Tam Olarak Anlamayanlar İçin 11 Maddeyle Cinsiyetçilik Nedir?

-

Cinsiyetçilik, son zamanlarda sık sık duymaya başladığımız bir kavram. Duyduğu bu kavramın tam olarak neyi ifade ettiğini bilmeyenler için ufak, özet niyetinde birkaç cinsiyetçilik tanımı ve örneği derledik. Umarız ufak da olsa zihinlerinizde bir aydınlanma yaratır.

1. Cinsiyetçilik en basit haliyle, bir cinsiyetin diğerinden üstün olduğunu savunan görüş ve ideolojidir.

Bunu görüş ya da ideoloji olarak kabul etmemeniz sizin cinsiyetçi olmadığınız anlamına gelmiyor. Kadını erkekle eşit gördüğünüzü ifade etseniz bile pratikte bunu sağlayamıyorsanız "cinsiyetçi değilim" demeniz anlamsız olacaktır.

2. Bir cinsiyeti "kötü, eksik, kusurlu ve yetersiz" olarak tanımladığınızda cinsiyetçilik sınırlarının içine girmiş olursunuz.

"Kadınlar düşük zekalıdır, hassastır." gibi ifadeler cinsiyetçidir.

3. Negatif değilmiş gibi görünen "kadınlar korunması gereken naif yaratıklardır" gibi bakış açıları da doğrudan cinsiyetçilik olarak tanımlanır.

Burada başka bir cinsiyete nazaran, kadın cinsiyetinin tümüne atfedilen genelleme, onu zayıf görmekten başka bir şeye işaret etmez.

4. Cinsiyetçilik, sadece kadın/erkek cinsiyetleri ile sınırlı değildir; heteroseksüellerin eşcinsellere karşı üstün oldukları düşüncesi de cinsiyetçiliktir.

Homofobi gibi eşcinsellik karşıtlığını tanımlayan kavramlar cinsiyetçilikle iç içe olan eğilimlerdir.

5. Cinsiyetçiliğin temelleri ailede atılır. Kültürel mirasın bir parçasıdır. Kız çocuklarının erkek çocuklar karşısındaki azaltılmış değeri cinsel ayrımcılığın ailede başladığının en büyük kanıtıdır.

Erkek kardeşleri ile aynı haklara sahip olmadan yetişen birçok kız çocuğu iyi eğitim alamamakta, oturmuş cinsiyetçi algı yüzünden yaşamının birçok alanında kişisel hak ve özgürlüklerinden mahrum kalmakta, mücadelesiz ve pasif bir hayat sürdürmektedir.

6. Cinsel ilişkiyi vurgulayan, barındıran hatta ima eden küfürlerin hepsi cinsiyetçidir ve cinsiyetçiliğin yeniden üretilmesine zemin hazırlamaktadır.

Kadınlara çok değer verdiğinizi söyleyip içinde kadın cinsel organlarının olduğu küfürleri, erkeklere dahi etseniz, kadının değersizleşmesine katkıda bulunan bir cinsiyetçi olmaya devam edersiniz. Bir tecavüzcüye savurduğunuz "bunları sikeceksin" gibi cezalandırma "temennileri" dahi kadın kimliğine vurulan başka bir darbedir ve kötülüğü ve suçu arttırmaktan başka bir işe yaramamaktadır.

7. Karşı tarafı aşağılamak için onu aşağılanan cinsel kimlik olarak itham etmek cinsiyetçiliğin dibidir. "Etek giydirmek", "karı gibi" benzeri "aşağılamalar" da buna örnektir.

Futbol taraftarlarının rakip takım formalarını kadın mankenlere giydirmesi, "temsili" kuklalara etek giydirilmesi, kadın ya da eşcinsel imalarının yapılması cinsiyetçiliktir. "Benim de annem bir kadın" malumatfuruşçuluğu ardına gizlenmeye çalışılan "savunma" cinsiyetçiliğinizi örtmez, örtemez. Aksine, sağlamasını yapar.

8. Atasözlerinin arasında da cinsiyetçi olanlar sıkça görülür. Bunların eskilerden miras kalmış olması, daha değerli oldukları anlamına gelmez.

Bırakınız kullanmayı, herhangi bir metinde bile rastlandığında insanda ürperti yaratan, içinde kadına ayrı, erkeğe ayrı nefret ve aşağılama barındıran bu metinlerin günlük dilden mümkün olduğu kadar uzak tutulması gerekmektedir. Cinsleri aşağılama üzerine kurulu olan bu metinler cinsiyetçiliği normalleştirmektedir.

9. Cinsiyetçi, genellemeler ve tanımlarla, bireyi sadece cinsel kimliği üzerinden yargılamaya eğilimlidir.

"Kadınlar parayı çok sever", "erkekler gücü sever", "erkek adam yapmaz", "kadınlar birbirini çekemez" gibi genellemeler cinsiyetçilik barındırır. Bireysel kimliklerin cinsiyetçi ön yargılarla yaftalanması anlamına da gelen bu genellemeler cinsiyet eşitsizliğini ve ayrımcılığını besleyen bir başka eğilimdir.

10. İnsan türünü, temel olarak üstün görülen cinsel kimlik üzerinden tanımlamak, cinsiyetçiliktir.

İnsanoğlu, bilim adamı, adam(iyi doğru) gibi, iş adamı, balık adam, adam akıllı gibi ibareler cinsiyetçi toplumun ürettiği ve sürdürdüğü kullanımlardır. İnsanı, önce erkek olarak anlatan tüm bu ifadeler, cinsiyetçiliği besleyen kavramlardır.

11. Özetle, cinsiyet içermeyen küfür etmenin yolunu bulun, cinsiyetler üzerinden genelleme yapmayın ve lütfen cinsleri aşağılayan deyimler ve atasözlerini kullanmayın.

Her bir kullanımınızla karşı olduğunuz tüm o istismarlara, cinsel ayrımcılıklara ve cinsel eşitsizliklere destek oluyorsunuz. Önce içinizi sonra da ağzınızı temizlemeniz dileğiyle.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

amk salağı üç beş tane götün faturasını tüm erkeklere kesmek nasıl bir salaklık adam gibi yaz ananı sikeyim senin bana küfür ettirdin anadolu çomarıyla beni aynı kefeye koyuyor göt lalesi kadına şiddete sonuna kadar karşıyım erkek kadın herkes eşit hepsi aynı bok amk orada burada hümanist ayağına yatmayı biliyorsunuz amk cahil köpekleri deveye diken insana siken yaranırmış

mehpae

bu nasıl bi öfkedirr:)))

vasfiye-sezer

feministiz sorun ne yani bu olaya bile cinsiyetçi yaklaşıyorsunuz yazıklar olsun ...

logicaldoor

Boş işler bunlar. Doğada eşitlik diye bir kavram yoktur. İki şeyi eşitlerseniz ikisini de yok edersiniz. Doğa denge üzerine kuruludur. Her ne kadar insan çok da doğal bir canlı olmasa da, dengeye ihtiyacı diğer canlılar kadardır. Burada yorum yazanların ya da genelde konuşanların tamamı, AMK yerine GTK dese dünya daha güzel bir yere dönüşmez. Yüzyıllar önce dünyada kadın egemen toplumlar varken durum daha farklıydı. Belki bir kaç yüzyıl sonra yine o günlere dönülecek. Küfürün hiçbir türlüsünü sevmem/kullanmam ama madem kadını objeleştiren küfürleri sevmiyorsunuz, erkeği objeleştiren küfürler üretip kullanın. Bu konu ne zaman tartışılsa eşitlik konusu bir noktaya geldiğinde eşitliği isteyenler "o kadar da değil" der. %99 eşitlik olur mu? Olmaz! O zaman başa dönüyoruz...

dddrmr_h

Söylediğin çok saçma. Erkekleri de objeleştirmek yerine direkt kadınları objeleştirmekten vazgeçmek daha mantıklı değil mi?

logicaldoor

Objelere de ihtiyacımız var...

dddrmr_h

Oldukça acınası...

dddrmr_h

Objeler objedir ve insanlar da insan. Çok basit değil mi? Objeleri insanlaştırmak, insanları objeleştirmek falan ne kadar doğru?

logicaldoor

Buradaki "objeleştirme" kelime anlamıyla kullanılmıyor yalnız. Simgesel anlamda kullanılıyor. İçinde insan olan hiçbir olgu/olay/ortam basit olamaz. Basit şeylerin içinde de insan yoktur. Soyut ve somut düşünme yapımızla alakalı bir durum bu. Galerilerden birindeki "Daha önce hiç kimse boş bir odada bulunmadı" ifadesi gibi...

dddrmr_h

Kadını objeleştirme dediğimiz şey kesinlikle kelime anlamına göre.

mssylvia

Çok güzel noktalara değinilmiş. Bunları anlayabilecek duyarlılıkta kaç insan var ülkemizde. "Özellikle küfürlerin bir çoğu içeriğinde amacından fazlasıyla aşırı olarak koca bir nüfusu aşağılıyor. Çok alışkın olduğumuzdan farkına bile varmıyoruz. "küfür"e bakarsak, "Böyle arabanın ben ta A. K." Şimdi düşünürsek arabaya hakaret etmek için aşağılayıcı ve iğrenç bir eylem seçmiş olmamız gerekir. Demek ki derinlerde insanın eşiyle yapacağı bu eylemi açıkça aşağılayıcı ve iğrenç buluyor bu küfürü kullananlar. Nüfusun yarısını açıkça aşağılayan bir hareket nüfusun tümünü olumsuz etkiler. okuyanlar muhtemelen ufacık detaylara takılmış, yok doğrucu vs. diyecek ve ya öyle yorum yazacak. Şunu söylemem gerekir, ufacık detaylar sayesinde savaşlar kazanılır, ameliyatlar başarılı geçer, hayatlar kurtulur. Ufacık sorunlar büyür ve yayılırsa vahim olur." demişti Oğuz adlı bir arkadaşım. Tamamen aynı şey.

foreverfreedom

Sakin olun lan , kime ne anlatma derdindesiniz..

Başlıklar

BilimEşcinselfutbolkadınlar
Görüş Bildir