Görüş Bildir
Haberler
Suyunu Vermek İstemeyen Köylülere TOMA ve Gazlı Müdahale

Suyunu Vermek İstemeyen Köylülere TOMA ve Gazlı Müdahale

Deniz Gök
02.10.2015 - 17:43 Son Güncelleme: 02.10.2015 - 18:39
İçeriğin Devamı Aşağıda

Sivas'ın Suşehri ilçesine bağlı Tatar köyü halkının, kendi köylerindeki su kaynağından başka köylere su verilmesine karşı çıkarak iş makinelerini engellemesi üzerine polis ve jandarma ekipleri TOMA ve gaz bombası ile müdahale etti. Olaylarda 1'i asker 4 kişi yaralanırken, bazı köylüler gözaltına alındı.

Sivas'ın Suşehri ilçesine 30 kilometre uzaklıktaki 160 haneli Tatar köyü arazisinden çıkan ve sulama amaçlı kullandıkları kaynak suyunun, komşu köylere kapalı şebeke suyu olarak bağlanması amacıyla İl Özel İdaresi’nce proje hazırlandı. 

Ancak projeye karşı çıkan Tatar köyü sakinleri, 27 Nisan’da firmaya ait iş makinelerinin köye girişini engelledi.

Müteahhit firma ile İl Özel İdare Müdürlüğü görevlileri dün jandarma eşliğinde köye giderek kapalı şebeke güzergah çalışması yapmak istedi.

Suyun tamamının kapalı şebekeye alınmasına karşı çıkan köylüler bir kez daha köy girişini kapatarak çalışma yapılmasına izin vermedi.

Ellerinde sopalarla bekleyen aralarında kadınların da bulunduğu köylüler projede değişiklik yapılmaması durumunda tepkilerini sürdüreceklerini dile getirdi. Jandarma ekiplerinin köylüleri ikna çabaları da sonuç vermedi.

Dört kişi yaralandı

Bu sabah müteahhit firma yetkilileri jandarma eşliğinde köye gitti. Polis ekipleri de jandarmaya destek verdi. Köylüler girişi barikatla kapatıp bayrak açarak yine geçişe izin vermek istemedi. Köylüleri ikna etme çalışmaları sonuç vermeyince ekipler müdahale etti. Sivas Emniyet Müdürlüğü’ne ait bir TOMA tazyikli su sıkarken, jandarma da gaz bombasıyla müdahale etti. Köylüler de taş atarak karşılık verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ortalığın savaş alanına döndüğü olayda 1 asker ile 3 köylü hafif yaralandı. Gazdan etkilenerek fenalık geçirenlere köy girişinde hazır bekletilen ambulanslarda müdahale edildi. Bazıları ise hastaneye sevk edildi.

Olayların ardından firma yetkililerinin köyden işin başlatılacağı kaynak alanına geçişi jandarma kontrolünde sağlandı. Çıkan olaylar nedeni ile bazı köylüler gözaltına alındı. 

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0