Tarihe Adını Kanla Yazan Josef Stalin Hakkında Muhtemelen Hiç Duymadığınız 14 Bilgi

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Sovyet liderinin hayatı her açıdan 20. yüzyıla damga vurdu denebilir. Onun hakkında bilinenler bir kenara, belki de hiç duymadığınız bilgileri derledik.

1. Rus değildi.

Stalin sanılanın aksine Rus değil, köyde büyümüş bir Gürcü çocuğuydu. Asıl adı da Yosif Vissariyonoviç Çugaşvili'dir.

2. Zorlu bir çocukluk geçirmişti.

Yaşıtlarına oranla ufak tefek olan Stalin'in oldukça zor bir çocukluk geçirdiği söylenir. 7 yaşındayken geçirdiği çiçek hastalığı yüzünden ve kolunda kalıcı izler oluşmuştur. Bu yüzden çevresi tarafından sıkça dışlandığı söylenir.

3. Oğlu, Nazilere esir düşmüştü.

Oğlu Yakov Nazi güçleri tarafından ele geçirildiğinde, büyük bir fidye operasyonuyla Stalin'in elinin zayıflatılacağı düşünülmüştü. 

Fakat Stalin fidye anlaşmasını hiç düşünmeden reddetmiş ve öz oğlu söz konusuyken dahi "Bir onbaşı yalnızca bir başka onbaşıyla takas edilir." sözünü kullanmıştır.

Böylece Yakov, Nazilerin elinde can vermiştir.

4. 20 milyona yakın insanın ölümüne sebep olmuştur.

Önemli bir Sovyet araştırmasının ortaya koyduğu biçimde, 20 milyona yakın insanın ölümüne sebep olduğu söylenir.

Kaynak

5. Soyadı, "Çeliğin oğlu" anlamına gelir.

Ne isim ama...

6. İnsan-maymun kırması bir tür oluşturmak istediği söylenir.

Bir Sovyet gazetesine verdiği demeçte "Yeni ve yenilemez bir insan örneği istiyorum. Acıyı hissetmeyen, yediği yemekten bağımsız olarak hep güçlü kalan türden..." sözlerini sarfettiği söylenir. 

Aynı şekilde Sovyet politbürosundaki bilimden sorumlu görevlilerin gündemi bir süreliğine bu olmuştur.

7. Maymun demişken...

Maymunlar Cehennemi: Maymunların Yüklelişi filmini izlediyseniz Koba'yı hatırlarsınız. İnsanlardan aşırı derecede nefret eden bu vahşi hayvan ismini Stalin'e borçludur.  Zira Stalin'in gençlik yıllarındaki lakabı Koba'dır.

8. Savaşta kendi birlikleri adına gaddar kararlar almaktan çekinmemiştir.

Büyük düşman birliklerini durdurmak için askerlerine yerlerini korumalarını söylemiş, geri çekilen askerlere ateş açılmasını emretmiştir.

Kaynak

9. SSCB galibiyetinin en önemli faktörü sayılan adamı savaş bitince sürgüne göndermiştir.

Hiç muharebe kaybetmeyen bir askeri deha olan Mareşal Jukov'un sürgün sebebini anlamak zor değil. Stalin onun bir halk kahramanı haline gelip yerine geçmesinden korkuyordu.

10. Eğer Hitler intihar etmeseydi, Stalin'in onu bir kafese koyup bütün Avrupa'yı gezdireceği rivayet edilir.

Hitler, Rus birlikleri Berlin'e girince sığınağında karısıyla birlikte intihar etmişti.

11. Gençliğinde dini eğitim almış, papaz olarak yetiştirilmiştir.

İktidara geldikten sonra ise binlerce papazı öldürtmüştür.

Kaynak

12. 162 cm boyuyla kısa sayılabilecek bir siyasi figürdü.

Postdam konferansında bir araya geldiği ABD başkanı Truman'ın, daha sonra ondan "Bücür şeytan" olarak bahsettiği söylenir.

13. Çalışma kamplarında 1 milyona yakın vatandaşının ölümüne sebep olmuştur.

Rejim düşmanı olarak gördüğü her vatandaşı tereddütsüz mahkum bırakabildiği Gulag'larda 1 milyona yakın vatandaşı zor şartlar altında çalışarak can vermiştir.

Kaynak

14. Stalin başa geçtiğinde, Lenin ölüm döşeğindeydi...

Lenin vasiyetinde Stalin'e güvenmediğini açıkça ifade etmiş ve "Yoldaş Stalin önemli bir güç elde etti. Fakat bu gücü düzgün biçimde kullanabileceğinden emin değilim." demiştir.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burak-ozer1

Adam ya yemin ediyorum adam, STALIN! Adamın arkasından konuşmayın la sizi çakma Kruşçev'ler

Gizli Kullanıcı

Adam olduğunu nerden biliyon? Türkiye topraklarına göz dikmiş delinin neresi adam? 20 milyondan insanın ölümüne sebep olmasımı adam? Ana dili yasaklaması mı adam? Dinleri yasaklaması mı adam? Hiç yoktan sürgün etmesi mi adam? Sadece Rus olmayanlara yaptığı açlık mı adam? Gitlere bide faşist derlerle ya, işte bu murdal adam Faşistir.

Gizli Kullanıcı

Sovyyetler Birliğinde yaşayanlar Stalin rejiminin en kötü dönem olduğunu söyler, Sovyetler Birliğinde iyi yaşanmaya Stalinin ölümünden sonra oldu. Şuan Stalin rejimi ile Kuzey Kore aynıdır.

burak-ozer1

Böyle ABD, AB vari konuşmanız insan çıldırtıyor. Bu bilgileri nereden öğrendiniz devletin dağıttığı kitaplardan mı? Stalin ve Brejnev dönemi SSCB'nin en parlak yıllarıdır -ki şu an hayran kalınan Moskova şehri ve alt yapısı, savaş sonrası kısa sürede kalkınma, süper güç olmak Stalin döneminde yapılmış ve gerçekleşmiştir. Yine aynı şekilde özellikle zamanın ilerlemesi ile Brejnev döneminde okuma-yazma, yaşam, refah konusu da kat kat artmıştır. Oraya göz dikti, burayı istedi, onu yasakladı, bunu ilan etti vs. ADAM ülkesini birliği güçlendirmiş, dünyaya korku salmış, siz de aranızda Ertuğrulculuk oynayın! Öldüğünde milyonlarca SSCB vatandaşı Moskova'ya akın etmiş uzun süre gözyaşı dökmüş. Yapılan anketin birinde Rus halkı için hâlâ önemli bir şahsiyet! KONU KİLİT!

can-avsar1

Stalin adamdır 2.Dünya Savaşı onun bu katı kararları ile kazanıldı bence ayrıca Gulaglarda normal halktan insanları çalıştırmıyordu Gulag'a siyasi suçlular gidiyordu o öldürdüğü insanlarda hepsi Almanların önde gittiği zamanlarda SS'lere katılan insanlar şu anda Kars'ta Iğdır'da bulunan bir çok Azeri vatan hainliği yapıp SS'lere katılmış sonra buralara kaçmıştır

korsakov

Enteresan... Demek ineğinin sütünden peynir yapıp sattığı için tırnakları sökülüp, "Anti-Sovyet aktivite" suçuyla GULAG'a yollanan adam siyasi suçlu oluyor. Hele bir de Iğdır ve Kars'tan "bir çok Azeri", SS lejyonuna katılmak için Aras'ı geçip, 1000 km yürüdükten sonra en yakın Alman birliğine teslim olup, "Merhaba, biz gerizekalıyız. Nereye adımızı yazıyoruz?" demiş. Bir ara gel de, Azerileri güldür biraz.

lomenn

Ahıskalılara yaptığı zulmü ;her gece tekrardan yaşayan ve ağayan babaanem hatrına ölesiye nefret ediyorum, yattığın yer cehennem olsun gaddar herif!!!

efkan-sagiroglu

Bence stalin sevilmeyecekse şu yüzden sevilmemeli almanlar rusyaya geçtiği zaman ismet inönüye gece haber veriliyor inönü haberi aldıktan sonra iyi olmuş diyor rusların yaptıklarını oda doğru bulmuyor bide onlar girmese biz giricez dolayısıyla rahatlıyor ve hatta zeybek oynuyor kahkahalar atıyor sonra almanya rusyaya girdiğinde jukov hiç muharebe kaybetmeyen adam bundan dolayı stalini suçluyordu senin yüzünden oldu diye çünkü stalin tüm tank komutanlarını öldürmüştü ordu zayıftı savaştan sonra kızılmeydanda jukov beyaz atla orayı gezip halkı selamlıyor stalin deliriyor ama bişey diyemiyordu tabi adam savaş kahramanı sscbyi kazanmıştı sonuçta ama buna rağmen adamı sürgün etmişti yani şunu söylemeye çalışıyorum stalin hiçbir zaman ülkesini düşünmedi düşünseydi gürcistanın lideri olurdu kendi ülkesini düşünmeyen bir adam kendisi olmayan bir ülkeyide düşünmez eğer halk leninin sözlerine kulak verseydi bunlar yaşanmazdı jukov sayesinde zafer kazandı ama buna rağmen gitti sürgün etti.

taylan-okur

Stalin'in yaptıklarını aranızda bir ideoloji olarak anlatabilecek var mı?

fethullah-dalkilic

İdeoloji ? ideoloji olojik olarak Faşizme karşı savaşıp yenmiştir! Tüm ideolojiye sahip metin bireyin toplumda özgürce yaşamasını, egemenliği kayıtsız şartsız millete vermektir bi anlamda. Demokrasi halktan egemenlik alabilir. Kendi diktatörünü seçmek özgürlük filan olamaz. Planlı ekonomi nedir? Özellikleri nedir? Planlı ekonomi işsizliği kaldırmayı amaçlar. Bir an için bunun olabildiğini varsayalım, yani kapitalist sistemin varlığını koruduğu koşullarda işsizliğin en aza indirilebileceğini varsayalım. Ancak herhalde hiçbir kapitalistin işsizliğin tamamen ortadan kaldırılmasına, iş piyasasına baskı yaparak ucuz işgücü sağlayan işsiz yedek işgücü ordusunun lağvedilmesine onay vereceğini düşünmüyorsunuzdur. Halkın ihtiyaçlarının karşılanması adına kârını azaltarak kendi kendisini zarara uğratması yönündeki uygulamaları hiçbir kapitaliste yaptıramazsınız. Kapitalistlerden kurtulmadan, üretim araçlarındaki özel mülkiyeti kaldırmadan planlı bir ekonominin kurulabilmesi imkansızdır.

Gizli Kullanıcı

20 milyondan insanın ölümüne sebep olması? Ana dili yasaklaması? Dinleri yasaklaması? Hiç yoktan sürgün etmesi? Sadece Rus olmayanlara yaptığı açlık getirmesi? Gitlere bide faşist derlerle ya, işte bu daha Faşistir.

Gizli Kullanıcı

Sovyyetler Birliğinde yaşayanlar Stalin rejiminin en kötü dönem olduğunu söyler, Sovyetler Birliğinde iyi yaşanmaya Stalinin ölümünden sonra oldu. Şuan Stalin rejimi ile Kuzey Kore aynıdır.

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriDiyetİntiharMaymunSSCBSavaş
Görüş Bildir