Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihe Adını Kanla Yazan Josef Stalin Hakkında Muhtemelen Hiç Duymadığınız 14 Bilgi

-

Sovyet liderinin hayatı her açıdan 20. yüzyıla damga vurdu denebilir. Onun hakkında bilinenler bir kenara, belki de hiç duymadığınız bilgileri derledik.

1. Rus değildi.

Stalin sanılanın aksine Rus değil, köyde büyümüş bir Gürcü çocuğuydu. Asıl adı da Yosif Vissariyonoviç Çugaşvili'dir.

2. Zorlu bir çocukluk geçirmişti.

Yaşıtlarına oranla ufak tefek olan Stalin'in oldukça zor bir çocukluk geçirdiği söylenir. 7 yaşındayken geçirdiği çiçek hastalığı yüzünden ve kolunda kalıcı izler oluşmuştur. Bu yüzden çevresi tarafından sıkça dışlandığı söylenir.

3. Oğlu, Nazilere esir düşmüştü.

Oğlu Yakov Nazi güçleri tarafından ele geçirildiğinde, büyük bir fidye operasyonuyla Stalin'in elinin zayıflatılacağı düşünülmüştü. 

Fakat Stalin fidye anlaşmasını hiç düşünmeden reddetmiş ve öz oğlu söz konusuyken dahi "Bir onbaşı yalnızca bir başka onbaşıyla takas edilir." sözünü kullanmıştır.

Böylece Yakov, Nazilerin elinde can vermiştir.

4. 20 milyona yakın insanın ölümüne sebep olmuştur.

Önemli bir Sovyet araştırmasının ortaya koyduğu biçimde, 20 milyona yakın insanın ölümüne sebep olduğu söylenir.

Kaynak

5. Soyadı, "Çeliğin oğlu" anlamına gelir.

Ne isim ama...

6. İnsan-maymun kırması bir tür oluşturmak istediği söylenir.

Bir Sovyet gazetesine verdiği demeçte "Yeni ve yenilemez bir insan örneği istiyorum. Acıyı hissetmeyen, yediği yemekten bağımsız olarak hep güçlü kalan türden..." sözlerini sarfettiği söylenir. 

Aynı şekilde Sovyet politbürosundaki bilimden sorumlu görevlilerin gündemi bir süreliğine bu olmuştur.

7. Maymun demişken...

Maymunlar Cehennemi: Maymunların Yüklelişi filmini izlediyseniz Koba'yı hatırlarsınız. İnsanlardan aşırı derecede nefret eden bu vahşi hayvan ismini Stalin'e borçludur.  Zira Stalin'in gençlik yıllarındaki lakabı Koba'dır.

8. Savaşta kendi birlikleri adına gaddar kararlar almaktan çekinmemiştir.

Büyük düşman birliklerini durdurmak için askerlerine yerlerini korumalarını söylemiş, geri çekilen askerlere ateş açılmasını emretmiştir.

Kaynak

9. SSCB galibiyetinin en önemli faktörü sayılan adamı savaş bitince sürgüne göndermiştir.

Hiç muharebe kaybetmeyen bir askeri deha olan Mareşal Jukov'un sürgün sebebini anlamak zor değil. Stalin onun bir halk kahramanı haline gelip yerine geçmesinden korkuyordu.

10. Eğer Hitler intihar etmeseydi, Stalin'in onu bir kafese koyup bütün Avrupa'yı gezdireceği rivayet edilir.

Hitler, Rus birlikleri Berlin'e girince sığınağında karısıyla birlikte intihar etmişti.

11. Gençliğinde dini eğitim almış, papaz olarak yetiştirilmiştir.

İktidara geldikten sonra ise binlerce papazı öldürtmüştür.

Kaynak

12. 162 cm boyuyla kısa sayılabilecek bir siyasi figürdü.

Postdam konferansında bir araya geldiği ABD başkanı Truman'ın, daha sonra ondan "Bücür şeytan" olarak bahsettiği söylenir.

13. Çalışma kamplarında 1 milyona yakın vatandaşının ölümüne sebep olmuştur.

Rejim düşmanı olarak gördüğü her vatandaşı tereddütsüz mahkum bırakabildiği Gulag'larda 1 milyona yakın vatandaşı zor şartlar altında çalışarak can vermiştir.

Kaynak

14. Stalin başa geçtiğinde, Lenin ölüm döşeğindeydi...

Lenin vasiyetinde Stalin'e güvenmediğini açıkça ifade etmiş ve "Yoldaş Stalin önemli bir güç elde etti. Fakat bu gücü düzgün biçimde kullanabileceğinden emin değilim." demiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baran-alpago1

eğer stalinin 1936 yılında askeri ordusunun berbatlığını görseydiniz yaptıkları hiçbirşey boyle kısa bilgilere le bilgi biriktirmeyin araştırın kuranda yazıyor bir yerde edindiniz bilgiyi araştırın doğru olduğuna ikna olduğunuz zaman o bilgiye doğru diyin benim düşüncem internette yazanlara inanmayın gidin bu kişilerin yazdıkları kitaplara bakın çünkü internette hep koministler kötülenir amerika türkiyeye fabrika kurup türk ekonomisi düşürüp kendi ekonomisini yükseltince birşey yok rusya yapınca ruslar emperalist oluyor burak özer doğru söylüüor stalin zamanında modern moskova projesi yapılmış ve bu proje şuan bile rusyanın işine yarıyor şuan rusya nın %57si stalinin bu projesinden dolayı kominist onetim istiyor bazı cahiller diecek ki sscb niye yıkıldı gennadi zamnında tüfek ekmekten fazladı çünkü natodan korkuyolardı stalin zamanında sscbden korkutları için ekonomi silah üstüne değil modernleşme üstüne kuruldu bakın abd bile yalta konferansı saatini rus saatine göre düzenledi düşünün

burak-ozer1

Adam ya yemin ediyorum adam, STALIN! Adamın arkasından konuşmayın la sizi çakma Kruşçev'ler

Gizli Kullanıcı

Adam olduğunu nerden biliyon? Türkiye topraklarına göz dikmiş delinin neresi adam? 20 milyondan insanın ölümüne sebep olmasımı adam? Ana dili yasaklaması mı adam? Dinleri yasaklaması mı adam? Hiç yoktan sürgün etmesi mi adam? Sadece Rus olmayanlara yaptığı açlık mı adam? Gitlere bide faşist derlerle ya, işte bu murdal adam Faşistir.

Gizli Kullanıcı

Sovyyetler Birliğinde yaşayanlar Stalin rejiminin en kötü dönem olduğunu söyler, Sovyetler Birliğinde iyi yaşanmaya Stalinin ölümünden sonra oldu. Şuan Stalin rejimi ile Kuzey Kore aynıdır.

burak-ozer1

Böyle ABD, AB vari konuşmanız insan çıldırtıyor. Bu bilgileri nereden öğrendiniz devletin dağıttığı kitaplardan mı? Stalin ve Brejnev dönemi SSCB'nin en parlak yıllarıdır -ki şu an hayran kalınan Moskova şehri ve alt yapısı, savaş sonrası kısa sürede kalkınma, süper güç olmak Stalin döneminde yapılmış ve gerçekleşmiştir. Yine aynı şekilde özellikle zamanın ilerlemesi ile Brejnev döneminde okuma-yazma, yaşam, refah konusu da kat kat artmıştır. Oraya göz dikti, burayı istedi, onu yasakladı, bunu ilan etti vs. ADAM ülkesini birliği güçlendirmiş, dünyaya korku salmış, siz de aranızda Ertuğrulculuk oynayın! Öldüğünde milyonlarca SSCB vatandaşı Moskova'ya akın etmiş uzun süre gözyaşı dökmüş. Yapılan anketin birinde Rus halkı için hâlâ önemli bir şahsiyet! KONU KİLİT!

ismail-oguzhan-altiok

Gerizekalısın? Her rus vatandaşı Stalin döneminin en iyi dönem olduğunu söyler. Zira o dönemde Lenin'in hazırladığı 5 Yıllık kalkınma planları ortaya konmuş, sanayi %200 den fazla gelişmiştir. Ayrıca 1936'da Yüksek Sovyet'de kabul edilen anayasa, dünyadaki 'işçi ve vatandaş haklarını devlet garantisine alan ilk anayasa' olarak bilinir. Stalin 20 milyon kişiyi, ayrıca kendi halkını ölmemiştir. Yoldaşın 27 milyyon çocuğu(800.000'i kadın) Alman Orospusu Hitlere karşı BÜYÜK VATANSEVERLİK SAVAŞInda kendini feda etmiştir. Tek başarın facebookda wikipediada sikim sonik sayfaları takip edip ayrıca AB, ABD haberlerini izleyip kapitalist propagandaya alet olup burada konuşmak. YALLAH GULAGA SENİ KAPİTALİST KÖPEK!

aerdi-gulci1

Dili, Dini, Irkı, Rengi ayırt etmeksizin insanları ölümüne neden olacak en ağır şekilde çalıştırıp cani bir şekilde yaşama haklarını elinden alıp katletmek sana göre adamlık buysa o zaman haklısın Stalin adamdı. Ve unutma hiç bir zaman savaşın kazananı olmaz. Sadece milyonlarca ölen insan olur ve sırf şans eseri savaş görmediğin için kendini büyük görme. Git biraz Schindler'in Listesi, Pyianist, Er Ryan Kurtarmak filmlerini izle belki ne demek istediğimi birazcıkda olsa anlayabilir belkide savaşın içindeki acıyı hissedebilirsinde kimbilir. Hoşçakal.

can-avsar1

Stalin adamdır 2.Dünya Savaşı onun bu katı kararları ile kazanıldı bence ayrıca Gulaglarda normal halktan insanları çalıştırmıyordu Gulag'a siyasi suçlular gidiyordu o öldürdüğü insanlarda hepsi Almanların önde gittiği zamanlarda SS'lere katılan insanlar şu anda Kars'ta Iğdır'da bulunan bir çok Azeri vatan hainliği yapıp SS'lere katılmış sonra buralara kaçmıştır

korsakov

Enteresan... Demek ineğinin sütünden peynir yapıp sattığı için tırnakları sökülüp, "Anti-Sovyet aktivite" suçuyla GULAG'a yollanan adam siyasi suçlu oluyor. Hele bir de Iğdır ve Kars'tan "bir çok Azeri", SS lejyonuna katılmak için Aras'ı geçip, 1000 km yürüdükten sonra en yakın Alman birliğine teslim olup, "Merhaba, biz gerizekalıyız. Nereye adımızı yazıyoruz?" demiş. Bir ara gel de, Azerileri güldür biraz.

lomenn

Ahıskalılara yaptığı zulmü ;her gece tekrardan yaşayan ve ağayan babaanem hatrına ölesiye nefret ediyorum, yattığın yer cehennem olsun gaddar herif!!!

ismail-oguzhan-altiok

Ataların, Kafkasyada oluşturulan Anti-Sovyet ve Alman kontrolünde olan SS Lejyonları katıldı, ekmek yediği ülkeye ihanet etti. Burada boş yapma.

sqeratarr467

hassiktir git lan ordan orospu çocuğu ekmek yediği ülkeymiş O TOPRAKLAR RUS İŞGALİNE KADAR TÜRK'LERİNDİ ŞEREFSİZ STALİN'İN ŞEREFSİZ DÖLLERİ

efkan-sagiroglu

Bence stalin sevilmeyecekse şu yüzden sevilmemeli almanlar rusyaya geçtiği zaman ismet inönüye gece haber veriliyor inönü haberi aldıktan sonra iyi olmuş diyor rusların yaptıklarını oda doğru bulmuyor bide onlar girmese biz giricez dolayısıyla rahatlıyor ve hatta zeybek oynuyor kahkahalar atıyor sonra almanya rusyaya girdiğinde jukov hiç muharebe kaybetmeyen adam bundan dolayı stalini suçluyordu senin yüzünden oldu diye çünkü stalin tüm tank komutanlarını öldürmüştü ordu zayıftı savaştan sonra kızılmeydanda jukov beyaz atla orayı gezip halkı selamlıyor stalin deliriyor ama bişey diyemiyordu tabi adam savaş kahramanı sscbyi kazanmıştı sonuçta ama buna rağmen adamı sürgün etmişti yani şunu söylemeye çalışıyorum stalin hiçbir zaman ülkesini düşünmedi düşünseydi gürcistanın lideri olurdu kendi ülkesini düşünmeyen bir adam kendisi olmayan bir ülkeyide düşünmez eğer halk leninin sözlerine kulak verseydi bunlar yaşanmazdı jukov sayesinde zafer kazandı ama buna rağmen gitti sürgün etti.

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriDiyetİntiharMaymunSSCBSavaş
Görüş Bildir