her iki elini de kullanabilme yeteneğine sahiptir. yani biraz çalışırlarsa kolayca bir elle yazıp bir elle resim çizebilirler. ha sonuç neye benzer bilemem:)))))

nasiracansev

sol göz bebeğindede başkasının imzası var

kdr.ucarr

Vede üstdüzey masondu. discovery veya natgeo da izlemiştim.

Görüş Bildir