Tamamen Yanlış Anlıyor Olabileceğiniz 25 Evcil Hayvan Davranışı

1.8bPAYLAŞIM

Aynı evi paylaştığımız, çocuğumuz gibi sevdiğimiz minnak dostlarımızın bizim aklımızdan geçenleri anladıkları çok bilindik bir gerçek.

Peki ya biz onları anlayabiliyor muyuz? Anladığımızı mı sanıyoruz?

Evcil hayvanlarımızı en sık yanlış anlıyor olabileceğimiz 25 durumu size Cracked'ten derledik.

Kaynak: http://www.cracked.com/photoplasty_2092_...

1. "Ben sevgimi köpeğime bakışlarımla da anlatırım!" mı diyorsunuz?

Yanılıyor olabilirsiniz. Köpekler birbirlerinin gözlerinin içine direkt olarak bakmazlar, çünkü bunu bir tehdit olarak algılarlar. Aynı şey insanlar için de geçerli.

2. "Kediler ne kadar da temiz hayvanlar ya, devamlı yalanıp temizleniyorlar!"

Hayır temizlenmeye çalışmıyorlar, sizin kokunuzu üstlerinden atmaya çalışıyorlar. Kediler kokuya çok duyarlı hayvanlardır, belli kokuları çok uzak mesafelerden alabilirler. Fakat kendi kokularını eşyaların veya sizin üstünüze bırakmayı sevseler de kendi tüylerinde kalan kokulardan pek hoşlanmazlar.

3. "Bebişimin uykusu geldi, bak nasıl da esniyor!"

Evet köpekler uykuları geldiği zaman esneyebilir, hatta siz esnediğiniz zaman bile esneyebilir. Ama genellikle köpekler esneme hareketini gergin oldukları zaman sakinleşmek ve rahatlamaya çalışmak için kullanır.

4. "Şuna bak nasıl da mırıl mırıl, minnoş!"

Kediler genellikle mutlu olduklarında mırıltılar çıkartsalar bile aynı sesi stres altındayken veya korkmuşken de çıkartabilirler. Kediler bu ses titreşimleri sayesinde kaslarını gevşetip, nefes almalarını kolaylaştırabiliyor ve ağrı veya acıyı dindirebiliyorlar. Aynı şey kediyi onda kucağında tutan kişi için de geçerli ve tüm bunlar bilim insanları tarafından kanıtlanmış durumda.

5. "Kuyruk sallayan köpek mutludur!"

Aslında tam olarak o kadar basit değil. Köpeğinizin kuyruğunun pozisyonu da çok önemli. Kuyruk yatık ya da dik mi duruyor, kıvrık mı, hızlı mı sallanıyor veya yavaş mı? Bunların tamamı köpeğin ruh haliyle ilgili bir çok ipucu veriyor.

6. "Kedim bana avını hediye ediyor!"

Aslında kedinizi size avlanmayı öğretmeye çalışıyor. Kediler yetenekli birer avcıdır ve sizin avlanmadığınzı fark ettikleri için aynı yavrularına olduğu gibi size de avlanmayı öğretmeye çalışırlar.

7. "Nasıl da tatlış gülümsüyor!"

Mutlu bir köpek ağzını hafif açar, kulakları ve gözleri rahat bir görünümdedir. Fakat gülümser gibi görünen bir köpek ısırmaya hazırlık yapıyor olabilir, bir köpeğin diş göstermesi demek sizi ısırmayla tehdit ediyor demek olabilir.

8. "Uzun uzun bağırıp miyavlayan kedime kızmadan edemiyorum."

Eğer bir kedinin tıbbi bir sorunu yoksa veya kızgınlık döneminde değilse; miyavlıyor olması bir şey istiyor olduğu ve bu istediğini daha önce miyavlayarak elde etmiş olmasıdır. Sabırlı olup ne istiyorsa ona ancak bağırmayı bıraktığı zaman vermelisiniz.

9. "Köpeğim beni görünce çok seviniyor, heyecan yapıp yere çiş yapıyor!"

Eğer köpeğiniz zaman zaman sizi görünce çişini yapıyorsa bu size itaat ettiğini ve submisif davrandığını gösterir. Eğer bu hareketi yüzünden ona bağırırsanız daha da korkup yapmaya devam edebilir. Böyle bir şey yaptığı zaman göz temasından kaçınıp onunla birlikte oturmanız gerekiyor.

10. "Kedim bana gıcık oluyor, hep eşyalarıma çiş yapıyor!"

Kediler bu hareketi genellikle sizi sevdikleri için ve kokularınızın birbirine karışmasından çekinmedikleri için yaparlar.

11. "Köpeğim çok sevgi dolu, beni öpücüklerle sırılsıklam yapıyor."

Yavru köpekler acıktıkları zaman annelerini yalayıp ona haber verirler. Yetişkin köpeklerde ise yalama bir itaat etme göstergesidir. Vahşi hayatta köpek sürüsünün daha kuvvetsiz üyeleri alfa erkeği yalayarak ona saygı duyup ondan korktuklarını belli ederler.

12. "Gelip mırıl mırıl ayaklarıma dolanıyor, sevgi yumağım işte!"

Kediniz aslında bu davranışıyla 'senin sahibin benim' mesajını vermek istiyor. Üzerinize kokusunu sindirerek yerini işaretliyor ve ayrıca bu kokuyla diğer kedilere de mesaj gönderebiliyor. Yani bir bakıma kedinizi için ayaklı bir Tinder gibisiniz.

13. "Çok heyecanlı bir köpek, her yürüyüşe çıktığımızda böyle çekiştiriyor!"

Aslında köpeğiniz heyecanlı değil, kafası karışık. Köpeğin tasmayla yürümenin ne olduğunu iyice öğrenmesi gerekir, yani bir yürüyüş sırasında siz nerede duracaksınız ve o nerede duracak gibi. Tasmayı çekip ona karşı gelmek sadece daha fazla çekmesine sebep olur.

14. "Gözlerinin içine bakıp kedime seni seviyorum diyorum."

Köpeklerin aksine kedilerle bir iletişim kurmak istiyorsanız daha çok gözlerine bakmanız gerek. Tıpkı kedilerin yaptığı gibi sakin bir yüz ifadesiyle ona uzun uzun bakıp yavaşça gözlerinizi kapatıp açarsanız ona güvendiğinizi anlatmış olursunuz. Eğer doğru yaptıysanız size aynı ifadeyle aynı bakışı yapacaktır.

15. "Başka köpekleri sevmeye hiç gelmiyor."

Evet doğru, köpeğiniz sizi kıskanır. Bilim adamları bir araştırmada; iki köpeğe aynı anda komutlar verip birini ödüllendirip diğerini ödüllendirmemişler. Ödül almayan köpek bir süre sonra komutları yerine getirmeyi bırakmış. Bu bir kıskançlık ve eşitsizliğe duyulan rahatsızlık ifadesi.

16. "Kedim kakasının üzerine örtmüyor, tam bir tembel teneke."

Normal şartlar altına kediler tuvalet alışkanlıklarına çok özen gösterirler. Eğer kediniz kumuna yaptığı kakasını örtmüyor veya kumun dışına yapıyorsa, bu başka kedilere verdiği bir alan savunma mesajıdır.

17. "Köpeğime şöyle sımsıkı sarılıyorum, ohh miss!"

Köpeğiniz muhtemelen bundan nefret ediyor. Bir köpek davranışı uzmanının çalışmasına göre, köpekler birisi onlara sarıldığı zaman stresli ve gergin hissediyor. Köpekler bu durumda kendilerini koruyamayacak veya o durumdan kaçamayacak gibi hissettikleri için korkuyor. Sarılmak yerine köpeğinizi elle sevmeyi tercih edin.

18. "Kedim tam bir psikopat, deli gibi tıssslıyor!"

Aslında bir bakıma doğru ama kediniz sinirlenmekten daha çok sizi korkutmak için tıss sesi çıkartır.

19. "Köpeğim sürekli parkta kaka yiyor, iğrenç ya!"

Bu yalnızca bir içgüdü aslında. Doğada vahşi hayvanlar köpeklerin kakalarını koklayıp onları buldukları için genellikle böyle bir temizlik yapmak zorundadırlar. Örneğin anne köpekler bu yüzden yavrularının dışkılarını yer. 

Bu davranışının bir başka sebebi de kuşkusuz can sıkıntısı olabilir.

20. "Kedim çok agresif devamlı tüylerini kabartıyor."

Bu daha çok bir korku, telaş ve mutsuzluk ifadesidir. Kendini olduğundan daha büyük göstererek olası bir saldırıdan korunmaya çalışıyor.

21. "Yine gitti birinin poposunu kokluyor!"

Evet bir bakıma öyle ama bu aslında basit bir tanışmadan çok daha fazla bilgi edinilen bir davranış. Köpekler aslında anal bezeleri kokluyor ve bu kokudan birbirlerinin ne cins olduklarını, sağlıklarını, neler yediklerini ve ruh hallerini anlayabiliyorlar.

22. "Kedim göbeğini açıyor, seversem kesin ısıracak!"

Kedi sahibi bir çok kişinin başına gelmiştir, size kocaman gögeğini açan kedinizi seversiniz ve sizi ısırır veya tırmalar. Aslında kediler bu hareketle gel göbeğimle oyna demekten öte 'sana güveniyorum' demek istiyorlar.

23. "Sus artık!"

Köpeğiniz havlıyorsa ona sus dediğiniz zaman sizinle birlikte havladığını düşünebilir. Yani eğer heyecandan veya korkudan havlıyorsa onu daha da beter yapmış olabilirsiniz. Bunun yerine bir oyunla dikkatini dağıtmaya çalışın veya yalnızca komut verildiği zaman havlayabileceğini öğretin.

24. "Köpeğim devamlı masada yiyecek bekliyor, bıktım artık."

Aslında köpeğinizin masada sizden yemek beklemesi size güveniyor olduğu anlamına gelebilir. Bilim insanları bir deneyde; masaya iki tabak yemek koydular ve bir insan gelip bir tabaktan biraz yemek yedi. Daha sonra köpeğin masaya gelmesine izin verildiğinde köpek yalnızca insanın yemiş olduğu tabaktan yedi

25. "Otur, yaramaz kız, ne yaptın sen?"

Evcil hayvanınızı cezalandırmak ona sadece sizin acımasız birisi olduğunuz mesajını verir. Hayvanlar çoğu zaman onlara verdiğiniz ceza ile kötü davranışları arasındaki balantıyı kuramazlar. Bu sebeple onlara ceza vermektense iyi davranışlarını ödüllendirmek ve doğru yönlendirmek her zaman daha çok işe yarayacaktır.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hastalik-hastasi

£14 cok dogru valla

ufuk-sefil

14. "Gözlerinin içine bakıp kedime seni seviyorum diyorum." bir çok defa denemişimdir sonuç aynı donuk bir bakış :) ama olsun ben seviyorum .)

Gizli Kullanıcı

Sonuçta hayvan bu insan dilinden ne bilsin :D

ayna-efendi

insan gibi ses çıkaran kedilerin durumu nedir peki?

Gizli Kullanıcı

Kanka kediyi bilmem ama ülkede çok insan taklidi yapan hayvan var :P

bayan.sa.18

kedim istediğini elde etmeden susmuyorsa ne yapacağım hiç sıkılmadan 45 dk miyavlamıştı bi keresinde :D

erlik

17 yalan. Benim oğlanlar kafayı koltuk altına sokmak olsun, bacakların altına girmek olsun, sarılmak olsun her nevi sarılma eylemi için çıldırıyor. Bu arada Bir köpek kuyruğunun sivri kısmı size dönük şekilde sallanıyor ve havlıyorsa, sakın gevrek gevrek gülerek "ehehhe nede güzel şeysin demeyin" o kuyruk size yönlendirilmiş bir lazer güdümü, o dişleride atşelnemk üzere açılmış füze rampaları olarak düşünebilirsiniz. Göz temesını kesin, sakince uzaklaşın. Ha dersiniz ki yok ben göz teması kurarım, gevrek gevrek gülerim. O zaman geçmiş olsun. Köpek seni uyardı :D

Görüş Bildir