Tarihi Bir An! Dünyanın Sadece Kadınlardan Oluşan İlk Uzay Yürüyüşü Gerçekleşti

-

Tarihte ilk kez sadece kadınlardan oluşan bir takımla uzay yürüyüşü gerçekleştirildi!

Kaynak: https://twentytwowords.com/the-first-eve...

Uzayla ilgili gizemler insanlık için her zaman merak konusu olmuştur.

Ancak son birkaç 10 yılda gerçekleşen gelişmelerle birlikte güneş sistemimiz ve Dünyamızın dışında neler olduğuna dair oldukça iyi bilgiler edindik.

1961 yılında uzaya ilk defa astronot gönderildi.

Sovyetler Birliği pilotu Yuri Gagarin Vostok 1 uzay aracıyla dünya yörüngesindeki turunu tamamladı ve uzaya çıkan ilk insan olarak tarihe geçti.

İnsanlığın uzay macerası bu sayede başlamış oldu ve zaman geçtikçe daha çok astronot gönderildi.

Yuri'nin izinden 7 Amerikalı astronot daha 59'da başlayan Merkür Projesi'ni 63 yılına kadar başarıyla tamamladı.

NASA daha sonra Uluslararası Uzay İstasyonu'nu inşa etti.

NASA'nın projelerini gerçekleştirmek üzere adeta insanlığın uzaydaki haline geldi bu uzay istasyonu.

NASA her yıl uzay yürüyüşleri organize etmeye başladı.

Astronotların uzay Araçlarından çıkıp uzayda yaptığı yürüyüşlerle birlikte meraklar gittikçe giderilmeye, gizem perdeleri bir bir kaldırılmaya başlandı.

Uzay yürüyüşlerini gerçekleştiren astronotların ve uzaya gönderilen takımların çoğunlukla erkeklerden oluşması ise yadsınamaz bir gerçek.

Bu yolculuğun erkeklere daha uygun olduğu düşünülmüştü.

Sistem ona göre şekillendirilmiş ve erkek astronotlar tarafından test edilmişti.

Her şeye rağmen uzaya çıkan ilk Amerikalı kadın astronot Sally Ride bir ilki başarmıştı.

Şimdiye kadar ise sadece 15 kadın uzay yürüyüşlerine katılmıştır.

Kozmonot ve astronotlar tarafından gerçekleştirilen 200 uzay yürüyüşünde bu kadınlara ise her zaman erkekler eşlik etmiştir.

Ancak bu durum değişmek üzere...

NASA tamamı kadınlardan oluşan bir takımla bir uzay yürüyüşü planladı. Daha önce yapılması planlansa da yaşanan birtakım aksaklıklardan dolayı yürüyüş ertelendi.

Ve büyük gün geldi!

ABD'li astronotlar Christina Koch ve Jessica Meir ilk sadece kadınlardan oluşan uzay yürüyüşünü gerçekleştirdi.

Bu anlar NASA'nın resmi Twitter hesabından canlı yayınlandı.

Bu adım astronot olma hayali kuran birçok genç kıza da umut oldu!

twitter.com

Umuyoruz ki bu eşitlik devam eder! Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
veterinerci

Keşke bu tür şeyler haber niteliği taşımasa. Bilim yapıldığı müddetçe kadın erkek farketmese.

asli-gece

şimdi 90 km'den sonrası sıkıntı olmasa tamam da, bacılarımız uzaya çıkarken ya mahremleri ile veya onlardan yazılı izin alarak filan şaapmazlarsauzaydan sonra gideceği yer dooooğru cehennem olur (!) o düşündürdü beni...

arsenic

Yaa degil mi? Elin insanlari nelerle ugraşıyor bizde ki yobaz pislikler hala mağra devri zihniyetleriyle rahat rahat üstelikte medyadan insanlara seslenebiliyor. Her konuda fikir beyan eden malum yönetimden kimse “aga sen ne diyon?” demiyor. Niye? Çünkü işlerine geliyor.

asli-gece

kalbim kanıyor. "baba" diyoruz "abi" diyoruz "kardeşim" diyoruz "eşim" diyoruz; en yakınımız biliyoruz,seviyoruz, yar ediniyoruz... ne yazık ki çoğunun gözünde "kaburga kemiğiyiz"... daha da acısı bu zihniyeti gönülden destekleyen kadınların olması. bu aşağılık cinsiyetçilerin her biri bir daha dünyaya gelirlerse kadın olarak üstelik de arabistan gibi bir ülkede kadın olarak dünyaya gelsinler. VE tam da kendileri kadınlara nasıl muamele yaptılarsa, "kadın" diyince nasıl algıladılarsa öyle muamele görsün öyle algılansın, yaşattıklarını yaşasınlar. canan dağdeviren gibi kıvanç duyduğumuz ahlakı güzel zihni aydın bilgisi engin insanlar bizde binde bir çıkıyor;çünkü biz hala 90 km kafasındayız...

basar-demirsoy

Ben bu tür hamleleri çok yanlış buluyorum. Bu insanlar bilim yapıyorlar, "sadece kadın ya da erkek olması bu iş için herhangi bir avantaj ya da dezavantaj yaratmıyorsa, neden bu çalışmalar için en yetkinler seçilmiyor?" sorusu bir tek benim mi aklıma geliyor? O zaman devamını da getirelim, "sadece zencilerden oluşan uzay yürüyüşü ekibi", "sadece görme engellilerden oluşan uzay yürüyüşü ekibi" filan diye devam edelim. Ekibin görevi bitirebilmesi elzemdir, bunu yapmak için penise ya da beyaz tene ya da boyunda taşınan bir haça vs. ihtiyaç olmadığını göstermek için başkalarının hakkını yemek saçmalık.

arsenic

Kadınları daha çok hayata, bilime, teknolojiye katmak için olabilir mesela?

basar-demirsoy

Şöyle bir durum var yalnız, akademisyen kadınlar toplam akademisyenlerin %56'sını oluşturuyor dünyada. Ben araştırma görevlisiyken 5 kişilik ekipteki tek erkektim mesela. Yine bırak uzay yürüyüşünü, ISS'i tüm görev süresinde idare edebilecek tümüyle kadınlardan oluşan bir ekip de şu anda kurulabilecek durumda NASA'da. Mesele gelip çatıyor "amaç bilime katkıda bulunmak mı, sosyal farkındalık yaratmak mı" sorusuna. Dediğim gibi eğer sosyal sorumluluksa, gelecek sene tümüyle Müslüman kadınlardan oluşan bir ekip yapsın uzay yürüyüşü, sonra veganlar yapsın, sonra görme engelliler vs diye gitsin bu iş. Amaç bilimse, kimse kusura bakmasın yine kendimden örnek vereceğim, yayınladığımız makalelerben olmasaydım en az bir kaç yıl daha yayınlanmayacaktı "tümüyle kadınlardan kurulu bir ekip istiyoruz" denseydi.

basar-demirsoy

Bir de merak ediyorum, kendinizi başarılı ya da eşit hissediyor musunuz sosyal farkındalık amacı olmayan bir organizasyonda birileri erkek olduğu için elenip de yerine bir kadın seçildiğinde? Kadınların şimdiye dek yaşadığı sıkıntılar bu değil mi? Eşim makine mühendisi, ben ise biyologum bu arada, çok iyi biliyorum toplumun cinsiyetlere atfettiği görevleri. Eşitlik istiyorsanız bakın kozmonotlara, 80'lere kadar pek çok kadın uzaya çıktı, araştırmalar yaptı, ancak hiçbiri böyle haber olmadı. Zaten böyle şeylerin haber olmaması gerekiyor gerçekten bir eşitlik düşünülüyorsa.

arsenic

Haklısınız. Pozitif ayrımcılık adına kesinlikle haksızlık yapılmamalı. Bu o zaman liyakatsizlik oluyor, adam kayırma oluyor. Benim ablam da bilim insanı o da çok fedakarlık yaptı ama söylediklerinizi düşününce, hakedene hakkı verilmeli.

nestathechopper2

evet ama bu eylemin tam da kendisi sosyal farkındalık yaratmak üzerine gerçekleşiyor; kadınların da uzaya çıktığı vurgulanarak yalnızca küçük erkek çocuklarının değil, örnekte görüldüğü üzere küçük kız çocuklarının da büyüyünce astronot olmak, uzaya çıkmak gibi hedefler koymaları amaçlanıyor. siz de takdir edersiniz ki çocuklara büyüyünce ne olacaksın dendiğinde "itfaiyeci, astronot vs" olmak isteyen hep erkek çocuklarıyken, "öğretmen, hemşire vs" hep kız çocuklarından geliyor ve yıkılmak istenen aslında biraz bu :)

basar-demirsoy

Ya yıkılmak istenen şeyin farkındayım, bunu sürekli vurgulamanıza gerek yok. Ancak bu olayı daha da saçma bir noktaya taşıyor. Zira kadınlara futbol oynayabildiklerini göstermek için Dünya kupası'nda başlama vuruşunu kadınlara yaptırmak gibi birşey; halbuki zaten kadınlar dünya kupası da var, ve erkek egemen bir spora göre oldukça ciddi izlenirlik oranları da var. Ve böyle şeyler çok sakil durmakta. Şu anda ISS'te bulunan 6 kişiden ikisi kadın. Ve ben hiç tümüyle erkek bir ekip görmedim takip ettiğim süre boyunca. siz de takip edebilirsiniz. Demem o ki bu gibi girişimler çok saçma ve itici olmakta.

basar-demirsoy

Son olarak sorum, bilime bilimsel kurumlara neden sosyal farkındalık yüklenir? Sizce yüklenmeli mi? Bunun sınırı hangi farkındalığa kadar çekilmeli? Mesela Challenger'ı hatırlıyor musunuz? Bir ilkokul öğretmenini göndermeye çalıştılar uzaya, sorun ondan kaynaklanmasa da, kadın öğrencilerinin gözleri önünde patladı ve atmosfere karıştı. Değiyor mu? Dediğim gibi istenirse ISS'e 40 kadın dolduracak yeterlilikte Dünya, hatta yer ekibi de tümüyle kadın yapılabilir. Sorun şu, bu bir anlam ifade ediyor mu sıradan insanlar için? Benim eşimin çok sağlam iki diploması da fayda etmiyor mesela, şantiyeye almıyorlar hala, bunun değişmesi için kız çocuklarını yüreklendirmek değil, işvereni yüreklendirmek gerekmez mi?

Görüş Bildir