Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık'tan Osmanlı Devleti Hakkında Duyunca Çok Şaşıracağınız 11 Bilgi

-

Tarihçilerin kutbu olarak bilinen Halil İnalcık, Osmanlı Devleti hakkında onlarca kitap ve makale yazdı. Türk tarih yazımında çok önemli bir isim olan Halil İnalcık'tan bazıları her zaman tartışılan bazılarını ilk kez duyacağınız 11 bilgiyi kaynaklarıyla derledik.

1. Osmanlı Devleti, 1299 değil 1302 yılında kurulmuştur.

Kaynak

2. ‘Osmanlı İmparatorluğu’ uydurma bir laftır. Osmanlı kendine imparatorluk demedi, ‘Devlet-i Aliye-yi Osmaniye’ dedi.

Kaynak

3. Bektaşiliğin öncüllerinden Baba İlyas, Osman Gazi'nin kayınpederi Şeyh Edebali ve Hacı Bektaş Veli, Vefai tarikati mensuplarıydı.

Kaynak

4. Osmanlı'da asiler şeyhülislamdan fetva almadıkça isyanı sürdüremezdi.

Kaynak

5. Fatih Sultan Mehmet'in hocası Akşemseddin kısmen Gök-Tanrıcıdır (Şamanisttir.)

Kaynak

6. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'un fethinden sonraki yağmayı görünce ağladı.

Kaynak

7. Osmanlı 1532'de Almanya'ya akıncı kuvvetleri gönderdi. O zaman Almanlar Türklerin gelişini haber vermek için çan çalardılar. Alman literatüründe buna Türk Çanı denir.

Kaynak

8. Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye öğüt niteliğinde bir vasiyeti yok!

Kaynak

9. Osmanlılar, Kayı Boyu'ndan değildir!

Kaynak

10. Osmanlı, Timur'a karşı Anadolu'daki hakimiyetini ve meşruiyetini sağlamak için uydurma seceresini Oğuz Han'a kadar dayamıştır. Osmanlı Oğuz Türkmendir fakat seceresi sonradan uydurulmuştur.

Kaynak

11. Osmanlı Sarayında bazı padişahlar içki içerdi.

Kaynak

Tablo:  Son Halife Abdülmecid'e ait Avluda Kadınlar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baybarss

laik ve dinsizlerin hocası tatar yahudisi halil inalcıkın ölmeden önce attığı iftiralardır bak inalcık senin böyle iftiralar atman osmanlının dinsizleri hoplattığı gerçeğini değiştirmez neyin intikamını almaya çalışıyorsun sen kimsin inalcık amerikanın maaşlı hocası çakma kutub inalcık Ehli sünnetin şanlı devleti osmanlı ve ehli sünnetin kılıcı olan yeniçerilere DİNİ ÇIKARLARINA GÖRE DEĞİŞTİREN kızılbaşlara yalakalık yapmak için iftira edemezsin

ahmet-aykut-aslan

Kardeş ALLAH şifa versin de sen fazla konuşma istersen okuduğun 2 gazete sayfası ile. Adam senin benim yaşı kadar kitap okudu Akedemik yazı yazdı.

ahmet-aykut-aslan

Fahri doktoraları 1986 Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul 1987 Atina Üniversitesi, Atina 1992 Selçuk Üniversitesi, Konya 1993 Hebrew University of Jerusalem, Kudüs 1993 University of Bucharest, Bükreş 1995 Uludağ Üniversitesi, Bursa 1986 Chicago Üniversitesi Emeritus Profesörlük[7]

ahmet-aykut-aslan

Adamın En önemLİ eserlerini yazayım dedim sınırı aştım

suicidal_batter

tartışılır..

berkeemrasln

Halil İnalcık bu bilgiler yanlış demiyor bence daha doğrusu budur diyor

keyserszee

OSMANLI KAYI BOYUNDAN DEĞİLSE AKP İYİ PARTİYİ KAPATMAK İÇİN DAHA NE BEKLİYOR. EYYY KAYI BOYU LOBİSİİİ.

ercy

Halil İnalcık diyorsa asla boş konuşmaz! Her bir söylediğini araştırmalarına dayandırır ve kaynaklarla destekler. Mekanı cennet olsun!

Görüş Bildir