Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tam Anlamıyla Bir Plaza Çalışanı Olmak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

 > 
466PAYLAŞIM
Tam Anlamıyla Bir Plaza Çalışanı Olmak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

Plaza çalışanı olmak zor bir iş. Öyle içinden geldiğin gibi yaşayamazsın, yapmak zorunda olduğun kurallar var. Özellikle yeni mezun arkadaşlarımıza sesleniyoruz ki, kurumsal bir firmaya kapak atarlarsa yabancılık çekmesinler.

1. Plaza jargonunu su gibi konuşun.

Arkadaşlar iş hayatında win & win bir felsefe benimsiyorsanız, mutlaka çalıştığınız şirketle bir emotional band'iniz olacak. Tüm projelere focuslanmak zorundasınız. Şayet projenizin deadline'ı yaklaşıyorsa, hemen schedule'ınızı paylaşın ve projede tecrübeli arkadaşlarınızla meeting set'leyip onlarıda task'a assign edin.

2. Pazartesi'den nefret edin.

Hani pazartesi, sizin için öyle kötü bir gün değildir mesela. Aksine çok seviyor da olabilirsiniz. Ama kurumsal bir firmaya girmek istiyorsanız, bugünden nefret etmeniz gerekiyor. Her pazartesi oyuncağı elinden alınmış çocuk gibi davranmanız gerekiyor. Sosyal medya paylaşımları gösteriyor ki bu madde must değil ama nice to have.

3. Masanızda illa kahve bardağı olsun.

Bugüne kadar o altın günü senin, bu aile ziyareti benim dedin gezdin durdun. Türk kahvesini, az şekerli içtin, çok şekerli içtin, olmadı orta içtin. Ama artık bu alışkanlıklarından kurtulman lazım. Artık latte'ler, mocha'lar, espresso'lar havada uçuşması lazım, şayet masanda kahve fincanı yoksa, sen daha uyanmamışsın demektir. Olur da hani Türk kahvesi ister misin ? nasıl olsun ? diye soran olursa, kararında iste, orada kavram karmaşası çıksın.

Not: "Kararında" az şeker ile orta şeker arasında ki türk kahvesidir.

4. Linkedin hesabınızın olması lazım.

Ne öyle facebook, twitter falan. Sen artık plaza çalışanısın, plaza. Senin linkedin hesabının olması lazım. Tamam bazı art director'lar falan var onlar, başka mecralarda da sen onlara özenme sevgili plaza çalışanı.

5. Civardaki özel burgerleri keşfedin.

Öğle yemeği plaza çalışanları için gurmelik vakti. Sen sen ol, işe girmeden önce civarda ki burgercileri bir gez. Avm hamburgerlerini kastetmiyorum, böyle tostçu kıvamında salaş burgerciler vardır kesin piyasada, git oradan bir burger ye beğenmezsen bile öve öve bitireme.

6. Şirketler yarışıyor aktivitelerine katılın.

Şirket çalışanlarını yönlendir, ayy burda bir bowling organizasyonu var çok eğleniyoruz falan de ki, insanlar senin çok aktif biri olduğunu düşünsün. Şirketlerin yarıştığı aktivitelere yönlen, her olayda bir selfie çek, paylaş instagram'da, bak en gözde nasıl sen oluyorsun.

7. Revizyon istenildiğinde satış ekibini sahaya çağırın.

Bir projeye başladın, ve projenin olmazsa olmazı, can damarı, revizyonlar. Eğer satış ekibi yapamayacağınız bir şey söylemişse artık günah sizden gitmiş demektir, fairplay'lik de bir yere kadar. Onları böyle ilginç plaza çalışanı aktivitelerine yönlendirin, paintball'a çağırın, hırsınız geçmediyse rus ruletine davet edin.

8. İş bitim saatine bir dakika kala start pozisyonunuzu alın.

Diyelim ki iş saatiniz 17:30'da bitiyor. 17:29'da Usein Bolt gibi start pozisyonunu alın ve konsantre olun. Yapabilirsiniz, gerekirse 15 kat merdivenleri asansör bile kullanmadan inebilirsiniz. O binadan ilk sizin çıkmanız lazım. Metrobüse binen teyzeler gibi davranın.

9. E-mail atarken "ekte gönderiyorum" diyin, göndermeyin.

Artık kurumsal mail kullanıyorsunuz. Bilmem ne hanım merhaba, diye maile giriş yapın. Sonra karşı tarafın saatlerdir beklediği dosyayı, "ekte gönderiyorum" deyip göndermeyin, çok zevkli oluyor. Bu aşamaya geldiyseniz, artık tam anlamıyla bir plaza çalışanı ünvanına yakınsınız. Bu arada mail atarken CC'leri unutmayın. Ne kadar CC o kadar kariyer.

10. Klima için savaşın.

Ve artık tam anlamıyla iş hayatında bir profesyonelsiniz. Klima ayarı her ofisin birincil sorunudur. Çok soğuk yada çok sıcak. Unutmayın bu işin ortası yok, tarafınızı seçin ve savaşmaya hazır olun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
daghantanyeri

super saptamalar! hayatimizi esir alan plazalar, plazalarimiz...

Gizli Kullanıcı

2-5-8-9 Tam anlamıyla olmasada kendimde ışık görüyorum :)

douchebek

klima konusunda daima bayanlar kazanıyor hava 500 derece olsa bile "üşüyorum ben " dedimi bitiyor :D servis varsa servisin kalkışına 5 dakika önceden çıkacaksın adettendir.

Gizli Kullanıcı

Hafiften bi taşak?

Görüş Bildir