Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihe Adını Kanla Yazan Josef Stalin Hakkında Muhtemelen Hiç Duymadığınız 14 Bilgi

-
Abone ol

Sovyet liderinin hayatı her açıdan 20. yüzyıla damga vurdu denebilir. Onun hakkında bilinenler bir kenara, belki de hiç duymadığınız bilgileri derledik.

1. Rus değildi.

Stalin sanılanın aksine Rus değil, köyde büyümüş bir Gürcü çocuğuydu. Asıl adı da Yosif Vissariyonoviç Çugaşvili'dir.

2. Zorlu bir çocukluk geçirmişti.

Yaşıtlarına oranla ufak tefek olan Stalin'in oldukça zor bir çocukluk geçirdiği söylenir. 7 yaşındayken geçirdiği çiçek hastalığı yüzünden ve kolunda kalıcı izler oluşmuştur. Bu yüzden çevresi tarafından sıkça dışlandığı söylenir.

3. Oğlu, Nazilere esir düşmüştü.

Oğlu Yakov Nazi güçleri tarafından ele geçirildiğinde, büyük bir fidye operasyonuyla Stalin'in elinin zayıflatılacağı düşünülmüştü. 

Fakat Stalin fidye anlaşmasını hiç düşünmeden reddetmiş ve öz oğlu söz konusuyken dahi "Bir onbaşı yalnızca bir başka onbaşıyla takas edilir." sözünü kullanmıştır.

Böylece Yakov, Nazilerin elinde can vermiştir.

4. 20 milyona yakın insanın ölümüne sebep olmuştur.

Önemli bir Sovyet araştırmasının ortaya koyduğu biçimde, 20 milyona yakın insanın ölümüne sebep olduğu söylenir.

Kaynak

5. Soyadı, "Çeliğin oğlu" anlamına gelir.

Ne isim ama...

6. İnsan-maymun kırması bir tür oluşturmak istediği söylenir.

Bir Sovyet gazetesine verdiği demeçte "Yeni ve yenilemez bir insan örneği istiyorum. Acıyı hissetmeyen, yediği yemekten bağımsız olarak hep güçlü kalan türden..." sözlerini sarfettiği söylenir. 

Aynı şekilde Sovyet politbürosundaki bilimden sorumlu görevlilerin gündemi bir süreliğine bu olmuştur.

7. Maymun demişken...

Maymunlar Cehennemi: Maymunların Yüklelişi filmini izlediyseniz Koba'yı hatırlarsınız. İnsanlardan aşırı derecede nefret eden bu vahşi hayvan ismini Stalin'e borçludur.  Zira Stalin'in gençlik yıllarındaki lakabı Koba'dır.

8. Savaşta kendi birlikleri adına gaddar kararlar almaktan çekinmemiştir.

Büyük düşman birliklerini durdurmak için askerlerine yerlerini korumalarını söylemiş, geri çekilen askerlere ateş açılmasını emretmiştir.

Kaynak

9. SSCB galibiyetinin en önemli faktörü sayılan adamı savaş bitince sürgüne göndermiştir.

Hiç muharebe kaybetmeyen bir askeri deha olan Mareşal Jukov'un sürgün sebebini anlamak zor değil. Stalin onun bir halk kahramanı haline gelip yerine geçmesinden korkuyordu.

10. Eğer Hitler intihar etmeseydi, Stalin'in onu bir kafese koyup bütün Avrupa'yı gezdireceği rivayet edilir.

Hitler, Rus birlikleri Berlin'e girince sığınağında karısıyla birlikte intihar etmişti.

11. Gençliğinde dini eğitim almış, papaz olarak yetiştirilmiştir.

İktidara geldikten sonra ise binlerce papazı öldürtmüştür.

Kaynak

12. 162 cm boyuyla kısa sayılabilecek bir siyasi figürdü.

Postdam konferansında bir araya geldiği ABD başkanı Truman'ın, daha sonra ondan "Bücür şeytan" olarak bahsettiği söylenir.

13. Çalışma kamplarında 1 milyona yakın vatandaşının ölümüne sebep olmuştur.

Rejim düşmanı olarak gördüğü her vatandaşı tereddütsüz mahkum bırakabildiği Gulag'larda 1 milyona yakın vatandaşı zor şartlar altında çalışarak can vermiştir.

Kaynak

14. Stalin başa geçtiğinde, Lenin ölüm döşeğindeydi...

Lenin vasiyetinde Stalin'e güvenmediğini açıkça ifade etmiş ve "Yoldaş Stalin önemli bir güç elde etti. Fakat bu gücü düzgün biçimde kullanabileceğinden emin değilim." demiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nurettin-dogru

Amerika Avrupa'ya çıkarma yapana kadar neredeydi. Amerikanın Rusyaya ne kadar yardım ettiğini iyice okuyun. Amerika devreye girmeden önce Stalin Hitlerle anlaşmıştı. Eğer Hitler anlaşmayı bozup Rusya 'ya saldırmasaydı Polonyayı ikiye bölüp yarısını Rusya Yarısını da Hitler almış olacaktı.

sina-varsak

1938 Münih ihanetini ve Nazilere verilen miilyonlarca dolar ABD yardımını öğren

emre-toluc

Yorumlarda iki taraf da tartışma hâlinde. Kimisi de gerçekle ilgisi olmayan bu böyle paylaşımlar için teşekkürler bilgileniyoruz sayenizde demiş. bir diğeri çıkmış Amerika'nın propaganda filmlerini izlemeyi tavsiye etmiş. Bunlar acı şeyler. Stalin proletarya için büyük bir savaş vermiştir. Sürgüne gönderilenler ya da öldürülenlerin çoğu rejim karşıtı kapitalistlerdi. Onlar ki bir kısmı köy ağalarıydı ve halkı devrim güçlerine karşı örgütlüyorlardı bir kısmı eski sermayedarlardı. İşçi sınıfına ve köylüye kanunlarda ilk defa büyük haklar veren kişinin karşısında kimler olur? Onu kimler manipüle etmeye çalışır? Bunları düşünün. Aydınlatıcı olması açısından aşağı linkini bırakacağım makaleyi okuyun derim. Böyle önemli tartışmalar Onedio gibi sığ yerlerden öğrenilmez.

emre-toluc

Sovyetler birligi hakkinda en çok soylenen yalanlar ve gercekler-mario sousa Adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

serhat-topkaya1

bence stalin tam bir orspu çocugydu

deniz.kocaboga

Stalin 1922'de patates toplayıcısı olarak aldığı bir ülkeyi öldüğü 1953 yılında dünyanın en büyük sanayi ülkesine çevirmiş, bütün gücüyle saldıran Nazi savaş makinesine karşı savaştan zaferle çıkarmış, ülkedeki bütün zengin patron sınıfının kıçına tekmeyi basmış ve kapitalist, emperyalist ülkelerinin gece rüyalarına giren bir ülke haline getirmiş büyük bir liderdir. Stalin'li SSCB'nin kaderi yıkılmak değildi. "Bu nedenle Yosif Visaryanoviç, hâlâ "son kadehlerin şerefine kalktığı bir lider" olmayı beceriyor..."

deniz.kocaboga

Cahil cüheyla birinin kulaktan bilgilerle derlemiş olduğu zırva bir yayın olmuş. Çomarların "camiyi ahıra çevirdiler" yalanı Stalin için söylenen maymun insan projesinden çok daha mantıklı bir yalandır. Kimse kusura bakmasın Stalin dünyayı Hitler belasından kurtamış olan ordunun lideridir. Adıyla sanıyla dünyayı kurtarmış bir liderdir. Bütün bu yalan itibarsızlaşma kampanyalarının sebebi bellidir. Bugün kapitalizm yine krizlerle boğuşmakta, insanlığa hiç bir umut verememektedir. Bundan dolayı kendisinin tek alternatifi olan Sosyalizm'i itibarsızlaştırmak istemektedir. Stalin dönemini yaşayan bütün dünya halklarının Stalin'e saygısı sonsuzdur. Bugün sabah akşam Stalin'e bok atan haberlerin temel kaynağı olan o Amerikan medyası 3 defa Stalin'i Time'sın kapağına almış ve yılın adamı seçmiştir.

fierce

Yukarıda yazılan şeylerin çoğu kaynaklı bilgiler nasıl olur da ''cahil cüheyla birinin kulaktan bilgilerle derlemiş olduğu zırva bir yayın olmuş.'' diyebilirsin? maymun insan paylaşımı çok komik olmuş evet ama Mareşal Georgi Jukov sürgün yemedi mi yani ? kendisine karşı olan herkesi gulag'lara gönderen bir lider seni de acaba gönderseydi bu kadar iyi düşünür müydün? sanmıyorum. 91'de Rusya'dan ayrılan ülkelerden herhangi bir tanesine gidip stalin'i sorduğunda senin gibi güzel mi konuşurlar acaba yoksa adını dahi andığında sana nefretle mi bakarlar ?kapitalizm karşıtı bir kişi olabilirsin ama inandığın tercihleri de bu kadar kusursuzmuş gibi göstermekten vazgeçmelisin.

osman-akkose

kaynakta amerikan business yani burjuva gazeteleri :D her kaynak zaten doğrudur

Görüş Bildir