Tarihe Bakış Açısı: ‘Dünyanın Yedi Harikası’ndan Biri Olan Artemis Tapınağı ‘Bataklığı’ Andırıyor

 > -
Abone ol

Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olan Efes Artemis Tapınağı bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle bataklığa döndü. 2015 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren ve yakın zamana kadar her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Selçuk'taki tapınak arazisinde yağmur suları kazı çukurlarını doldurdu...

Her yıl iki milyonu aşkın turistin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti 2015 yılında UNESCO  'Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmişti.

Efes de Artık 'Dünya Kültür Mirası' - onedio.com
Efes de Artık 'Dünya Kültür Mirası' - onedio.com

Haber, dönemin Kültür Bakanı Çelik tarafından Twitter'dan duyurulmuştu

Efes Antik Kenti içinde bulunan Artemis Tapınağı'nın mevcut durumu ise tarihi yaşatma noktasında bir bakış açısının yansıması haline dönmüş gibi.

M.Ö. 560-550 yıllarında yaptırılan tapınak, kaderine terk edildi

Hürriyet’ten Ömer Erbil’in haberine göre Lydia Kralı Kroisos tarafından M.Ö. 560-550 yıllarında yaptırılan tapınak, kaderine terk edildi.

Tapınak alanının girişine konulan güvenlik panolarında ‘Yasaklanmış bölgelere girmeyiniz’, ‘Eserlerin üzerlerine çıkmayınız’, ‘Eserleri çizmeyiniz’, ‘Herhangi bir parça almayınız’ ve ‘Elektrik kablolarına dokunmayın’ uyarıları yer alıyor. Ancak kuralları denetleyecek bir görevli yok.

Yeni projeyi bekleyen durumu Bakanlık yetkililerini de 'rahatsız' ediyormuş

Mevcut durumun kendilerini de çok rahatsız ettiğini anlatan yetkililer Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile önce tapınak etrafının çevre düzenlemesinin yapılacağını, tabandan gelen suyu kontrol altına alacaklarını, gezi güzergahı oluşturulacağını, ziyaretçilerin bilgilendirilmesi amacıyla tapınağın maketinin görülebilir bir noktaya yerleştirileceğini söylüyor.

Girişteki panoda ziyaretçilere şu uyarılar yapılıyor:

  • Yasaklanmış bölgelere girmeyiniz. (Yasaklanmış bölge yok)

  • Eserlerin üzerlerine çıkmayınız. (Engel olacak görevli yok)

  • Eserleri çizmeyiniz. (Denetleyecek görevli yok)

  • Herhangi bir parça almayınız. (Kontrol yapacak kamera da görevli de yok)

  • Elektrik kablolarına dokunmayın. (Kabloların başında uyarı yok)

Tapınağın bulunduğu arazi Avusturya adına 1893 yılında kazılara başlayan Viyana Üniversitesi’nden Prof. Dr. Otto Bendorf’un varislerine ait

Osmanlı döneminde Bendorf’a bağışlanan araziler içinde yer alan Artemis Tapınağı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı kullanım hakkına sahip.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir