Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tabular Yıkılıyor! Doğru Olduğunu Düşündüğünüz 17 Yaygın İnanışı Bir Bir Düzeltiyoruz

-

Birçoğumuz tarafından kabul görmüş bu görüşlerin açığa çıkarılan asıl verilerini öğrendikten sonra epey şaşıracaksınız🤔

Kaynak: http://www.cracked.com/pictofacts-794-19...

1. Şeker ve çikolata tüketen insanların daha kilolu olmasını bekleriz, değil mi?

Şaşırtıcı ama hayır. Yapılan bir araştırmaya göre şekerlemeyle arası iyi insanların daha az kiloya, daha küçük bel çevresine ve hatta daha az vücut kitle endeksine sahip olduğu görülmüş. Olay tamamen aldığımız ve yaktığımız kalori.

2. Silah sayısındaki artışın daha fazla ya da az cinayet işlenmesine mi yol açtığını düşünmüştünüz?

Böyle bir orantının gerçekte var olmadığı 173 ülkeyi kapsayan bir araştırma sonucu ortaya çıkmış. Katilleri tetikleyenin çok daha farklı faktörler olduğu gözlenmiş.

3. Meksikalıların ABD'ye göç oranında ciddi bir artış yok.

Tam aksine, Meksikalı göçmen sayısı 1990'lardan bu yana en düşük seviyesindeymiş. Hatta 2000 senesinden beri geri dönenlerin sayısı daha fazlaymış.

4. Eşcinsel evliliğe destek gün geçtikçe artıyor!

Özellikle homofobikler ya da karşıt görüşlü insanlarca kabul görmeyen bu bilgi, Amerika'da yapılan anketler sonucu doğrulanmış. Katılanların yüzde 62'si daha önceden deseklemeseler de aynı cinsiyetten birliktelikleri kabul ettiklerini dile getirmiş.

5. Günümüzde yaygın inanışın aksine -şükür ki- çocuklarda yüksek oranda uyuşturucu kullanımı yok.

Son birkaç yıldır genç uyuşturucu kullanma seviyesinde istikrarlı bir düşüş gözlenmiş. Özellikle geçtiğimiz 20 yıl içerisinde okul çağındaki çocuklarda esrar kullanımı en az düzeye inmiş. Tebrikler gençler!

6. "Biseksüellik" sadece yaratılmış bir kavram değil.

10 yıl süren geniş çaplı bir araştırmaya göre, kendini 'biseksüel' olarak tanımlayan kadınlarda bu süre sonunda bir farklılık gözlenmemiş. Topluluğun sadece yüzde 8'lik kısmı cinsel kimliklerini tek bir cinsiyete ilgi duyma şeklinde değiştirmiş.

7. Zavallı Japon balıklarımızın 3 saniyelik bir hafızası olduğunu düşünürdük hep.

Ama küçük dostlarımıza haksızlık ediyormuşuz. Çalışmalar diğer balıklara kıyasla Japon balıklarının 5 aya kadar bilgileri hatırlayabildiğini göstermiş.

8. Kendini 'ateist' olarak betimleyen bazı insanların aynı zamanda ruhani bir yönlerinin de olduğu ortaya çıkmış.

Röportaj yapılan 275 seçkin bilim insanın 5'te 1'i kendini ateist olarak tanımlarken bir yandan da maneviyata değer verdiklerini ve ruhani bir yöne sahip olduklarını söylemiş.

9. "İnternet tüm dünyada o kadar yaygın ki neredeyse hepimiz global bir köyde yaşıyoruz."

Eh, pek de böyle söylenemez. Çünkü gün geçtikçe artan internet kullanıcılarına rağmen 7.5 milyarlık dünya nüfusunun yaklaşık 3.5 milyarında "web" erişimi yok.

10. Seri katiller genelde hiper-dahilerden çıkmıyor, burada da medyanın abartısı söz konusu.

Yapılan araştırmalara göre katillerin IQ ortalaması 95 civarında, sıradan insanlarınki ise 98 olarak bulunmuş. Yani onların zekaları da diğer insanlar gibi değişkenlik göstermekte.

11. Yoksulluk ve açlık denilince aklımıza ilk gelen Afrikalı çocukların bu görüntüsüdür.

Fakat bilinenin aksine Güney Asya'da durum çok daha kötü. Dünyadaki yardıma muhtaç insanların yüzde 48'i orada yaşamakta.

12. Sanmayın ki hırsızlar sadece 'bir gece ansızın' gelebilirler.

FBI'a göre gündüz gerçekleşen hırsızlık vakaları geceye göre 2 kat daha fazla.

13. Reçeteli ilaçlar neredeyse eroin kadar tehlikeli olabilir.

2015 yılında yanlış dozda ağrı kesici ilaç alımına bağlı 12923 ölüm gerçekleşmiş, 12284 kişiyse eroin doz aşımından hayatını kaybetmiş. Yani kontrolsüz ilaç kullanımı uyuşturucu kadar ölümcül.

14. Çocuk sahibi olan çiftler daha mutlu ya da birbirlerine daha bağlı değil maalesef.

Aslında araştırmalar bunun tam aksine çocuksuz ailelerin ilişkilerindeki zamanla bozulmanın daha az olduğunu göstermiş.

15. "Organik beslenmek kanseri önler."

2014'te Oxford Üniversitesi'nde 600 bin kadının katıldığı bir araştırma işlerin pek de öyle gitmediğini göstermiş. Düzenli olarak sadece organik besinler tüketmelerine rağmen kanser yakalanma oranlarında çok büyük bir farklılık görülmemiş.

16. Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en çok askeri harcama yapan ülkesi değil.

2016 yılında sadece gelirinin yüzde 3'ünü orduya ayıran Amerika'ya kıyasla içlerinde Rusya, İsrail ve Suudi Arabistan'ın da bulunduğu 17 diğer ülke askeriyeye daha fazla harcamış. Milli gelir düzeyine göreyse yüzde 15 ile en çok askeri harcama yapan ülke Umman olmuş.

17. Günümüzde kölelik diye bir şey yoktur, herhalde?

Tabi modern köleliğe hapsedilmiş 21 milyon insanı saymazsak...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selaminko

#14 normal çocuk olunca anne babaların ilk önceliği çocukları oluyor. çocuk da biraz zorlu bir çocuk ise zamanla sinirler yıpranıyor. birbirine sarmaya başlıyorsun. çok ciddi kavgalar ediyorsun. arada bir anne babanın da başbaşa kalmaya kafasını dağıtmaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. onlara mesela doğum günlerinde veya evlilik yıldönümlerinde vereceğiniz en güzel hediye biraz kendilerine ayıracakları zamandır.

enk-capital

Çocuğun hayatının başladığı yerde seninki bitiyo bu bi gerçek. Çocuğun artık sana ihtiyacı kalmadığı zaman da bu sefer sende iş işten geçmiş oluyo. Bu sorumluluğu kaldıramayan anne baba da "biz ne halt ettik" uyanışıyla bi girdaba giriyolar tabii. Büyük bi sorumluluk. Altından kalkamayacağını düşünenlerin uzak durması lazım. Yoksa sonu kavga gürültü mutsuzluk.

leman-sadiqova

ilk bilgi harika😂pek sağlıklı olmasa da😯

feyk

#16 gdp ye oranlarsaniz en yuksek askeri harcama amerikanin cikmaz. ama net deger olarak bakarsaniz 600kusur milyar dolarla dunyadaki tum askeri harcamalrin 3de 1inden fazlasini tek basina amerikanin yaptigi cikar.

wednesday-addams

#3 belki de trump'ı çok da ciddiye almamak lazım...

birinci-tekil-birey

21 milyon? çok az bir sayı. Kölelik kalkmamıştır. Zira para yoksa büyük ihtimal ile köle veya köleliğe yatkınız. Eğer bir şey yapmak için (yemeğe gitmek, doktora gitmek vs) birinden izin alıyorsanız tam olarak kölesiniz.

Görüş Bildir